Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Geleneksel ‘Güllük Deniz Şenliği’ bugün başlıyor – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Geleneksel ‘Güllük Deniz Şenliği’ bugün başlıyor

193
0
Paylaş:

Geleneksel ‘Güllük Deniz Şenliği’ bugün başlıyor

BAKIŞ Haber –

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Güllük ve Bodrum’da düzenlenen törenlerle kutlandı ve Deniz Şehitlerimiz anıldı … Güllük’te ayrıca bugün, yarın ve Pazar günü, Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Milas Belediyesi’nin paydaşlığında geleneksel ‘Deniz Şenlikleri’ yapılacak …

Güllük’te …

Milas Kaymakamı Eren Arslan, İlçe Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Efe, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, Güllük Liman Başkanı Can Sayın, Mahalle muhtarı Ali Polat, bazı Belediye Meclis Üyeleri ve bir grup vatandaşın katıldığı Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlama ve Deniz Şehitlerini anma töreni, 1 Temmuz Pazartesi günü saat 10’da Güllük Atatürk anıtına çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşımızın okunmasıyla başladı. Daha sonra bir konuşma yapan Güllük Liman Başkanı Can Sayın, kurtuluş savaşının denizlerdeki zaferi olan ‘Kabotaj Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle, yabancıların deniz ticaretindeki hâkimiyetinin sona erdiğini ve karasularımızdaki egemenliğimizin tescil edildiğini belirterek, “Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Denizcilik sadece ulaştırma işi değil, iktisadi iş olarak anlaşılacak, tersaneler, gemiler, limanlar ve iskeleler inşa edilecek, deniz sporları kulüpleri kurulacak ve korunup geliştirilecektir. Çünkü topraklarının ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkın kudret ve yeteneğinin hududu çizer’ sözleri bizim için her zaman ışık olacak ve bu yolda Atamızın izinde devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 93’üncü yılını kutluyor, başta bizlerden desteğini esirgemeyen Milas Belediyesi’ne, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi’ne ve emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Pruvanız neta olsun” dedi.

Daha sonra tekneyle Güllük Körfezine açılan protokol üyeleri Deniz Şehitleri için denize çelenk bıraktı. Böylece Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Milas Belediyesi tarafından düzenlenen Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlama ve Deniz Şehitlerini Anma programının ilk bölümü sona erdi.

Bugün, yarın ve Pazar günü …

Güllük’te bugün başlayacak olan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın ikinci bölümü yarın sürüp Pazar günü sona erecek. Güllük Deniz Şenliği’nde bugün saat 12.30’da Güllük iskelesinde dalgıçlar nezaretinde sualtı temizliği yapılacak. Yarın saat 10’da Güllük iskelesinde 100 metre erkekler serbest yüzme yarışları ile başlayacak olan etkinlik programında daha sonra 50 metre minikler karma serbest yüzme yarışları, 9-13 beygir balıkçı motorları, 28-32 beygir balıkçı motorları, 56-86 beygir balıkçı motorları, 86 beygir üzeri balıkçı motorları tekne yarışları düzenlenecek. Saat 14’te ise Kabotaj Bayramı’nın geleneksel eğlenceli yarışmaları olan denizden tabak çıkarma ve yağlı direkten bayrak alma yarışmalarının ardından akşam saat 21’de Güllük Belediye hizmet binası önündeki konser alanında Selcan Kökçen Şahin konseri yapılacak.

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın son günü olan 7 Temmuz Pazar günü programı saat 10’da Güllük iskelesinde Dragon Festivali ile başlayacak. 93’üncü Denizcilik ve Kabotaj Bayramı son gün etkinlikleri, Güllük Belediye hizmet binası önündeki konser alanında saat 21’de “Bahardan Esintiler Defilesi” ile başlayıp Efes Bandosu Konseri ile sona erecek.

Bodrum’da …

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 93’üncü yıldönümü, Bodrum Belediye meydanında düzenlenen çelenk sunma töreniyle başladı. Törene, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Ömer Faruk Karaşahin, Sahil Güvenlik Bodrum Karakol Komutanı Binbaşı Süleyman Ercan, Bodrum Liman Başkanı Burak Okçu, İlçe Emniyet Müdür Vekili Sadık Özilhan, İMEAK Deniz Ticret Odası Bodrum Şube başkanı Orhan Dinç, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Tören, Bodrum Liman Başkanı Burak Okçu’nun Atatürk anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Diğer çelenklerin sunulmasının ardından tören, limanda bulunan teknelerin sirenleri eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşımızın okunmasıyla devam etti.

Törende Bodrum Liman Başkanı Burak Okçu ve Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz tarafından yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri Sahil Güvenlik Komutanlığı TCSG 101 No’lu bot ile Kumbahçe açıklarına gitti ve burada denize Deniz Şehitleri anısına çelenk bırakıldı. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında aynı gün saat 17 ‘de Kumbahçe Mahfel Kafe önünde çeşitli yarışmalar düzenlendi ve etkinlik programı, akşam düzenlenen Denizcilik ve Kabotaj Bayramı resepsiyonu ile sona erdi.

Paylaş:

Yorum Bırak