Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
“Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu Projesi” – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

“Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu Projesi”

280
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber –

Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü, ilimiz genelinde çiftçilerin başlıca geçim kaynakları arasında yer alan zeytincilik ve kaliteli zeytinyağı üretimi konusunda, “Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu Projesi” kapsamında Menteşe ve Fethiye’nin ardından ilçemiz Milas’ta da eğitim toplantısı düzenlendi.

Proje ortaklarından olan Milas Ziraat Odası hizmet binasındaki Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Milas Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon Şube Müdürü Süleyman Kurnaz, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Türkiye Süt Üreticileri Merkezi Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Milas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Sezgin, S. S. 153 No’lu Milas Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Kamil Gül ve Kooperatif Müdürü Elin Alpay, TARİŞ 152 No’lu Pamuk Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Halit Şenli ile çok sayıda zeytinyağı üreticisi ve çiftçi yurttaş katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Milas’ın zeytincilik bakımından çok önemli bir yer olduğuna dikkat çekerek, “Milas’ta 530 bin dekarlık alanda, yaklaşık 11 milyon zeytin ağacıyla yıllık ortalama 18-20 bin ton zeytinyağı üretimi yapılıyor. Türkiye’deki üretimin yüzde 10’nuna karşılık gelen bu veri bize Milas’ın Türkiye’de zeytin varlığı ve zeytinyağı üretimi bakımından önemli bir yer olduğunu gösteriyor” derken, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, zeytin ağacının özellikleri hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Fügen Durlu Özkaya ise kaliteli zeytinyağının önündeki engelleri sıraladı ve kaliteli zeytinyağı için yapılması gerekenleri anlattı.

Ve ettkinlik, Ziraat Yüksek Mühendisi Özgür Dursun’un zeytincilik sunumuyla tamamlandı.

Milas’taki üretici firmaların yağ, bal, taze yeşil kırma zeytin ve otlu börek gibi yerel ürünlerden oluşan ikramları, öğle arasında tadım yapan katılımcılardan tam not aldı. Etkinliğe katılanlar, MİZOTAR’ın zeytin toplama makinelerine ve krom tanklara da ilgi gösterdi.

Sunum yapanlara yöresel ürünlerden oluşan hediye paketi takdim eden Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, eğitim toplantısına olan yoğun ilgiden oldukça memnun kaldıklarını belirterek tüm katılımcılara  teşekkür etti.

Toplantı sonunda ortak açıklama yapan Milas Tarım ve Orman Müdürü Eşref Arslan ve Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon Şube Müdürü Süleyman Kurnaz, eğitim toplantılarının ardından çiftçi ve üreticilerin katılımıyla Aydın’a teknik geziler düzenleneceğini dile getirdiler.

Paylaş:

Yorum Bırak