“Tane tane lezzet, damla damla sağlık”

99
0
Paylaş:

A. Kemal KAŞKAR –

Milas 6. Zeytin Hasat Şenliği 2 – 3 Kasım tarihlerinde yapılacak …

‘Zeytinin Başkenti Milas’ta geleneksel hale gelen Zeytin Hasat Şenliğinin 6’ncısı bu yıl 2 ve 3 Kasım tarihlerinde “Tane tane lezzet, damla damla sağlık” sloganıyla yapılacak.

Milas Kaymakamı Eren Arslan tarafından yapılan son açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’de gerçekleştirilmekte olan ‘Barış Pınarı Harekatı’ndan dolayı şenlik kapsamında daha önce planlanan ve yapılacağı duyurulan konser ve eğlencelerin yapılmayacağına dikkat çekildi.

Bu açıklama ışığında değerlendirdiğimiz MİTSO Basın Bürosunun gazetemize de iletilen bilgi notuna göre, sahip olduğu 10 milyon dolayında zeytin ağacı ve Coğrafi İşaret tescilli zeytinyağı ile Türkiye’nin önde gelen zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden biri olan ilçemizde bu yıl 6’ncısı yapılacak olan ‘Zeytin Hasat Şenliği’nde; İlçeler arası Zeytinyağlı Yemek Yarışması, Zeytinyağı Tadım Eğitimi, Zeytin Hasadı gibi etkinliklerin yanı sıra, düzenlenecek söyleşilere konuşmacı olarak Dr. Ender Saraç, Prof. Dr. Aytaç Gümüşkesen ve Doç. Dr. Figen Çukur katılacaklar.

2 Kasım Cumartesi

Milas Kaymakamlığı, Milas Belediye Başkanlığı, Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Milas Ziraat Odası ve ilçemizdeki diğer meslek odaları, kurum ve kuruluşların işbirliği ve katılımıyla yapılacak olan Şenlik, 2 Kasım Cumartesi günü saat 10.30’da Atapark’ta halkoyunları gösterileri ile başlayacak.

Sergiliklerin gezilmesinin ardından Ağaçlıhöyük’te yapılacak zeytin hasadında toplanan zeytinler fabrikada sıkılarak zeytinyağına dönüştürülecek.

Dr. Ender Saraç’ın konuşmacı olarak katılacağı Açık Hava Tiyatrosu’ndaki söyleşinin ardından Prof. Dr. Aytaç Gümüşkesen tarafından Atapark’ta “Coğrafi işaret alan Milas Zeytinyağının Tanıtımı” konulu sunum ve Zeytindostu Derneği tarafından Zeytinyağı Tadım Eğitimi yapılacak.

İkinci gün

Şenliğin ikinci günü Milas’ın tarihi mekanlarından ‘Çöllüoğlu Hanı’nda Fotoğraf ve El Sanatları Sergisi açılacak. Liseler arası şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarının ödül töreninin ardından Doç. Dr. Figen Çukur yönetiminde “Kırsal kalkınmada coğrafi işaretli ürünlerin yeri ve önemi” konulu bir panel düzenlenecek.

Zeytindostu Derneği’nin “Kaliteli zeytinyağını tanıma” konulu sunumu ve Sınır Tanımayan Şefler Derneği’nin uluslararası usta aşçıların katılımıyla düzenleyeceği yemek gösterisinden sonra Şenlik, İlçeler arası Zeytinyağlı Yemek Yarışmasıyla sürecek ve yarışmayı kazananlara ödülleri verilecek.

Milas’a davet

Konuyla ilgili açıklama yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas Zeytin Hasat Şenliği’nin, Milas’ın zeytin ve zeytinyağının tanınırlığını artırmanın yanı sıra üreticimizin de kaliteli üretim konusunda bilinçlenmesini sağladığını belirterek, “Milas’ın zeytin ve zeytinyağının tanıtımı için bu yıl 6. Zeytin Hasat Şenliği’ni yapacağız. Milas Kaymakamlığı öncülüğünde, Milas Belediye Başkanlığı, Ziraat Odası ve diğer kardeş oda, kurum ve kuruluşların işbirliğinde yapmakta olduğumuz Şenlik, sadece ürünümüzün tanıtımını sağlamıyor. Aynı zamanda üreticimizin de daha kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretmesini ve markalaşmayı da teşvik ediyor. Zeytinyağımıza ve sofralık ürün olan yağlı zeytinimize aldığımız coğrafi işaretler, Milas’taki zeytin ve zeytinyağı üreticisi için önemli bir motivasyon kaynağı oldu” dedi ve tüm zeytin ve zeytinyağı severleri Milas’a davet etti.

Paylaş:

Yorum Bırak