Zafer Bayramımız kutlu olsun

148
0
Paylaş:

Bakış Açısı / Hüseyin AÇAR –

Bugün 30 Ağustos, Atatürk’ün Türk Silahlı Kuvvetlerine armağan ettiği bu güzel günü Zafer Bayramı olarak kutluyoruz.

Kurtuluş Savaşımızla başladığımız bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizden büyük bir başarıyla çıkan ulusumuz milli bayramlarıyla her yıl tekrar tekrar o günleri anıyor ve hatırlıyor.

Kanla canla kazanılan Kurtuluş Savaşımızın ve Cumhuriyet destanımızın bir parçası olan Zafer Bayramımızın 97. Yılını bugün kutluyoruz.

19 Mayıs 1919’da Samsun’da yanan özgürlük ateşi alev alev Anadolu’yu sararak bir çığ gibi büyüdü. 23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu ile Türkiye’yi doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine kucaklayan yeniden hayat bulma savaşı, bu ülkenin her bölgesinde yaşayan yürekleri vatan sevgisi ile dolu yurdum insanının Atatürk’e inanması ile giriştiği büyük mücadelenin bir öyküsüdür 30 Ağustos …

26 Ağustos 1922’de işgalci güçleri Anadolu’dan temizlemek için Afyon Kocatepe’de başlayan Büyük Taarruzun mutlu sonudur 30 Ağustos …

30 Ağustos, Mustafa Kemal Atatürk’ün kahraman askerlerinin destansı öyküsünün başladığı gündür.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen ‘Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan Ordusu 9 Eylül 1922’de İzmir’den denize dökülmüş, Anadolu’dan atılmıştır.

Ancak işgal birliklerinin ülkemizi tamamen terk etmesi sonra gerçekleşse de 30 Ağustos ülke topraklarının geri alındığını temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandanlık zaferi olarak kutlanan 30 Ağustos, ülkemizde 1926 yılından itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

30 Ağustos Zafer Bayramımızın 97. yılını ülkemizin her yerinde büyük bir coşku ve heyecanla kutlayacağız. İlçemiz Milas’ta da Zafer Bayramı bir dizi etkinlikle kutlanacak.

Gündüz yapılacak törenler sonrasında akşam Milas Belediyesi tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir Fener Alayı yürüyüşü düzenlenecektir. Saat 20.30’da Atapark’ta başlayacak Fener Alayı yürüyüşü sonrasında ise saat 21.00’de yine Atapark’ta Cihangir Moralı ve Albastros konseriyle Zafer Bayramı kutlamaları tamamlanacaktır.

Kurtuluş Savaşımızın ve Cumhuriyetimizin bir parçası olan 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 97. yılında, her bayram öncesi yaşadığımız coşkuyu ve heyecanı yeniden yaşayarak bu güzel ve anlamlı bayramı hep birlikte kutlayacağız.

Bizleri bu bayramlara ulaştıranlara saygı ve minnetlerimizi bir kez daha tekrarlıyorum.

Nice güzel bayramlara Türkiyem …

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun …

Paylaş:

Yorum Bırak