21 Avukat cübbe giyip yemin etti

624
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / Melih KAŞKAR –

Muğla Barosu toplantı salonunda yemin töreni düzenlendi.

Leyla Özen, Kübra Kolak, Dilek Yalçıntaş, Yiğit Emre Uzar, Gamze Çaylı, Tuğba Gümüş, İlkin Gündüz, Ali Fatih Çavdır, Muhammet Madran, Bürge Çanga, Celal Yücel Türkoğlu, Emine Şahin, Zeynep Demir, Durdunur Yıldız, Esra Enginsu, Volkan Şerbetçi, Büşra Kara, Cansu Gündoğan, İlkin Deniz Hasbioğlu, Seren Selen Uslu ve Nurettin Köşker İcik isimli avukatlar cübbelerini giyerek yemin ettiler.

Muğla Barosu’ndan verilen bilgiye göre, Baro Başkanı Cumhur Uzun, Yönetim Kurulu Üyeleri ile 21 yeni avukat ve yakınlarının katıldığı törende yaptığı konuşmada Uzun, “Avukat olmanın onur ve sorumluluğuna hazır olan genç meslektaşlarım. Avukat adalet arayıcısıdır. Alınamayan bir hakkı arayan, haksızlığa uğrayanın savunanıdır. Avukatın arayıcısı olduğu adalet, tıpkı aldığımız nefes gibi, insan yaşamı için vazgeçilmez değerdedir. Nasıl ki alacağımız havanın ne kadar değerli olduğunu ancak nefes alamadığımız zaman hissediyorsak, adaletin de ne denli vazgeçilmez olduğunu bir adaletsizlikle karşı karşıya kaldığımızda hissediyoruz” dedi.

Konuşmasını, “İnsan yaşamı için bu denli önemli olan adalet uğruna adaletin herkese adilce dağıtılması için var gücünüzle çalışın. Adaletin olmadığı yerde toplumsal huzurdan, bireysel mutluluktan ve insanın insan olduğu için sahip olduğu hakların güvenliğinden asla bahsedilemez. Adalet gerçek anlamda sadece hukuk devletinde ve o devletin temeli olarak bulunur. Sizler mesleğinizi icra ederken adaletin tecellisi için sadece hukukun üstünlüğüne güvenin ve bu uğurda var gücünüzle çalışın. Zira hukukun üstün olmadığı bir ülkede, o ülkenin temeli yok olduğu gibi, böyle bir ülkede hukukçu olmanın da, avukat olmanın da bir anlamı olmayacaktır. Bir avukat olarak bu ülkeye yapabileceğiniz en değerli katkı ülkemizin hukuk devleti olmasını sağlamak ve bunu güçlendirmek olacaktır” diye sürdüren Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun, sözlerini şöyle tamamladı:

“Son olarak şunu söylemek isterim: Yaşamınız boyunca hiç unutmayın, sağlığınız varsa umudunuz, umudunuz varsa her şeyiniz vardır. Hukuktan ve hayallerinizden asla vazgeçmeyin. Hayalleriniz sizi, hukuk toplumumuzu mutlu edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, size, mesleğimize hoş geldiniz derken, tüm katılımcıları şahsım ve baromuz adına saygıyla selamlıyorum.”

Paylaş:

Yorum Bırak