“Haber Hayattır, Yerel Basınımıza Sahip Çıkalım”

199
0
Paylaş:

“Haber Hayattır, Yerel Basınımıza Sahip Çıkalım”

BAKIŞ Haber –

Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) yerel basının sorunlarına dikkat çekmek ve kamuoyunun yerel basına olan ilgisini arttırmak amacıyla, “Haber Hayattır, Yerel Basınımıza Sahip Çıkalım” olarak adlandırılan bir kampanya başlatmaya hazırlanıyor. Cemiyet Başkanı Süleyman Akbulut, yerel basının öneminin günden güne arttığını ifade ederek kamuoyuna, ‘yerel basına sahip çıkma’ çağrısında bulundu.

Bu yıl 30’ncu kuruluş yıldönümünü farkındalık yaratan çeşitli etkinliklerle kutlayan Muğla Gazeteciler Cemiyeti, yerel basının sorunlarına dikkat çekmek ve kamuoyunun yerel basına olan ilgisini arttırmaya yönelik bir de kampanya başlatmaya hazırlanıyor.

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, işadamlarına, sendika temsilcilerine, sivil toplum kuruluşlarına, siyasilere ve toplumun tüm kesimlerine “Haber Hayattır, Yerel Basınımıza Sahip Çıkalım” kampanyasına destek olmaları çağrısında bulunan Akbulut, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“Yerel medya, yaşadığımız yörelerin en önemli dinamiklerindendir. Yerel medya olmadan, yaygın basının varlığı düşünülemez. Günümüzde yerel medyanın varlığı her geçen gün daha da hissedilir bir ihtiyaç haline gelmiştir. Yerel medyamız, çağın gerekliliklerine göre kendini yenilemiş, internet kanalıyla da dünyaya açılmıştır. Bütün bunların yanında sorunları da artarak devam etmektedir. Ekonomik zorluklar içerisinde yayın hayatını sürdürmeye çalışan yerel medyamız, kamuoyu tarafından maalesef yeteri kadar destek görmemektedir. Herkesin sorununda, açıklamasında, duyurusunda adeta bir ses olan, dil olan, göz olan yerel basın, aynı gereklilikler ihtiyaç olduğunda, yanında hiçbir destek bulamamaktadır. Ancak özel günlerde hamasi söylemlerle adeta geçiştirilmektedir. Kamuoyunu bilgilendirme amacıyla elini taşın altına sokan yayın organı sahibinden çalışanlarına kadar adeta bir yaşam mücadelesi veren yerel basınımız ‘can çekişiyor’ desek abartmış sayılmayız. Örneğin illerimizde faaliyet gösteren büyük firmalar bile yaygın basın için bütçeler ayırırken, yerel basın görmezden gelinmektedir. Bu noktadan hareketle Muğla Gazeteciler Cemiyeti olarak bizler, yerel basına olan kamuoyu ilgisini arttırmak için gerekli olan fitili ateşlemek istiyoruz. Yeri gelirse kapı kapı dolaşıp her eve, her işyerine bir gazete sokacağız. İl merkezi ve ilçelerimizdeki gazete, radyo ve televizyonlara reklam desteği verilmesini teşvik edeceğiz.

Unutmayın Haber Hayattır. Hep birlikte Yerel Basınımıza Sahip Çıkalım.”  

Paylaş:

Yorum Bırak