Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Aksona Mehmet’e karşılama töreni – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Aksona Mehmet’e karşılama töreni

245
0
Paylaş:

Aksona Mehmet’e karşılama töreni

BAKIŞ Haber / Melih KAŞKAR –

Bodrumlu sünger avcısı Aksona Mehmet, yeni nesillere sünger avcılığını aktarmak için çıktığı Bozcaada seferinin ardından Bodrum’da törenle karşılandı.

Halil Aktaş, Özdemir Gemici ve Ferhat Borucu ile birlikte Bodrum’dan yelken açarak Bozcaada’ya giden ve 16’ncı günün akşamında Bodrum’a dönen Aksona Mehmet törenle karşılandı. Bodrum limanında düzenlenen törene Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, belediye meclis üyeleri, denizciler, eski süngerciler ve vatandaşlar katıldı. Bodrum Bandosu’nun çaldığı marşlar eşliğinde gerçekleşen töreni ilçede bulunan yerli ve yabancı misafirler de ilgiyle izledi.

Aksona Mehmet olarak tanınan Mehmet Baş’ın konuşmasının ardından yaptığı konuşmada Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras unları söyledi:

“Süngerciler Bodrum’un tarihinde çok önemli bir yer tutar. Bodrum’da şu an denizcilik varsa, ahşap tirhandil, gulet imalatı varsa, işte biz bunu bu emektar süngercilere borçluyuz. Aynı zamanda mavi yolculuğun başlangıcıdır süngercilik. Bu toprakların en büyük değerlerinden bir tanesi Cevat Şakir yine bir tirhandille, yanında Azra Erhat ile Sebahattin Eyüpoğlu ile Gökova’ya açılmıştır. Bütün kitapları Gökova üzerinedir, Ege üzerinedir. Süngercilerin yaşamları üzerinedir. Cefakar yaşamları üzerinedir. Bizler bu kültüre sahip çıkıyoruz.

Şimdi bizim ilk yapacağımız işlerden biri, yıllardır yapılmayan, eksik bir şey bu her yerde var. Ege’deki adalarda da var bu, bir ‘Süngercilik Tarihi Müzesi ve Süngercilik Müzesi’ yok şu anda Bodrum’da. Biz şimdi bunu kuruyoruz sevgili dostlar. Ayrıca, Unesco’nun da kültürel değerlere olduğu kadar insanlara da sahip çıktığını biliyoruz. İşte yine kültüre, tarihe damga vuran insanlara verdiği bir paye var. Mehmet ağabey de buna ‘Yaşayan İnsan Hazineleri’nde tek adaydır.”

Başkan Aras konuşmasının ardından Aksona Mehmet’e teşekkür ederek tüm zamanların sünger avcılarının anısına kendisine bir teşekkür plaketi verdi. Aksona Mehmet ve Başkan Aras daha sonra teknedeki süngerleri inceleyerek vatandaşlarla sohbet ettiler.

Paylaş:

Yorum Bırak