Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Zeytin sıkım tesislerinde mühendis çalıştırma zorunluluğu kaldırıldı! – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Zeytin sıkım tesislerinde mühendis çalıştırma zorunluluğu kaldırıldı!

114
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber –

6 Aralık tarih ve 30970 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ ile mevsimlik olarak çalışan zeytin sıkım tesislerinde mühendis çalıştırma zorunluluğunun kaldırıldığı bildirildi.

11 Haziran 2010 tarihinde kabul edilen 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu, kurulum gücü 30 HP’yi aşan ve /veya 10 ve daha çok işçi çalıştırmakta olan zeytinyağı fabrikalarında bir gıda veya bir ziraat veya bir kimya mühendisi ya da bir kimyager çalıştırılması zorunluluğu getiriyordu. Oysa sadece zeytinin bol olduğu ‘var yıl’ında bile yılda sadece üç/dört ay çalışabilen zeytinyağı fabrikalarının yıl boyunca bir mühendis çalıştırabilmesi uygulamada mümkün olmuyordu. Yapılan denetimlerde, mühendis çalıştırmayan zeytinyağı tesisleri yüksek ceza riskiyle karşı karşıya bulunuyordu.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Muğla’da sezonluk çalışan, zeytinyağı işletmecilerinin zorunlu personel bulundurma sorunu Resmi Gazetede yayınlanan ‘Gıda ve Yem İşletmelerinde Çalıştırılması Zorunlu Meslek Mensuplarının Belirlenmesine Dair Tebliğ’in yayınlanmasıyla son buldu” ifadelerine yer verilirken, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak; “Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’nin katkılarıyla sezonluk çalışan zeytinyağı işletmelerindeki istihdamı zorunlu personel tutma sorunu ortadan kaldırıldı. Tüm işletmecilerimize ve üreticilerimize hayırlı ve bereketli bir sezon diliyorum” dedi.

Paylaş:

Yorum Bırak