‘Ula Kent Konseyi’ kurulsun ve Akyaka hızlanmasın!

107
0
Paylaş:

A. Kemal KAŞKAR –

Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi, Ula Belediyesi’nin yerel seçim öncesinde verdiği sözlerin halâ yerine getirilmemesi ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Yerel seçim öncesinde MUÇEP tarafından yayınlanan yerel seçim bildirgesi ekseninde Ula Belediye Başkan adayları ile de yapılan görüşmelerde adaylardan; Ula’da katılımcı belediye yönetim araçlarının oluşturulması, kent konseyi kurulması ve 2011 yılında Uluslararası Yavaşkentler Birliği’ne (Cittaslow) katılan Akyaka’da bir türlü hayata geçirilemeyen yavaşkent planlarına uyumlu adımların atılması sözleri alınmış, seçimi kazanan AK Partili İsmail Akkaya’nın da, Ula Kent Konseyi’nin yıllardır kurulmamış olmasını “önceki yönetimlerin eksikliği” olarak değerlendirip “Kent Konseyi ve Mahalle Meclislerinin kurulmasını sağlayacağı” sözleri kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Ancak seçimlerin ardından geçen yedi aylık sürede bu konularda halâ somut bir adım atılmayınca, hem kamuoyunun hem de belediye yönetiminin dikkatini çekmek üzere 13 Ekim 2019 Pazar günü yapılan basın açıklamasında, belediye yönetiminden, daha fazla gecikilmeden ‘Ula Kent Konseyi’nin kurulması ve Yavaşkent Eylem Planlarının hazırlanması için verilen sözlerin yerine getirilmesine ilişkin istemler yinelendi.

Kent Konseyi kurulsun

Seçimlerden sonraki iki ay içinde kurulması yasal bir zorunluluk olan Ula Kent Konseyi’nin, aradan yedi ay geçmiş olmasına rağmen halen kurulmadığına dikkat çekilerek başlayan açıklamada daha sonra özetle şu görüşler dile getirildi:

“Kentte yaşayanların söz ve karar sahibi olacağı, kent yaşamıyla ilgili kararların alınması ve uygulanmasında şeffaflığın sağlanacağı bir işleyişi benimsiyoruz. Ula Kent Konseyi’nin böyle bir işleyişin sağlanmasında, Belediye yönetimin kentte yaşayanlarca denetlenmesinde üstlenebileceği işlevleri nedeniyle, hayli gecikmiş yasal bir zorunluluk olduğunu da hatırlatarak, Kent Konseyi kurulma sürecinin acilen tamamlanması ve çalıştırılması talebimizi yineliyoruz.

Kadın Azmağı, orman, dağ, ova ve denizin bir arada olduğu bu zengin doğanın mahremiyet ve çeşitliliğinin korunması temel amacımız, birinci hedefimizdir.

‘Yavaşkent kriterleri’ yönünde gerekli adımlar atılsın

Akyaka’da yaşam kalitesinin düşürülmeden, her koşulda aksamadan sürekliliğinin sağlandığı, -sakinleri, ziyaretçileri ve yöneticileri ile birlikte- taahhüt edilen yavaşkent kriterlerine saygılı ve uyumlu bir yaşam ve yönetim kültürünün oluşturulması için, gerekli adımların -daha fazla geciktirilmeden- atılması konusunda ısrarcıyız.

Tüm bu nedenlerle, Ula Belediyesi’nin Ula Kent Konseyi’nin kuruluş süreci ile beraber, Yavaşkent Yönlendirme Komitesi’nin de biran önce kurularak çalışmaya başlamasını; özellikle de Akyaka’da kent yaşamını derinden etkileyecek kararların, bu komite kurulduktan sonra, komitenin etkin katılımıyla gündem edinilmesini talep ediyoruz.

Taleplerimizin takipçisi ve gerçekleşmesi yönünde yapılacak çalışmaların destekçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

Paylaş:

Yorum Bırak