Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
38. Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali yapıldı – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

38. Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali yapıldı

1149
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / Melih KAŞKAR –

38. Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali’nde Muğla, Aydın, İzmir, Balıkesir, Denizli ve Çanakkale’den giden develer güreşti. Festivale Milas’tan Yalçın Hekim “Hekimoğlu”, Kemal Can Fındıkçıoğlu “Fındıkçıoğlu” ve Hamdibey ile Murat Kors ise “Çılgın Kors” isimli develeriyle katıldılar.

Selçuk Kaymakamlığı basın bürosundan edinilen bilgi notunda, 38. Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali’nde açılış konuşması yapan Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “38. Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali’ne katkılarından dolayı Selçuk Efes Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Mahmut Kapıcıbaşı ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra güreşlerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, 38. Selçuk Efes Deve Güreşleri festivalimiz hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci ise yaptığı konuşmada, “Selçuk, 8 bin 600 yıllık tarihiyle kralların yaşamayı tercih ettiği bir yer. İlçemiz; Efes’iyle, Meryemana’sıyla, Şirince’siyle, dünyada eşi benzeri olmayan çok bereketli toprakların olduğu böyle güzel bir yerde, böyle güzel havanın da olduğu güzel insanların bir araya geldiği harika bir atmosferde bu güreşlerimizi birlik ve beraberlik ruhu içerisinde gerçekleştiriyoruz. Deve güreşleri bu yörenin yıllardır süren bir geleneğidir. Bizler bu geleneği gelecek nesillere iletmekle mükellefiz, bu mübarek hayvanın nesli tükenmek üzereyken, yörük geleneği olan güreşler sayesinde nesli halâ devam etmektedir. Deve güreşlerinin Kırkpınar’ı olarak bilinen Selçuk Deve Güreşleri’nin bu yıl 38’incisini düzenliyoruz, güreşlerin uzun yıllar devamını Allah’tan diliyorum. İyi seyirler diliyorum” dedi.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasından sonra güreş duası yapılmasıyla Pamucak’ta güreş heyecanı başladı. Gün boyu coşkuyla süren etkinlikte güreşseverler güreşleri izlemenin yanı sıra piknik de yaparak, davul zurna eşliğinde keyifli vakit geçirdiler.

Paylaş:

Yorum Bırak