Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
İki Bakana ‘çocuk hakları’ soruları – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

İki Bakana ‘çocuk hakları’ soruları

346
0
Paylaş:

A. Kemal KAŞKAR –

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında geleneksel bir mesaj metni yayınlamak yerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a “Çocuk işçiliği”, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e de “Anneleriyle birlikte cezaevlerinde yaşamakta olan çocukların durumu”nu soran, sorgulayan iki soru önergesi verdi.

Girgin, Bakan Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Çocuk işçiliği, sosyal ve ekonomik açıdan çok önemli bir insan hakları sorunudur, emek sömürüsünün en vahşi biçimidir. Ekonomik eşitsizliklerin, göçlerin ve işsizliğin artması ile çocuk işçiliğinin yaygınlaşma riskine karşı gerek Türkiye’de ve gerekse dünyada sistemli bir mücadele gerekmektedir. Eğitimden yoksun kalma, yetişkin işsizliği, kayıt dışı çalışma, sendikal hak ihlalleri, esnek ve güvencesiz çalışma koşullarının girdabında, ailelerin yoksulluğu, çocuk emeğinin istismarını artırmakta, eğitimden yoksun kalmalarına neden olmaktadır. Yine 4+4+4 sistemi ile eğitim alanında yapılan düzenlemelerle bu süreç beslenmektedir. Türkiye’de 22 milyon 920 bin 422 çocuktan 685 bini çocuk işçi olarak çalıştırılıyor. Bugün çocuklara armağan edilen 23 Nisan, ama rakamlar bayram olmaktan uzak” dedi ve şu soruları yöneltti:

1) Türkiye’de çocuk işçiler devlet tarafından tespit edilmekte midir?

2) Tespit edilmekteyse Türkiye’de çocuk işçi sayısı nedir?

3) Türkiye’de 2018 yılı içerisinde iş kazalarında ölen çocuk işçi sayısı kaçtır?

4) Zorunlu ilköğretim süreci sonrası eğitim hayatı ile ilişkisi kesildiği belirlenen kaç kız çocuğu vardır?

5) Bakanlığınızca kayıt dışı çocuk işçiliğinin önüne geçmek için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?

6) Çocuk işçiliği ile mücadelede, yoksul ailelerin çocuklarını okula gönderebilmeleri için, bu ailelere yönelik ekonomik ve sosyal destek politikalarının hayata geçirilmesi için bir çalışmanız var mıdır?

7) Çocuk işçiliğinin en önemli nedenlerinden olan yoksulluğu ortadan kaldıracak, ailelerin ve toplumun ekonomik sorunlarına çözüm üreten çalışmalarınız var mıdır?

Adalet Bakanı Gül’e …

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, cezaevlerinde hükümlü anneleriyle birlikte yaşamlarını sürdüren çocukların durumunu da Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sordu.

Anneleri ile beraber hapse atılan masum çocuklar üzerinde ömür boyu silinmeyecek travmatik izler kalacağını söyleyen Girgin, çocukların cezaevi koşullarından olumsuz etkilenmemesi için üniversitelerden, pedagoglardan ve uzmanlardan görüş alınarak tedbirler alınmasını istedi ve Bakan Gül’e şu soruları sordu:

1) 23 Nisan 2019 tarihi itibariyle cezaevlerinde annesiyle beraber tutulan kaç çocuk bulunmaktadır.

2) Annesiyle beraber cezaevlerinde bulunan çocukların yaş aralığı nedir?

3) Cezaevi koşulları çocukların sağlığı, eğitimi, gelişimi ve sağlıklı şekilde yetiştirilmesi bakımından elverişli midir?

4) 2019 yılı itibariyle cezaevlerinde kaç kadın doğum yapmıştır?

5) Annesiyle beraber cezaevlerinde kalırken hayatını kaybeden çocuk var mıdır?

Paylaş:

Yorum Bırak