‘14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’ydü

115
0
Paylaş:

‘14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’ydü

BAKIŞ Haber –

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı ve Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin birer mesaj yayınladılar.

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı

Türk çiftçisi, 82 milyonluk ülke nüfusunu, 5 milyonu aşkın sığınmacı, mülteci ve yabancıyı, 45-50 milyon turisti doyurmak için gece gündüz çalışıyor. Bütün dünyanın gıptayla baktığı, medeniyetin beşiği bu bereketli topraklarda üretmek boynumuzun borcu. Çiftçilerimiz de bunun bilinciyle üretiyor. Yoksulluk, kıtlık ve açlıkla mücadele etmek için bu üretimi artırmak şarttır. Üretimin artarak devam etmesi için çiftçilerimizin yeterli gelir elde etmesi ve gübre, mazot, ilaç, tohum, elektrik, yem, sulama ücreti gibi girdi maliyetleri makul düzeylere çekilmelidir. Ülkemizde inadına üretim yapan, umudunu hep gelecek yıllara aktaran vefakar, cefakar üreticilerimizin 14 Mayıs Çiftçiler Günü’nü kutlar minnet ve şükranlarımı sunarım.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin

Dünya Çiftçiler Günü, Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun (IFAP) kuruluş tarihi olan 14 Mayıs 1984 yılında Hindistan’da yapılan Genel Kurul’da kabul edildi.

Dünya Çiftçiler Günü her yıl bütün dünyada çiftçilerin sorunlarını dile getirme adına, hatırlama adına, üretimin, çalışmanın, alın terinin bilinmesi adına, çiftçiliğin olmadığı bir dünyada üretimin olmayacağı, gıdanın olmayacağı, yaşanabilir bir çevrenin olmayacağının hatırlanması ve hatırlatılması adına kutlanmakta.

Son yıllarda stratejik değeri daha iyi anlaşılan tarım sektörünün, zor şartlarda çok büyük emekler vermesinin yanı sıra, ülke ekonomilerine de büyük katkı sağladığı biliniyor. İstihdamda önemli bir yere sahip olan tarım sektörünün, toplumsal yapı ve ülke ekonomisindeki yeri ve rolü oldukça önemli.

Çağlar boyunca bilim ve teknikteki gelişmelere bağlı olarak tarımsal üretim faaliyetleri değişkenlik ve çeşitlilik göstermiş olsa da, tarım ve çiftçiliğin önemi hiçbir zaman azalmamıştır, insanlık yeryüzünde var olduğu sürece de önemini koruyacaktır. Günümüzde dünyanın en gelişmiş ülkeleri, teknoloji ve enerji alanlarındaki yatırımlarının yanı sıra tarımda verimliliği arttırmaya yönelik dev projeler yürütmektedirler.

Tarımsal üretimin her kademesinde alın teri olan çiftçilerimizin, üretim ve verimliliğin arttırılması, hayat standartlarının yükseltilmesi, ürettikleri ürünlerin dünya pazarlarına ulaştırılması, tarım sektörü

politikalarının istihdam ve sosyal politikalar içinde ele alınması, tarımsal kalkınmada büyük yol almamızı sağlayacaktır.

Bizler, önemli ölçüde üretime ve ekonomiye katkıları olan çiftçilerimizin her koşulda yanında olmaya çalışıyoruz. Her türlü zorluk içinde alın teri döken, elindeki mahsulü en iyi şekilde yetiştirip pazarlayan tüm çiftçilerimizin ve hemşehrilerimin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutlayarak, bol bereketli bir yıl geçirmelerini diliyorum.

Paylaş:

Yorum Bırak