Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
‘Basın Parkı’ açıldı – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

‘Basın Parkı’ açıldı

106
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber –

Muğla Gazeteciler Cemiyeti ve Menteşe Belediye Başkanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Basın Parkı’nın açılışı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde yapıldı. Açılışa CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut ve Muğla Büyükşehir Gazeteciler Derneği Başkanı Cem Kaytan ve basın mensupları katıldı.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nden verilen bilgiye göre, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, açılışta yaptığı konuşmada, parkın eksiklikleri bulunduğunu belirtip “10 Ocak olduğu için açılışı gerçekleştirmek istedik. Bu park sizin parkınız olacak. Burada çok değerli gazetecilerimizin isimleri yaşayacak ve resimleri yer alacak. Daha sonra burayı sizlerle konuşarak çay bahçesi haline getireceğiz. Büfesini yapacağız. Büyük Önderimiz Atatürk’ün, elinde gazete okurken bir resmi var. Onun heykelini yapacağız. Burası sizlerin, bu parkı çok daha iyi hale getireceğiz” derken,

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ise şunları söyledi:

“Cumhuriyetin kurulma döneminde ve milli mücadelede Atatürk’ün en önem verdiği konulardan biri basındı. Cumhuriyetin kuruluş dönemlerinde de basın, ülkenin cumhuriyet değerlerini öğrenmesi ve ona sahip çıkması için çok önemli katkıda bulunmuş. Cumhuriyet tarihinde demokrasi ilkelerinin ülke yurttaşlarına anlatılması açısından çok değerli katkıları olmuş. Fakat son zamanlarda bu konuda önemli bir tartışma var. Çünkü basın mensubunun özgür olması, tarafsız olması, halkın yararına yöneticilerle halkın yararına köprü olması ve olumlu eleştirilerde bulunan haberi tam olarak veren, yorumu iç sayfada yapan bir anlayışla halkın bilgilendirilmesini sağlaması gerekiyor. Ama şu anda geldiğimiz noktada gerçekten basının hali hiç bu tarif edilen duruma uygun değil. Basın bu haliyle gittikçe halkın gözünde güven duygusunu kaybetmeye devam ediyor. Ama halkın basına güvenmesi, haberin doğru, tetikçilik yapmadan, birilerinin borazanı olmadan halka bilgi veriyor olması lazım. Bu nedenlerle son zamanlarda gazetelerin tirajlarında ciddi düşüşler oluyor. Bu, halkın ona gösterdiği tepki. Bunu süratle yeniden, olması gerektiği zemine taşımamız ve halkın doğru haber alabilme aracı olan gazeteleri ve basını tekrar güvenilir noktaya çıkarmamız gerekiyor.”

Basın Parkı’nda merhum gazeteciler Ünal Türkeş, Ekrem Orhan, Yükselecek Demirel, Hilal Köseoğlu, Ahmet Bayrak ve Hasan Önkaş’ın isimleri yer aldı.

Paylaş:

Yorum Bırak