Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
“Konaklama Vergisi geri çekilmelidir!” – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

“Konaklama Vergisi geri çekilmelidir!”

225
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / A. Kemal KAŞKAR –

CHP Muğla Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Süleyman Girgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda “Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” nin görüşmeleri sırasında kamuoyuna “Tatil Vergisi” olarak yansıyan yasa teklifini eleştirerek; “Bu yasa derhal geri çekilmelidir” dedi.

Girgin, AK Parti içinde de bu konuda bir mutabakat olmadığına, bazı vekillerin “teklifin yüksek olduğu”nu söylediklerini belirterek, “Maalesef iktidar vergiye doymuyor. Özellikle turizmciye son yıllarda getirdiği ek vergilerle şirketlerin, kurumların en büyük ortağı durumuna geldi. İşletmeler kâr etse de zarar etse de devlet her hâlükârda kâr payı en yüksek ortak hâline geldi. Aldığınız her ürünün KDV’sini devlete ödüyorsunuz işletmeler olarak, aldığı hizmet karşılığı tüketiciden tekrar vergiyi peşin tahsil ediyorsunuz, kurumlar vergisi yüzde 20, stopaj yüzde 20, KDV yüzde 8 ile yüzde 18, binde 7,5 da Tanıtım Fonu’na, yani siz diyorsunuz ki “Turist gelmesin, gitsin, rakip ülkelerde tatillerini yapsınlar” dedi.

Konaklama vergisinin alınacaksa, hizmeti veren belediyelere aktarılması gerektiğini söyleyen Girgin, bunun ÖTV benzeri dolaylı bir vergi olduğuna dikkat çekerek, “Gelişmiş ülkelerde gelire göre alınan kurumlar vergisi, kademeli olarak alınan gelir vergisi, servet vergisi gibi doğrudan vergilerin payı yüzde 60’a yakındır. Yani bu ülkelerde geliri ve serveti çok olan ve iyi kâr eden büyük şirketler vergi yükünü çekmekteler, doğru olan da budur. Oysa Türkiye’de durum tersidir. Ülkemizde doğrudan vergilerin oranı yüzde 35 iken gelire göre alınmayan ve en çok da dar gelirliyi zorlayan KDV, ÖTV, damga vergisi, özel iletişim vergisi gibi vergilerin payı yüzde 65 dolaylarındadır. Yani bütçesinin çoğunu tüketime ayırmak zorunda kalan dar gelirli, dolaylı vergilerin altında ezilmektedir” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, turizm sektörünün, her şey dâhil sistem ve paket turlar yoluyla turisti uçakla getirip otellere yerleştirdiğini, yedinci gün de otelden ayrılınca havalimanına bıraktığını, böylece turistlerin bir hafta boyunca otelde yeyip içip otelin bulunduğu ilçe ya da şehir merkezlerine uğramadan, bir çay dahi içmeden ülkelerine geri döndüklerini belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Turizm sektörü ‘Yabancı rakipler daha düşük standartlardaki tesislerini nasıl oluyor da bizim 2 katı fiyatımıza turistlere satabiliyorlar?’ sorusunun yanıtını bulduğu gün ‘Dünyada en fazla turist çeken ilk 6 ülke arasında olmasına rağmen nasıl oluyor da dünya turizm gelirinde ilk 10 arasına giremiyoruz?’ sorusuna da cevap bulacağız. ‘Avrupa’nın birçok şehrinde var bizde de uygulansın’ deniyorsa, Avrupa’da bu gelirler yerele aktarılıyor. Avrupa’da olup da bizde olmayan da çok şey var, önce onları getirin; mesela demokrasi, mesela düşünce özgürlüğü ama biz istediğimiz için getirelim.

Son dakikada getirdiğiniz teklif için de tekrar söylüyorum, yağmurdan kaçarken doluya tutulmak olmuştur. Her şeye vergi salıyorsunuz. İleride tarih kitapları AKP dönemini şöyle yazacak: Halk, ağır vergiler altında ezilirken yöneticiler sarayda lüks ve şatafat içindeydi.”

Paylaş:

Yorum Bırak