Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
‘İklim krizini durdurun!’ demeye bugünden başlarsanız, belki … – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

‘İklim krizini durdurun!’ demeye bugünden başlarsanız, belki …

537
0
Paylaş:

BAKTIKÇA / A. Kemal KAŞKAR –

Bütün dünyada bugün ‘İklim İçin Küresel Grev’ yapılıyor. İçinde bulunduğumuz yılın Mart ayında, 16 yaşındaki Greta Thunberg adlı İsveçli bir öğrencinin 15 yaşında iken tek başına başladığı “İklim için Okul Grevi”yle atılan ilk adımların sonrasında dünya çapında bir araya gelen gençlerin oluşturduğu ‘Fridays for Future’ (Gelecek için Cumalar) hareketinin çağrısıyla ülkemizde de, aralarında ilimiz Muğla’nın da olduğu 15 yerde, “İklim Krizini Durdurun” talebiyle eylem ve etkinlikler yapılacak.

Bu çerçevede 15 Mart ve 24 Mayıs 2019 tarihlerindeki uluslararası grev etkinliklerin üçüncüsü, bu yıl 23 Eylül’de başlayacak ‘Birleşmiş Milletler İklim Eylem Zirvesi’nin hemen öncesinde 20 Eylül Cuma günü, yani bugün gerçekleştirilecek. İlkinde 1.8 milyon ikincisinde 2 milyonun üzerinde katılımın gerçekleştiği eylemlere bu kez, öğrencilerin çağrısına kulak veren yetişkinlerin de katılmasıyla çok daha fazla bir katılım olması bekleniyor.

Türkiye’de de dünyadaki örnekleri gibi, gecikmeksizin “İklim Acil Durumu” ilan edilmesini isteyen “Türkiye Gelecek için Cumalar Hareketi”nin ana çağrıcılığında ve “Sıfır Gelecek” kampanyası çerçevesinde, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri tarafından da desteklenecek eylemlerin amacı, “karar alıcıların iklim krizinin aciliyetine karşı bir an önce harekete geçmelerinin sağlanması” olarak özetlenebilir.

137 ülkede 4 bin 500’ün üzerinde eylem ve etkinliğin düzenleneceği 20 – 27 Eylül Küresel İklim Grevi haftasında ülkemizde yapılacak eylem-etkinlikler şöyle …

Muğla/ Bodrum, Milas ve Yatağan’da …

Bodrum’da etkinlikler 13.30’da Kızılağaç Köyü’nde tohum toplarının doğaya bırakılması ile başlayacak. Daha sonra saat 18’de Bodrum Barış meydanında buluşulacak.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) tarafından Milas Karacahisar yolu üzerinde kömür madeni için kesilmek üzere işaretlenen orman alanında saat 16’da düzenlenecek ilk buluşmada basın açıklaması yapılacak, dinleti etkinliği ve piknik düzenlenecek.

MUÇEP 23 Eylül Pazartesi günü Yatağan Turgut’ta kömür maden sahası sınırında zeytinlik alanda iklim krizine ve Muğla’daki kömür madenciliğine dikkat çekmek üzere bir basın açıklaması yapacak, programda ayrıca ‘Praksis Konseri’ de var.

İstanbul/ Kadıköy’de …

İstanbul’daki etkinliklerin adresi Kadıköy olacak. 14’te Kadıköy İskele meydanında genç iklim aktivistlerinin grevine sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri de destek verecek. Ardından 16’da Yoğurtçu Parkı’nda buluşulacak. Çeşitli atölyelerin, standların, performans gösterilerinin ve konuşmaların olacağı parkta 17.30’dan itibaren ise müzik grupları sahne alacak.

İzmir/ Konak’ta …

İzmir’de Gündoğdu meydanında öğrenciler 15’ten itibaren iklim grevinde olacaklar. Daha sonra 17’de Alsancak İskelesi önünde bir araya gelen topluluk tarafından 18’de İklim Yürüyüşü gerçekleştirecek. ‘Kültürpark Sahne’deki konserler ve performans gösterileri ise 19’da başlayacak.

Bursa/ Nilüfer’de …

Bursa’daki etkinlikler 14’te Nilüfer Kent Konseyi önünden Üç Fidan Parkı’na yapılacak “Gelecek İçin İklim Yürüyüşü”yle başlayacak. Gün boyunca parkta gerçekleştirilecek etkinlik programında forumlar, konserler ve atölye çalışmalarının yanı sıra Bursa Çevre Platformu da kuruluşunu ilan edecek. Ayrıca iklim krizinin aciliyetine dikkat çekmek için Bursa Tabip Odası da saat 14’te BAOB Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda “Gençlerin Yanındayız” diyerek bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

Balıkesir/ Ayvalık ve Altınoluk’ta …

Ayvalık’ta genç iklim aktivistleri 17’de Ayvalık Öğretmen Evi önünde buluşup Cumhuriyet Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirecekler. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği de Altınoluk Antandros parkında saat 14’te buluşarak iklim için taleplerini kamuoyuyla paylaşacak.

Diyarbakır’da …

Diyarbakır Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği 20 Eylül’de 18.30’da dernek binası önünde buluşarak karbonsuz bir gelecek için Simya Koleji’ne pedallayacak. Daha sonra Simya Koleji’nde 19.30’da bir film gösterimi var.

Antalya, Ankara ve Eskişehir’de …

Bugün saat 12’de “Alakır Nehri Kardeşliği” Antalya Çıralı Muhtarlığı önünde toplanma çağrısı yaparken, ‘Gelecek için Cumalar’ın çağrısıyla genç iklim aktivistleri saat 14’te Ankara Kuğulu Park’ta, saat 15’te Eskişehir’de Espark AVM önünde bir araya gelecekler.

Adana’da …

Adana Çevre Platformu ise yarın saat 17’de Atatürk Parkı’nda “Yeryüzü, atmosfer, denizler şirketlerin çöplüğü değildir!” diyerek ‘İklim İçin Küresel Grev Haftası’ etkinliklerine destek verecek.

Dünyamızda ne yazık ki artık, ‘Havalar nasıl olursa olsun yeter ki sizin havanız iyi olsun’ gibi dileklerle yürünebilecek bir gelecek olmadığını, kalmadığını farkedin, bilin ve bu uluslararası mücadeleye siz de katılıp omuz verin!


Mezuniyet törenlerinde ‘kep’ değil ‘havlu’ atılmaya başlanmasını öneriyorum …

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2019 – 2020 Yükseköğretim Akademik Yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yüksek öğrenim alanında da özellikle son 17 yılda çok büyük bir başarıya imza attığını belirterek, “Üniversite sayısının 76’dan 207’ye, öğretim elemanı sayısının 70 binden 168 bine, öğrenci sayısının 1,6 milyondan 8 milyona yükselmiş olması bu başarının en bariz ifadesidir” demiş.

Ardından da, nüfusu ülkemizle hemen hemen aynı olan Almanya’da üniversite öğrencisi sayısının 3 milyon olduğuna dikkat çekip Şansölye’nin (Almanya Başbakanı) bunu öğrenince “Ben bunu bilmiyordum” dediğini söylemiş …

Ne anlama geliyor şimdi bu? Bence Şansölye, söyleyebilecek başka bir şey bulamamış da laf olsun diye öylesine bir şey demiş herhalde …

Bunun tek başına bir başarı olarak görülemeyeceğini ise, konuşmasının devamında şu sözleriyle ortaya koyuyor Sayın Cumhurbaşkanı:

“Şimdi birileri şunu diyor, ‘Girecek de ne olacak?’ Çok şey olacak. Allah’ın izniyle bu 8 milyon üniversiteli diyorum ya, işte bu 8 milyon üniversiteli işi tam manasıyla kavradığı zaman… ‘Efendim işte işsizlik var’, olabilir, her üniversiteyi bitirdiği zaman iş sahibi olacak diye de bir şey yok. Bunu dünyanın hiçbir yerinde bulamazsınız …”

Şansölye bu tespitlere nasıl bir tepki verirdi merak etmiyorum elbette ama, bu söylenenlerden sonra üniversitelerin mezuniyet törenlerinde ‘kep’ değil ‘havlu’ atılmaya başlanmasını öneriyorum …

Paylaş:

Yorum Bırak