Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
23 Nisan’ı coşkuyla kutladık – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

23 Nisan’ı coşkuyla kutladık

253
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / A. Kemal KAŞKAR –

İlçemizdeki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama töreni, Atapark’ta Atatürk anıtına çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşımızın okunmasının ardından Sakarya İlkokulu bahçesinde sürdü.

Törene Muğla Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, İlçe Garnizon Komutanı Hv. Albay Emel Demiryakan, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, İlçe Emniyet Müdürü Turgay Ava, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, CHP Milas İlçe Başkanı İlgin Göktepe, AK Parti Milas İlçe Başkanı Fahri Acar, İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Ahmet Yanıkoğlu, siyasi parti, sivil toplum kuruluşu, oda ve dernek yöneticileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, öğretmen, öğrencilerin de aralarında bulunduğu kalabalık bir yurttaş topluluğu katıldı.

Sakarya İlkokulu bahçesindeki kutlama programı da saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşımızın okunmasıyla başladı. Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan’ın, törene katılanların bayramını kutlamasının ardından bir konuşma yapan Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, özetle şunları söyledi:

“Büyük Atatürk’ün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı günü bayram olarak çocuklara armağan etmesi, elbette ki çocuklara olan sevgisinin ve güveninin neticesidir. Fakat bunun yanı sıra çocuklarımıza büyük ve güçlü bir misyon yüklendiğinin de en önemli göstergesidir. Çocuklarımızı ülkesini, milletini seven, onlar için çalışıp üreten insanlar olarak yetiştirmek, dünya yüzünde saygın ve güçlü Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin onurlu, başı dik vatandaşları kılmak bizlere düşen görevlerdir. Yarınlarımızın güvencesi olarak gördüğümüz sizlerin, geleceğe en iyi biçimde hazırlanmanızı, uygarlığın ürünlerinden yararlanmanızı, bilgi çağının gerektirdiği birikim ve donanımla yetiştirilmenizi amaçlıyoruz. Mutlu bir yaşam sürmenizi sağlayacak ortam ve imkân sunmak, beklentilerinize, sorunlarınıza çözüm üretmek, temel önceliklerimizdendir.

Sizler, iyi eğitimli bireyler arasında yerinizi almalı, kendinizi geliştirmeli, bilgiye, öğrenmeye ve yeniliklere her yaşta açık olmalı, aklın ve bilimin yol göstericiliğinden ayrılmamalısınız. Çevrenizdeki ve dünyadaki olaylara karşı duyarsız kalmamalı, olumsuzlukları sorgulamalısınız. Kendinize güvenmeli, her zaman katılımcı olmalı, kimi zaman küçük katkıların da, büyük şeyler yapabileceğinize inanmalısınız. Güçlüklerden ve olumsuzluklardan yılmadan yaşama daha sıkı bağlanmalı, gelecekten umudunuzu her koşulda korumalısınız.

Hayali olmayanının hedefi de olmaz. Sizlerden, kendiniz, aileniz, sevdikleriniz, ülkeniz ve en önemlisi dünya için, güzel hayal kurmaktan asla vazgeçmemenizi istiyoruz. Sizleri seviyor ve sizlere güveniyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız vesilesi ile 99 yıl önce milletimizle birlikte yola çıkan, bu milletin evlatlarına bu ülkeyi ve TBMM’yi emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun dava arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Bayramınız kutlu olsun.”

Konuşmanın ardından çocukların rengarenk gösterileri izleyenlerin alkışları arrasında sürerken, en büyük alkışı ‘İzmir Marşı’ eşliğinde yapılan gösteri aldı.

23 Nisan Salı günü ilçemiz genelinde tüm ilkokulların bahçelerinde müzik eşliğinde rengarenk gösteriler yapıldı.

Mesajlar

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla gazetemize ulaşan mesajlar şöyle …

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 99. kuruluş yıldönümünü, Türkiye’nin ve dünyanın tüm çocuklarının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en samimi duygularımla kutluyorum.

Aziz milletimizin temsilcilerinin, ortak bir gaye etrafında Meclis çatısı altında birleştiği 23 Nisan 1920 tarihi, istiklal mücadelesinde zafere ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna uzanan yolda en önemli dönüm noktasıdır. “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” şiarıyla çıkılan yolda, ecdadımız birlik ve beraberliğinden ödün vermeden, vatan toprakları uğruna büyük mücadeleler vermiş, bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkmıştır.

Milli egemenliği tesis ederek çocuklara hediye eden ilk Meclis, vatan sevgisinin, birlik ve beraberliğin, bağımsızlık uğruna sergilenen fedakarlıkların timsali olmuştur. Milli iradenin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Meclisi, 99 yıldır, ilk günkü heyecan ve coşkuyla, başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere, tüm vatandaşlarımızı barış ve refaha kavuşturmak, onlara daha parlak bir gelecek hazırlamak için büyük bir kararlılıkla çalışmaktadır.

Çocuklara armağan edilmiş olan bu özel bayramda, daha yaşanabilir, daha müreffeh, daha huzurlu ve daha güçlü yarınlar için çalışırken, 23 Nisan 1920 ruhunu her zaman koruyacağımızı belirtmek istiyorum.

Çocuklarımızın gülen yüzü, gözlerindeki ışık, umutları ve hayalleri bizlere güç vermektedir.

Amacımız, çocuklarımızın barış, huzur ve kardeşlik dolu bir dünya hayallerini gerçekleştirebilmektir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşımızı sevk ve idare eden ilk Meclis’teki tüm milletvekillerini bir kez daha rahmetle ve minnetle yad ediyorum. Tüm çocuklarımızın, tüm dünya çocuklarının bayramını kutluyorum.

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir

23 Nisan 1920, tarihimizin en önemli gurur günlerinden biridir. Geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın bayramı olmasının yanı sıra bağımsızlığımızın sembolü Türkiye Büyük Millet Meclisimizin de açıldığı günü ifade etmektedir.

Çocuklarımız, Türkiye Cumhuriyetimizin geleceğidir. Onlar, milletimizin ve ortak değerlerimizin umut ve güven kaynağıdır. Siz çocuklar, sizden sonra gelecek nesillerin mutlu ve umutlu olabilmesi için büyük sorumluluklar ve görevler üstleneceksiniz. Bu nedenle size inanıyor ve sonsuz bir güven duyuyoruz. Biliyoruz ki, yarınlarımız emin ellerdedir. 

Bu bayram yüzlerinde gülücüklerin, kalplerin sevgi ve umut çiçeklerinin hiç solmaması için gayret sarf ettiğimiz çocuklarımız için bir barış ve sevgi şölenidir. Çocuklarımızın, ülkemizi daha da güçlendirerek, çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için, sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getireceğine inancımız tamdır.

Bu düşüncelerle, TBMM’nin açılışının 99. yıldönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Birinci Meclisimizin kahraman üyelerini ve Milli Mücadelede emeği geçen ecdadımızı saygı ve rahmetle yâd ediyorum.

Muğla Valisi Esengül Civelek

Milletimizi ortak düşünce ve değerlerde buluşturan, Cumhuriyetimizin kuruluşunda ve milli egemenliğin tesis edilmesinde önemli bir görev üstlenen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 99. yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını milletçe kutlamanın büyük onur ve gururunu yaşıyoruz. 

23 Nisan 1920 tarihi, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bayramı olmasının yanında, egemenliğin millet iradesine bırakıldığı, demokrasinin temelinin atıldığı Cumhuriyetimizin yapı taşı Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşu olarak milletimiz ve ülkemiz için tarihimizi şekillendiren önemli bir dönüm noktasıdır.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ gelecek nesillere verilen önemin ve güvenin de simgesi olmuştur. Bu nedenle daha güçlü ve daha huzurlu yarınlar için geleceğimizin güvencesi, teminatı çocuklarımızı çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatarak, en iyi şekilde yetiştirmek, geleceğe hazırlamak hepimizin ortak hedefidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, 23 Nisan’ı çocuklara bayram olarak armağan eden, başta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Başkanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimiz ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmetle, minnetle, saygıyla yâd ediyor, milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün

Türk milleti olarak birlik ve beraberlik içerisinde, kol kola kutladığımız, bizleri coşkuyla bir araya getiren, ülkemiz tarihinin dönüm noktası olmuş özel günlerimiz, milli bayramlarımız var. 23 Nisan 1920 tarihi, ileri görüşlü devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünü temel alan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açması ve tüm Anadolu’yu fikirlerini, düşüncelerini özgürce söylediği, birlik ve beraberlik içerisinde tek yumruk olduğu TBMM çatısı altında toplamasının tarihidir. Ve bu tarihi Atatürk, “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz” dediği çocuklara armağan etmiştir.

Çocukların özgür, barış içinde bir dünyada kardeşçe yaşaması, farklılıklarını zenginlik olarak görmeleri ve tanışmaları için de bu gün tüm dünya çocuklarının bayramıdır. Bizler de Atamızın çocuklara armağanı 23 Nisan’ı çocuklarımızla, hep birlikte doyasıya coşkuyla kutlamalı ve bizleri bir araya getiren, bir arada tutan ulusal bayramlarımıza her zamankinden daha fazla sahip çıkmalıyız.

Bütün çocuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, bu özel günü tüm dünya çocuklarına armağan eden Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyorum.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyen Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, yurdumuzun dört bir yanından Ankara’ya giden temsilcilerin katılımıyla 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmış ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ilk adımı atılmıştır. Atatürk’ün başkanlığında milli mücadeleyi gerçekleştiren Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasının ardından Cumhuriyet rejimini kabul etmiş ve daha sonra ülkemize çağ atlatan sayısız devrimi hayata geçirmiştir. Ülkemizin çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine ulaşmasını isteyen Ebedi Önderimiz Atatürk, en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’ni, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın omuzlarında yükseleceğine inanmış ve ulusal egemenliğe kavuştuğumuz kutlu günü çocuklara armağan etmiştir. Cumhuriyet nesilleri olarak bize düşen en büyük görev Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası olan güzel vatanımıza ve Cumhuriyetimize sahip çıkmak ve Atamızın ideallerini gerçekleştirecek, vatan ve millet sevgisiyle dolu yeni bir neslin yetişmesi için var gücümüzle çalışmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor ve bu anlamlı günü tüm dünya çocuklarına armağan eden Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet, saygı ve şükranla anıyorum.

CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu

23 Nisan 1920’de Anadolu’nun bütün illerinden toplanarak gelen milletin temsilcileri mebuslar Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında hür iradelerini ortaya koymuştur. Bu mecliste alınan kararlar ile gerek savaş meydanlarında gerekse demokrasi meydanlarında atılan Türkiye Cumhuriyeti sağlam temeller üzerine kurulmuştur.

Ama ne yazık ki günümüzde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gücü, halkın iradesi elinden alınarak tek bir kişiye verilmiştir. Oysa demokrasi, halkın hür iradesi, şu an onları temsil ettikleri bu makamlara getirmiştir. Bu makamların değeri bilinerek halka tarafsızca, kuruluş ilkelerinde hizmet edilmelidir.

Ulusal egemenliğimizin en büyük güvencelerinden biri olan çocuklarımız, ülkemizin geleceği ve Atatürk’ün işaret ettiği çağdaş medeniyetler seviyesine çıkmanın en büyük teminatıdır. Bu nedenle                   Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk 23 Nisan 1920 tarihini, yani ulusal egemenliğimizin gününü tüm dünya çocuklarına bayram olarak armağan etmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle ümidimiz çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, bizlere bu güzel vatanı ve bayramı armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyorum.

Paylaş:

Yorum Bırak