“Barış Pınarı Harekâtı”na destek açıklamaları

187
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / İlkay KANKAYNAR –

Silahlı Kuvvetlerimizin 9 Ekim Çarşamba günü başlattığı “Barış Pınarı Harekâtı” sürüyor. Harekât; başlatıldığı andan itibaren bölgede yeni yeni ittifakların oluşmasına, ani değişimlerin yaşanmasına yol açan şaşırtıcı satranç hamleleri ve ABD Başkanı Trump’un ülkemizi tehdit tweeetleri üzerinden ülkemiz siyasetinin gündeminde öncelikli yerini koruyor.

Geçen hafta boyunca, konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaları yayınlıyoruz …

Vatan Partisi

Vatan Partisi Milas İlçe Başkanlığı, Trump’ın sosyal medyadan “Türkiye’yi mahvederim” tehdidini protesto etmek ve Barış Pınarı Harekatı’na destek için, Atatürk anıtı önünde bir grup partilinin katılımıyla basın açıklaması yaptı. Vatan Partisi Milas İlçe Yöneticisi Gülabi Demir tarafından okunan açıklama -özetle- şöyle:

Türkiye’nin kararlılığı sonucu ABD Başkanı Trump bölgeden çekileceklerini ilan etmiştir. PKK / PYD / YPG / SDG / DSG isimleriyle anılan bölücü terör örgütü panik içinde ağlamaya başlamış, ABD’ye kendilerini “sattığı” için sitemde bulunmuşlardır. Dahası Trump, ABD yönetimi içindeki PKK dostu derin çete tarafından da suçlanmaya başlamış ve ona ABD’nin dostunun Türkiye değil PKK olduğu hatırlatılmıştır. Başının üzerinde görevinden azledilme kılıcı sallanan Trump Türkiye’nin operasyonuna yol veren tavrını değiştirmiş ve Türkiye’yi küstahça hedef almıştır. Trump, -eğer çizgiyi aşarsa- Türkiye ekonomisini mahvedeceği tehdidini savurmuştur. Trump’ın “çizgiyi aşmak” diyerek ifade ettiği şey, PKK’nın yok edilmesidir. Çünkü PKK’nın yok edilmesi, ABD’nin Batı Asya’daki bütün planlarının geri dönülemez biçimde iflas etmesi demektir. ABD’nin bölgedeki varlığı, PKK’nın varlığına bağımlıdır. Trump’ın tehditlerinin içi boştur. Göreve geldiğinden bu yana Çin’le ticaret savaşlarından İran’a yaptırımlara, Venezuela’da hükümet darbesi yapmaktan İsrail’in başkentini Kudüs’e taşımaya kadar birçok konuda dünyada azınlık olarak kalmıştır. Dünya artık ABD’nin efendi olduğu dünya değildir. ABD’nin Türkiye’yi mahvetme kapasitesi yoktur. Trump’ın, Türkiye’ye düşmanlık çizgisine devam ederek varacağı menzil, kendi yönettiği ülkeyi mahvetmek olacaktır. Herkes bilsin ki, ekonomik, askeri ya da siyasi hiçbir tehdit, Türkiye’nin kararlılığını etkileyemez. Hele hele, ekonomik ve askeri olarak gerileyen ABD’nin tehditlerine karşı ülkemiz dimdik durmaktadır.

Ülkemiz, kendisine yönelen PKK/PYD terörünü bertaraf etmek için kimseden izin almamıştır, bundan sonra da almayacaktır! Özellikle Suriye’deki varlığı tamamen yasadışı olan ABD, bu konuda Türkiye’ye şart koşacak pozisyonda hiç değildir. Türkiye, Trump’a karşı en net cevabı “Barış Pınarı Harekatı” ile vermiştir. Buradan ilan ediyoruz, Kahraman Türk Ordusu’nun yanındayız! Türk Milleti, Türk Ordusunun yanındadır! ABD/PKK’ bozguna uğratılacaktır!

Vatan Partisi olarak, Vatan Savaşı’na karşı her tür bozgunculuğun ve kirli propagandanın kararlı olarak karşısındayız. Bütün milletimizi bozgunculuğa karşı uyanık olmaya ve kararlı duruşa çağırıyoruz. Barış Pınarı Harekâtı’nın en az kayıpla, en düşük maliyetle, en hızlı sonuca ulaşması için, Batı Asya’daki dostlarımız Suriye, Irak, İran, Azerbaycan ve Rusya ile işbirliği yapılarak yürütülmesi, hiç kuşkusuz millî hedeflerimize ulaşmanın ve devlet aklının gereğidir. Vatan Partisi, bu konuda da sorumluluğunun bilincindedir ve üzerine düşen görevleri yerine getirecektir.

Son olarak, buradan hemşerilerimize sesleniyoruz. Evlerimizi, iş yerlerimiz bayraklar ile donatalım Barış Pınarı Harekatı için ‘düğüne gidiyoruz’ diyen kahraman Mehmetçiğimize destek olduğumuzu dosta düşmana gösterelim.”

Milliyetçi Hareket Partisi

MHP Milas İlçe Başkanı Emin Nazmi Ünlüsoy tarafından ilçe binasında yapılan açıklama şöyle:

Barış Pınarı Harekatı ile Türkiye Cumhuriyeti, milli varlığımızı ciddi bir tehlikeye sokan hain ve bölücü örgütleri saklandığı coğrafyada yok etmek amacıyla kutlu bir sefere çıkmıştır. Ordu sefere çıkmışsa tartışma biter, siyaset biter, arkasından dua edilir. Allah kahraman Türk Ordusu’nu muzaffer kılsın.

Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye’nin kuzeyine beklenen ilk hamleyi yapmıştır. Güney sınırlarımız boyunca açılmak istenen terör koridorunun, kurulmak istenen terör devletinin imha edilmesi maksadıyla kararlı siyaset ve kahramanca ruh devreye girmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ile Suriye Milli Ordusu eşgüdüm ve işbirliği halinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerinin kökünü kazımak hedefiyle muazzam bir harekatın içindedir. Barış Pınarı Harekatı’yla bekasını ve milli varlığını çok ciddi şekilde tehdit eden hain ve bölücü örgütleri yuvalandığı ve saklandığı coğrafi alanlarda etkisiz hale getirmek için kutlu bir sefere çıkmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi, Barış Pınarı Harekatı’nın yürekten ve tam bir destekle arkasında ve yanındadır. Terör örgütlerinin belinin kırılması, Türkiye’yi kuşatma ve kundaklama niyetinde olanların oyunlarının bozulması artık kaçınılmaz bir mecburiyettir. Barış Pınarı Harekatı’na katılan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her bir ferdini gönülden kutluyor, üstün başarılar diliyorum. Türkiye’nin ve Türk milletinin Cenab-ı Allah yardımcısı olsun. Gazamız mübarek olsun. Ne mutlu Türküm diyene.”

Milas Yörük- Türkmen Kültür Derneği Yönetim Kurulu

Milas Yörük- Türkmen Kültür Derneği Yönetim Kurulunun, Dernek Başkanı Mevlüt Kiriş tarafından dernek binasında okunan açıklaması ise -özetle- şöyle:

Barış Pınarı Harekâtının 7’nci günündeyiz. Bu harekât; ülkemizin sınır güvenliğini tehdit eden dış güçlerin püskürtülmesi, milletimizin huzur içinde, tam bağımsız bir Türkiye için Şanlı Türk Bayrağımızın sonsuza kadar dalgalanması amacıyla Kahraman Türk ordumuzun gözünü hiç kırpmadan canını ortaya koyarak Suriye’nin kuzeyine yaptığı bir harekâttır.

Biz Milas Yörük- Türkmen Kültür Derneği olarak Milasımızdaki ve tüm Türkiye’deki Yörükler olarak bu harekâtın yanındayız ve tam olarak destekçisiyiz. Bizlere düşen ne görev var ise devletimizin ve ordumuzun emrindeyiz. Valiliğimiz veya Kaymakamlığımız öncülüğünde yapılacak veya başlatılacak bütün destek sağlayıcı harekâtın en önünde yer almaya da hazırız.

Yine Damlıboğaz mahallemizde ikamet eden has mı has Yörük Hacı Mustafa Dörtyollu amcamızın geçen hafta açıkladığı, ‘traktörümü, evimi satıp Mehmetçiğe bağışlayacağım ve orduya katılmaya hazırım’ sözleri bizleri daha da güçlü kılmıştır. Yine bu olaya bağlantılı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Biz Türkler, ordusu olan bir millet değil, milleti olan orduyuz” sözleri bu olayla birebir örtüşmüştür.

İnternet sayfalarında bakıyoruz her gün yemek, eğlence paylaşanlar Barış Pınarı Harekâtını görmezden gelmektedirler. Gerçekten acı bir tablo, üzüntü verici bir durum söz konusudur.

Kurtuluş Savaşı’nda vatan hainlerinin torunları bugün yine aynı tavırla Barış Pınarı Harekâtını eleştirmekteler, harekâtın karşısında bir tutum sergilemektedirler. Çünkü bunlar o zaman da haindi bugün de, yarın da hain olarak karşımıza çıkacaklardır.

Biz yürüyen Türkler ‘Yörükler’ nerede ve nasıl davranacağımızı iyi bilen, vatan savunmasında cephenin en önünde yer alan cesur ve daima hazır olan insanlarız. Bugünden itibaren derneğimiz olarak kahraman ordumuz operasyondan sağ salim dönüp ailelere kavuşana kadar ‘resmi törenler haricinde’ şenlik veya eğlence gibi faaliyetlerden uzak duracağız. Onları dualarla, salâvatlarla destekleyeceğiz.

Allah Türk ordumuzun yar ve yardımcısı olsun. Başı dik, alnı açık şekilde vatanına dönmeyi nasip etsin inşallah. Ne mutlu Türküm diyene!

Paylaş:

Yorum Bırak