Katledilişinin 27’nci yılında!

474
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / A. Kemal KAŞKAR –

Uğur Mumcu, 24 Ocak 2020 Cuma günü, katledilişinin 27’nci yılında, ilçemiz Milas’a özel bir anma etkinliği olan, Atapark’ta anısına dikilen çınar ağacının dibine karanfiller bırakılarak anıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Milas Şubesi’nce düzenlenen anma etkinliği, CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, CHP Milas İlçe Başkanı İlgin Göktepe’nin de aralarında bulunduğu kalabalık bir yurttaş topluluğunun katılımıyla gerçekleşti.

Atatürk anıtı önünde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl marşımızın söylenmesiyle başlayan etkinlikte, ADD üyesi Nuray Gözel tarafından okunan açıklama şöyle:

“Demokrasi şehitlerimizden, Türk basınının değerli ismi, ülkemizde lâik demokrasinin yaşaması için bir ömür harcamış dava adamı, Türk aydınlanmasının korkusuz savaşçısı Uğur Mumcu’nun katledilişinin 27. Yılı nedeniyle toplanmış bulunuyoruz.

Açıklamamıza başlamadan önce Ahmet Taner Kışlalı, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Necip Hablemitoğlu, Onat Kutlar, Çetin Emeç, Gaffar Okkan ve ismini saymakta zorlandığım faili meçhul kurbanı tüm aydınları özlemle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

60’ların sakıncalı piyadesi, bir hakikat savaşçısı olan Uğur Mumcu 80’li yılların ikinci yarısından itibaren ısrarla tarikat-siyaset-ticaret üçgenindeki karanlığa ışık tutu. Devlet içinde örgütlenen dinci yapılaşmaları ortaya çıkararak, geleceğe doğru oluşan büyük tehlikeye ısrarla dikkat çekti.

Rabıta adlı kitabında islamcıların örgütlenme biçimini tüm çıplaklığıyla gözler önüne seren, kimsenin yazmaya cesaret dahi edemediği bir dönemde gerçekleri yazan korkusuz kalemdi.

Etkili ve yetkili makamlar Uğur Mumcu’nun yazdıklarını iyi anlayabilselerdi, uyarılarını dikkate alsalardı 15 Temmuz yaşanmaz, okullarımız tarikatların yolgeçen hanı olmazdı.

Sevgili kalpaksız Kuvay-ı Milliyeciler, O’nun alçakça öldürülmesinin ardından 27 koca yıl geçti. Bu 27 yılda tüm faili meçhuller gibi Uğur Mumcu cinayetinin de aydınlatılamamış olması, bu ülkeyi yönetenlerin yüz karası, bizlerin ise utancıdır.

Bugün basının geldiği ‘içler acısı’ hale bakınca, Mumcuların eksikliğini daha fazla hissediyoruz. Yaşamına malolan çabalarıyla herkesin gönlüne taht kuran kalpaksız kuvay-ı milliyeci Uğur Mumcu ve demokrasi şehitlerimizi özlem ve saygıyla anıyoruz.”

Daha sonra, katılımcılar tarafından, 27 yıl önce, katledilişi anısına dikilen Atapark’taki Uğur Mumcu ağacına, karanfiller bırakıldı.

Okunan açıklamanın ardından yurttaşlar Uğur Mumcu Çınarı’nın dibine karanfiller bıraktılar.

Bodrum ve Menteşe’de Anma Konserleri düzenlendi

Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü nedeniyle anma konserleri düzenledi. 22 Ocak Çarşamba günü Bodrum Belediyesi Heredot Kültür Merkezi’nde, 23 Ocak Perşembe günü ise Menteşe Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen konserlere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası tarafından düzenlenen ve şefliğini Münif Akalın’ın yaptığı konserlere Trompet Sanatçısı Volkan Coşar solist olarak katıldı. F.Mendelsshon’un “3. Senfoni” ve H.Uçarsu’nun “Sakıncalı Piyade” eserlerinin seslendirildiği konserler müzikseverlerin büyük beğenisini kazandı.

Paylaş:

Yorum Bırak