Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Kesimlerden ‘şimdilik’ vaz geçildi! – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Kesimlerden ‘şimdilik’ vaz geçildi!

525
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber –

Milas İkizköy’de Milas Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yaklaşık 600 dönüm alanda kesilmek için işaretlenen ağaçların, halkın yoğun tepkisi üzerine kesim programından çıkarılarak “kesiminin ertesi yıllarda yapılmasının uygun görüldüğü” bildirildi.

2019 yılı Ağustos ayında yurttaşlar, Muğla Çevre Platformu’yla birlikte söz konusu alanın maden sahası olarak kullanılmak üzere ormansızlaştırılıp Yeniköy-Kemerköy Enerji A.Ş.’ye teslim edilmek istendiğini iddia etmişler ve Kasım 2019’da orman alanında yapılmak istenen kesimleri fiilen durdurmuşlardı.

Bu yaşananların ardından Milas Orman İşletme Müdürlüğü’nden 5 Şubat 2020 tarihli bir yazılı açıklama yapılıp ağaç kesiminden ‘şimdilik’ vazgeçildiği bildirilerek, “Milas İlçesi Akbelen mevkiinde bulunan 136, 137 nolu Endüstriyel Ağaçlandırma bölmelerinin vatandaşlar ve çevre örgütleri tarafından maden sahası olarak kesileceği ve sağlık sorunlarına yol açılacağı gerekçeleri ile karşı oldukları anlaşılmıştır. Yerin kesimi ile ilgili gerekli bilgilendirmeler yapılmış ise de vatandaşlar ikna olmamış ve sosyal probleme dönüşmüştür. Yıllardan bu yana vatandaşla uyum içerisinde bulunan kurumumuz için vatandaşlarımızın bu düşüncesi gereği yine ılımlı tutum sergilenmesi ve sosyal problemin önüne geçilmesi önem arz etmektedir. 2020 yılı programındaki 136, 137 nolu Endüstriyel Ağaçlandırma sahalarının kesiminin ertesi yıllarda yapılması uygun görülmüştür” denildi.

Gelişme üzerine MUÇEP Orman Çalışma Grubu’ndan yapılan açıklamada ise, sorunun ekolojik boyutuna değinilmese de ormanı kesme girişiminin sosyal soruna yol açtığının anlaşıldığının ifade edilmesinin olumlu bulunduğu belirtilerek, kesim projesinden kesin olarak vazgeçildiği ifade edilmese de erteleme kararının halkın doğayı koruma kararlığının sonucu olduğuna dikkat çekildi.

MUÇEP Orman Çalışma Grubu üyeleri, yalnızca Milas’ta değil Muğla genelinde orman ekosistemlerinin maden çıkarma ya da odun üretimi gerekçeleri ile kesilerek rant aracına dönüştürülmesini durdurmak için mücadelelerine devam edeceklerini de sözlerine eklediler.

Paylaş:

Yorum Bırak