Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Ortaokullar arası ‘Matematik Ligi’ başladı – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Ortaokullar arası ‘Matematik Ligi’ başladı

266
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber –

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “matematiği sevdirip, birlikte ve çoğul düşüncelerle çözümler üretmek ve okullar arasında kaynaşmayı sağlamak” amacıyla düzenlenen Matematik Ligi başladı.

Tek devreli grup usulüne göre düzenlenen ligde, öğrenciler sporcu, öğretmenler hakem, paslar matematik sorusu, okuldaki diğer öğrenciler ise taraftar olarak adlandırılıyor.

Ortaokul öğrencileri arasında dayanışma ruhunu geliştirmek, matematiği sevdirmek, problemler üzerinden çoktan seçmeli değil, farklı düşünme yeteneklerini geliştirmek ve okullar arasında kaynaşmayı sağlamak için hazırlanan Matematik Ligi’ büyük ölçüde ‘futbol ligi’ mantığına dayandırılıp futbol liglerindeki adlandırmalar kullanılarak yapılacak.

Matematik liginde her grupta ilk 2 takım yarı final grubuna yükselecek. Yarı final eşleştirmelerinde kazanan üç takım arasında 3’lü final yapılacak. Ligin ilk maçları 30 Aralık 2019’da 12 ayrı okulda oynandı.

Final maçının ise 14 Mayıs’ta yapılacağı açıklandı.

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Matematik Ligi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Mutlu Çocuklar Güçlü Türkiye için 2023 Eğitim Vizyonu” doğrultusunda “Oyun Tabanlı Öğrenme” yaklaşımı ile dersleri tekdüzelikten çıkarıp keyifli bir hale getirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Matematik Ligi büyük ölçüde futbol ligi mantığına dayandırılmıştır. Biz ilçemiz olarak Matematik Ligi’nin bu yıl ilkini düzenliyor olmaktan mutluluk duyuyoruz. Geleceğin yöneticileri olan gençlerimize, matematik aracılığıyla ve sportmenlik çerçevesinde, pozitif değerler üretebilecekleri bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. Milas’ta 24 okulumuzun bir arada yarıştığı Matematik Ligi’nin bizlere ve çocuklarımıza pozitif geri dönüşümü mutluluk verici. Çünkü buraya gelen herkes biliyor ki sonuç ne olursa olsun hepimiz kazanıyoruz” dedi.

Paylaş:

Yorum Bırak