Öpüşmenin bilimsel nedenleri var …

459
0
Paylaş:

Öpüşmenin faydaları arasında vücuttaki tüm stresi atma özelliği bulunuyor. Gerilimi azaltarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor. Medikal araştırmalara göre öpüşmek, stres hormonu olan kortizolün salgılanmasını azaltıyor, ayrıca yüzünüzde bulunan 30 adet kasın çalışmasında etkili oluyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmekten stresin azalmasına kadar daha pek çok etkisi de var. Üstelik öpme eyleminden hoşlanan tek tür insan da değil. Öpüşmek, bazı hayvanlarda da gaga tokuşturma-burun dokundurma gibi hareketlerle gerçekleştiriliyor.

Nişantaşı Üniversitesi’nden Uzman Psikolog Sim Korçan, sevgi gösterme biçimi olan öpüşmenin bilimsel olarak iki nedeni olabileceğini, bunun anne sütü ile beslenmeden kalan bir alışkanlık ya da dünyadaki tüm kültürlerde olduğundan dolayı içgüdüsel olabileceğini belirterek, “Sevgimizi göstermenin birçok yolu var. Öpme eylemi de bunun yollarından sadece biri. Öpmenin farklı çeşit ve amaçları var. Bunları saygı gösterme, vedalaşma, sevgiyi belli etme gibi sınıflandırabiliriz. Örneğin el öpme saygıyı ifade ederken, dudaktan öpmek romantik bir amaca hizmet eder” diyor.

Öpüşmede kültürlere göre farklılıklar olduğunu kaydeden Korçan, “Özellikle eski zamanlarda insanlar burunlarını birbirine sürterek selamlaşırlardı. Günümüzde bu eylemi dudağımız ile yaparız. Dudağımız, vücudumuzun en fazla sinir bulunduran bölgesi. Sinirlerin yoğun olmasından dolayı his aktarımının daha kolay yapıldığını söyleyebiliriz. Sevgimizi öperek göstermemizin sebebi kelimeler ile anlatamadığımız duygularımızı bu sinirler sayesinde karşımızdaki kişiye hissettirmektir. Öpüşme esnasında mutluluk ve sevgi hormonu oksitosin, sadakat hormonu vazopressin ve dopamin gibi hormanlar salgılanır. O an yaşanılan duyguyu tekrardan yaşamak isteyen insanlarda sevdiğiniz kişiyi öpme isteği bağımlılık oluşturabilir. Hepsinin ötesinde öpüşmek sevginin bir göstergesi anlamına geliyor” diyor. (Mynet Sağlık)

Paylaş:

Yorum Bırak