Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
“Doğrusu yapılıyor, Milas’ta nihayet Memecik fidanı dağıtılıyor, çok mutluyum!” – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

“Doğrusu yapılıyor, Milas’ta nihayet Memecik fidanı dağıtılıyor, çok mutluyum!”

782
0
Paylaş:

Milas Ziraat Odası ile Kristal firmasının Memecik zeytin fidanı dağıtımı için gerçekleştirilen buluşmada görüştüğümüz Ali Osman Menteşe, MİZO ve Kristal’e teşekkür ederek ekledi: “Doğrusu yapılıyor, Milas’ta nihayet Memecik fidanı dağıtılıyor, çok mutluyum!”

A.Kemal KAŞKAR –

Milas Ziraat Odası tarafından, ülkemizde zeytinyağı sektöründe birçok ilkleri gerçekleştiren Kristal firmasının temin ettiği 3 bin 300 Memecik zeytin fidanı dağıtımı yapıldı.

Fidan dağıtımı buluşmasında bir konuşma yapan Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, firma yetkililerinin Memecik fidanı dağıtmak istediklerini, konuyu duyurduklarını ve 84 çiftçinin talepte bulunduğunu belirterek, “Memecik türü fidanlarımız hayırlı olsun” dedi ve katkıda bulunan, emeği geçen kişi ve kuruluşlara teşekkür etti.

Milas Tarım ve Orman Müdür Vekili Ümit Özgüç’ün Milas Ziraat Odası ve firma temsilcilerine teşekkürlerinin ardından söz alan Kristal Yağları firması temsilcisi, Ziraat Mühendisi Ahmet Sarıkaya, ‘bölgesel yağların korunması’ için 5 yıl önce başlattıkları “Kristal-Üretici El Ele” projesinin amacının Memecik zeytininden elde edilen yağın kalitesinin arttırılması ve Memecik ağaç varlığının çoğalması olduğunu belirtip MİZO Başkanı İsmail Atıcı’ya, yönetim kurulu ve meclis üyeleri ile oda çalışanları ve fidanları toprakla buluşturacak çiftçilere teşekkür etti.

Konuşmaların sonrasında İsmail Atıcı’nın firma temsilcilerine teşekkür plaketi sunması ve bir fidanın sembolik-örnek olarak MİZO’nun bahçesindeki zeytinliğe dikilmesinin ardından talepte bulunan 84 çiftçiye fidanları dağıtılırken, etkinliği haberleştirmek için orada bulunan gazetecilere de birer-ikişer fidan verildi.

“Çok mutluyum!”

Fidan dağıtımı buluşmasına katılan ilçemizin önder zeytin-zeytinyağı üreticisi Ali Osman Menteşe ise, kendisiyle yaptığımız görüşmede, yaşanan gelişmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “Kristal yağları ‘vapurlu yağ’ olarak tanınır. Bu da, logosundaki ‘vapur’dan kaynaklanan bir adlandırmadır. Kristal, ülkemizdeki ilk zeytinyağı markasıdır. 1938 yılında İzmir’de başlayan yaklaşık 80 yıllık bir yolculuk. Tenekede zeytinyağı satışı yapan ilk firmadır. Zeytinyağı ihraç eden ilk firmadır. Kısacası Kristal birçok ‘ilk’e imza atmış önder-örnek bir kuruluştur. Bütün bunlar bir yana, bugün, Milas zeytinciliği için önemli, çok önemli bir gün. Kristal’in ürettiği, ihraç ettiği zeytinyağı hep Ayvalık-Edremit zeytinyağları olmuştur. Bugün Milas Ziraat Odası ile Kristal Milas’a bir ilk yaşattığı kadar Milas da Kristal’e bir ilk yaşatıyor. Kristal de Memecik’in değerini teslim ediyor. Yıllardır ‘Gemlik zeytin fidanı dağıtılan’ ilçemizin bu değerini ortaya çıkarmak için verdiğimiz mücadelenin başarısıdır bu. Doğrusu yapılıyor, Milas’ta nihayet Memecik fidanı dağıtılıyor. Milas Memecik zeytinyağının hak ettiği itibarını kazanmasıdır bu. Ben konuya bu yönden bakıyorum ve çok mutluyum. Bu etkinliği gerçekleştiren başta Milas Ziraat Odası ve Kristal firması olmak üzere katkısı olan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Paylaş:

Yorum Bırak