Atamızı, aramızdan ayrılışının 81’inci yılında andık …

91
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber –

Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 81’inci yılında ilçemizde de törenlerle anıldı.

10 Kasım Pazar günü saat 08.55’ten itibaren Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk anıtına sunulmasıyla başlayan ve Milas Kaymakamı Eren Arslan, Muğla Milletvekilleri Suat Özcan ve M. Yavuz Demir, Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Cumhuriyet Başsavcısı Adem Efe’nin yanı sıra, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, muhtarlar ve öğrencilerin de aralarında bulunduğu kalabalık bir vatandaş topluluğunun katıldığı Atapark’taki tören, saatler Atamızın 81 yıl önce aramızdan ayrıldığı 09:05’i gösterdiğinde başlayan iki dakika saygı duruşunda bulunulması ve ardından İstiklal marşımızın söylenmesiyle sürdü.

Anma programının ikinci bölümü Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda yapıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşımızın okunmasıyla başlayan programda konuşan Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, “Atatürk, insanlığın sevgisini kazanan, tarihte ender rastlanan üstün bir kişilik, büyük bir komutan ve devlet adamıdır” diyerek başladığı sözlerini, “Atatürk, ‘Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir’ ve

‘Ben ölürsem soylu milletimizin beraber yürüdüğümüz yoldan asla ayrılmayacağına eminim, bununla gönlüm rahat!’ sözleri ile Türk milletine olan güvenini göstermiştir. Türk milleti de her geçen gün değerini daha çok anladığı Atatürk’ü O’nun büyüklüğüne yaraşır şekilde anmıştır ve anmaya devam etmektedir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, vefatının 81. yılında, yâd etmek için toplandığımız bu özel günde, sizleri saygıyla selamlıyorum. Atatürk meşalesi sonsuza dek yanacak ve Cumhuriyet çınarı halkımızın ellerinde, omuzlarında ve gönüllerinde sonsuza dek gelişerek yaşayacaktır” diyerek sürdürdü ve şöyle tamamladı:

“Atatürk’ün milletine son buyruğu: ‘Benim Türk milletine, Türk cumhuriyetine ve Türklüğün istikbaline ait görevlerim bitmemiştir, sizler onları tamamlayacaksınız. Siz de, sizden sonrakilere benim sözümü tekrarlayınız.’ Ulu önderin her sözünü hatırlayarak ve son sözünü de hep tekrarlayarak, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılan tüm şehitlerimizi ve bugün hayatta olmayan gazilerimizi rahmet, minnet, saygı, şükran ve her geçen gün artan özlemle anıyoruz.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Bal’ın yaptığı konuşmanın ardından anma etkinliği, 10 Kasım Atatürk’ü Anma ve Atatürk Haftası kapsamında Kompozisyon, Resim ve Şiir dallarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerince hazırlanan “Atamızın İzindeyiz” ve “Dış Basında Atatürk” sunumları, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Korosu tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirilmesiyle sürüp “Güneşin Adı Mustafa Kemal Atatürk” adlı gösteri ve belgesel sunumu ile sona erdi.

Paylaş:

Yorum Bırak