“Bu toplantı bizim ufkumuzu açacaktır”

124
0
Paylaş:

“Bu toplantı bizim ufkumuzu açacaktır”

BAKIŞ Haber –

Yerel Yönetimler ve Yerelden Enerji Yatırımları konferansı, Milas Belediyesi, MİTSO, Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri ve Karia Enerji Kooperatifi’nin paydaşlığında 15 Haziran Cumartesi günü Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda yapıldı. Konferans ilçemizde ilk kez, anında çeviri ile bütün katılımcıların, yabancı dillerdeki konuşmaları da dinleyebildikleri bir ortamda gerçekleştirildi.

Konferans, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Çöllüoğlu ve Mehmet Çayırlı, Belediye Meclis üyelerinin de bulunduğu kalabalık bir yurttaş topluluğunun katılımıyla gerçekleştirildi.

MİTSO Meclis Üyesi ve Karia Enerji Kooperatifi yöneticisi Reşat Uygun’un sunuşuyla başlayan konferansın açılış konuşmasını Çanakkale Troya Çevre Derneği Başkanı Oral Kaya yaptı. Bu toplantıların, en genel anlamda kent örgütlenmelerinin yol açtığı ve yine en çok da kentlileri etkileyen iklim değişiklikleri ile ilgili bir farkındalık oluşturma hedefiyle yapıldığının altını çizen Kaya’nın ardından Henrich Böll Derneği’nden Menekşe Kızıldere kürsüye geldi ve 45 yenilenebilir enerji kooperatifinin paydaşlığında Türkiye’de dördüncüsü Milas’ta yapılan bu toplantı nedeniyle katkıda bulunan kurumlara teşekkür etti.

“Fosil yakıtlardan çok çektik”

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da yaptığı konuşmada, “Bu konferansın gündemi bizi çok heyecanlandırıyor. 3 termik santralin etkileşim alanı içindeyiz. Fosil yakıtlardan çok çektik. Yenilenebilir enerji olanakları açısından da çok zengin kaynaklara sahip bir bölgede bulunuyoruz. Bu toplantı bizim ufkumuzu açacaktır. Geldiğiniz için ve katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Enerji Festivali” …

Konuşmaların ve sunumların sonrasında Denizli Bozkurt ilçesinin Kimya Mühendisi Belediye Başkanı Birsen Çelik’e söz verildi. 2014 yılında çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşan 12 bin 800 nüfuslu Bozkurt’a belediye başkanı seçildikten sonra belediye bütçesini rahatlatmak için çalışmalara başladığını belirten Çelik, özetle şunları söyledi:

 “2017 yılında 1 megawatlık bir güneş enerjisi santrali kurduk. 20 dönüm alanda kurulu tesisimiz. Kendi elektriğimizi karşıladıktan sonra fazlasını da devlete satıyoruz. 13 bin kişilik ilçemizde ayrıca 18 bin büyükbaş ve 8 bin de küçükbaş hayvanımız var. Bu kadar hayvanımız olunca bunların gübrelerinden biyogaz işine girdik biz de. Tesisimizi kurduk. Burada sadece enerji üretmiyoruz, yan ürünü olan su buharı ile örtü altı tarımı da yapmaya başladık. Ayrıca yine gübre kalıyor geriye ve bunu da zenginleştirerek yine halkımıza, bitki çeşitlerine göre ayırarak, ceviz gübresi, vb. gübresi gibi çiftçimize satıyoruz. Ayrıca, bölgemizdeki 1,5 milyon m2’lik ormanı bakanlıktan 49 yıllığına aldım. Fıstık çamı ormanlarından künar elde edip satıyoruz. Her yıl bir plan gereğince ormanda seyreltme yapmak gerekiyor ve bu emval bize kalıyor. Her yıl 40-50 tırlık orman emvali de bize kalıyor. Bunlardan da park-bahçe mobilyaları üretip diğer belediyelere satıyoruz. 1 megawatlık güneş enerjisi yanında, biyogazdan 3,5 megawatlık biyogaz ve biyokütle üretiyoruz ve satıyoruz. Biliyorsunuz, her kent ürettiği ürünler için festivaller düzenler. Biz Bozkurt Belediyesi olarak “Enerji Festivali” düzenliyoruz. Bilindiği gibi enerji kooperatiflerinin kurulması konusunda en büyük sıkıntı finans. O nedenle ben, bölgemdeki büyük çapta enerji sarfiyatı olan 7 firmaya gittim ve öneride bulundum. Bir enerji kooperatifinde buluştular ve kendi sarfettikleri enerjilerini karşılamaya başladılar. Bölgemde pek çok tarımsal ve sulama kooperatifi var. Bunlara rol model olduk. Şimdi 50’ye yakın tarımsal kooperatifimiz, yenilenebilir enerji kooperatifiyle iş yapmaya başladılar.”

Bir soru üzerine belediye bütçesinin yaklaşık % 60’ını bu sistemden elde ettiklerini ve borçsuz bir belediye olduklarını da söyleyip sözlerini alkışlar arasında tamamlayan Çalık’tan sonra Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet İrfan Mutluay, bu alanda yaptıkları çalışmaları anlattı. Konferansta son konuşmayı Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Kontrol Daire Başkanı Aylin Giray yaptı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji konusunda çok duyarlı olduğunu, 2014’te büyükşehir olduktan sonra bu konuda pek çok yatırım yaptıklarını ve bu yönde ilk adımın, Muğla’nın “karbon ayak izi”nin saptanmasıyla atıldığını belirtti ve ardından da bu izin küçültülmesi için hazırlanan projelerin uygulanması aşamasına geçildiğini söyledi.

İkinci bölümde …

Konferansın ikinci bölümünde Almanya’dan Kadınlar Enerji Kooperatifi’nden Katharına Habersbrunner, Almanya Osnabrück Belediyesi Enerji-İklim Bölümü Başkanı Detlef Gertds, Danimarka’dan Nordik Folkecenter Araştırma Enstitüsü ve Enerji Kooperatifi Temsilcisi Afrodit Adsal ve Hırvatistan’ın Zagreb Belediyesi Enerji Danışmanı, Hırvatistan Enerji Kooperatifi (ZEZ) temsilcisi ve Avrupa Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Birliği RESCOOOPEU temsilcisi Boris Pavlin, deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.

Paylaş:

Yorum Bırak