Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Ata Sporumuz Güreş – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Ata Sporumuz Güreş

183
0
Paylaş:

Ata Sporumuz Güreş

BAKIŞ AÇISI / Hüseyin AÇAR –

Bu haftaki Bakış Açımıza ‘Ata Sporumuz Güreş’ takıldı. Ülkemizin spor dalındaki başarılı tanıtımının ardında ilk sırada her zaman güreş yer aldı. Avrupa’ya ve dünyaya nam salan, isimleri güreş tarihine altın harflerle yazılacak güreşçilerimiz var.

Hani bir söz var derler ki “Türk Gibi Güçlü” sanıyorum ki bu söz güreş sporcularımızın kuvvetinden kaynaklanıyor.

İşte ilçemiz Milas’ta yaşayan, yıllarca Türk Güreşini Avrupa ve dünya minderinde başarıyla tanıtmış, soyadı ile müstesna bir sporcumuzu, özellikle gençlerimize tanıtmak istiyorum.

1952 Milas doğumlu ve halen güreş sporundan kopmadan yaşantısını sürdüren Avrupa ve Dünya şampiyonlukları olan Milli Takımımızın bir dönem değişmez ismi olan Mehmet Güçlü’yü biraz tanıyalım.

1968 yılında başladığı minder güreşinde ilçe, il, ülke, Avrupa ve dünya güreş arenasında sayısız birincilikleri ve dereceleri bulunan, bayrağımızı sayısız kez göndere çektiren, İstiklal marşımızı dinleten Mehmet Güçlü, güreşe gönül vermiş değerli bir sporcumuzdur.

1970 yılında 90 kiloda Gençler Şampiyonu olan Mehmet Güçlü, Balkan ve Avrupa Şampiyonlukları ile ülkemizi onurlandırmış ve gururlandırmıştır.

1971 yılında ‘İzmir Akdeniz Oyunları’nda altın madalya kazandı. 1973 yılında Dünya Ordular arası Güreş Şampiyonasında ülkemize Dünya Şampiyonluğunu armağan etti.

1976 da Avrupa Üçüncüsü, 1977 yılında Avrupa ikincisi oldu. 1980 yılında Edirne Kırkpınar yağlı güreşlerine katılarak minderden çayır güreşine geçti ve Kırkpınar’ın Başpehlivanlığını kazandı.

Serbest sitil güreşte sayısız dereceleri, altın madalyalarıyla ülkemizi tanıtan Mehmet Güçlü “Türk Gibi Güçlü” sözünü en fazla hak eden güreşçimiz olarak Türk Güreş tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

Kendisi gibi 4 oğlu da Türk Güreşine başarıyla hizmet eden Milaslı Milli Güreşçimiz Mehmet Güçlü, günümüzde çeşitli güreş müsabakalarında hakemlik yaparak güreş sporuna hizmet etmeye devam etmektedir.

İlçemizdeki Güreş Eğitim Merkezine adı verilen bu değerli sporcumuz Mehmet Güçlü’yü Türk Güreşine ve ülkemize verdiği hizmetlerden dolayı kutluyor ve kendisine teşekkür ediyorum.

İlçemiz Milas’ta farklı spor branşlarında sayısız sporcu spor yaşamlarını sürdürmektedir. Ancak Milas’ın tanıtımı en iyi şekilde hangi spor dalında yapılıyor derseniz, ilk sıraya her zaman Ata sporumuz güreşi koyabilirim.

Başarılı antrenörlerimiz Mustafa Boylu, Bünyamin Emik ve Abdullah Aldemir’in Milas Mehmet Güçlü Güreş Eğitim Merkezinde yetiştirdiği minik, küçük, yıldız ve genç güreşçilerimiz gelecekte milli takıma isimlerini yazdıran başarılı sporcular olarak ilçemizin adını duyurmaya devam edeceklerdir.

Gönül ister ki ilçemiz Milas, sporun farklı dallarında her zaman hep ön planda olsun. Ancak bu isteğim için öncelikle altyapı ve spor tesislerinin olması gerekliliğini benim kadar herkes çok iyi bilmektedir. Sporda başarı isteniyor ve bekleniyorsa alt yapıya ve spor tesislerine önem verilmelidir deyip yazıyı noktalayalım.

Paylaş:

Yorum Bırak