Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Milas Kent Konseyi genel kurulu yapıldı – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Milas Kent Konseyi genel kurulu yapıldı

498
0
Paylaş:

A. Kemal KAŞKAR –

Dr. Çağlayan Üçpınar, oybirliğiyle Milas Kent Konseyi Başkanı seçildi …

Milas Kent Konseyi olağanüstü seçimli genel kurul toplantısı 11 Şubat Salı günü Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda yapıldı. Genel kurula, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Başkan Yardımcısı Mehmet Çayırlı’nın da aralarında bulunduğu Milas Kent Konseyi genel kurul üyeleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşımızın söylenmesinin ardından kürsüye davet edilen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat yaptığı konuşmada, genel kurul toplantısına gösterdikleri ilgi için konsey üyelerine teşekkür ederek, (profesyonel yöneticiler ve siyasetçilerin sivil toplum örgütleri ile iletişim-etkileşim halinde ‘ortaklaşa-birlikte yönetmeleri’ anlamında) ‘yönetişim’ kavramının önemine dikkat çekti. Bu anlamda, yerel yönetimlerde kent konseyi gibi katılımcı-demokratik kurumlar aracılığıyla ortak kararlar alıp uygulama pratiklerinin çok değerli olduğunu belirten Başkan Tokat, Milas Kent Konseyi’nin bünyesinde kanaat önderliği yapabilen, düşünce üretebilen kişilerin olduğunu söyledi ve kurulduğu günden bugüne ilçemize olumlu katkılarda bulunmaya çalışılan ve bir bakıma ‘danışma meclisi’ niteliği de taşıyan kent konseyinde gönüllülük temelinde sürdürülen çalışmaları için herkese teşekkür etti.

Konuşmasında daha sonra, yeni seçilecek yürütme kurulunun varılan düzeyi daha da yukarlara çıkaracağına olan inancını dile getiren Başkan Tokat, belediye olarak konsey çalışmalarına katkılarını artırarak sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Konuşmanın ardından verilen ve kongre divanının, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın başkanlığında Muğla Barosu Temsilcisi Avukat Ozan Güngör ile Gazeteci Kemal Kaşkar’dan oluşmasına ilişkin önerge oybirliğiyle kabul edildi.

Divanın seçilmesi ve yerini almasının sonrasında kısa bir konuşma yapan Başkan Tokat, önceki Konsey Başkanı Mehmet Günlük’ün istifasıyla gündeme gelen olağanüstü seçimli genel kurul toplantısının, kurulduğu tarihten bu yana ilk kez kadın üye seçilemeyen yürütme kuruluna bu vesileyle kadın üye seçilmesi ihtimali oluşturmuş olması bakımından ‘hayırlı’ olduğunu belirterek, her bir konsey üyesinin temsil ettiği sivil toplum örgütü dikkate alındığında Kent Konseyi Genel Kurulunun ilçemizde önemli bir katılım oluşturduğunu söyledi ve sözü görüş ve önerilerini dile getirerek katkıda bulunmaları için genel kurul üyelerine bıraktı.

Görüşler, öneriler …

Genel kurulun bu bölümünde ilk sözü alan Derince Muhtarı Saldıray Çetin, eğitimin giderek-hızla nitelik yitirmesi ve köylünün üretimden çekilmesiyle yaşanan ve artarak yaşanacak olan sorunlara ve bu tablo içinde aktif bir konsey örgütlenmesinin önemini dikkat çekti.

Makine Mühendisleri Odası Temsilcisi Serap Türker, Milas Kent Konseyi’nin kurulduğu dönemde etkili çalışmalar yapan çalışma gruplarının sonraki yıllar içinde giderek etkinliğini yitirmiş olduğuna dikkat çekip konseyin en başta gelen gündem maddesinin ‘çalışma gruplarının oluşturulup çalıştırılması’ ve bu kanaldan ‘halkın talepleri ile yerel yönetim arasındaki bağın kurulması’ olduğunu belirtti.

 

Doğalgaz Çalıştayı, Deprem gerçeği ve ‘Tohum Bankası’ …

Makine Mühendisleri Odası Milas Temsilciliği olarak, ilçemizdeki hava kirliliği sorununun çözümü için beklenen ‘doğalgaz adımı’nın atılması sürecinde Milas Kent Konseyi ile birlikte bir çalıştay düzenlemeyi öneren Serap Türker, sözlerini Milas’ın depremselliği ile ilgili farkındalıkların artırılması amacıyla etkinlikler düzenlenmesi ve tarımsal üretimin geleneksel ata tohumlarla sürdürülebilmesi için Milas’ta da bir ‘Tohum Bankası’ oluşturulması önerileriyle tamamladı.

Türker’in ardından kısa bir konuşma yapan Başkan Tokat, doğalgaz ile ilgili süreci siyaset üstü bir konu olarak takip ettiklerine, depreme hazırlıklı olmak bakımından da Jeoloji Mühendisleri Odası’nın konsey yürütme kurulunda mutlaka temsil edilmesi gerektiğine değindi ve genel kurulda bu konuların dile-gündeme getirilmesinden duyduğu hoşnutluğu sözlerine ekledi.

 

‘Geri Dönüşüm’ olmazsa olmaz!

Boğaziçi Güzelleştirme Derneği temsilcisi Canan Çelenk, ‘geri dönüşüm’ ile ilgili bir proje geliştirilip tüm sivil toplum ile birlikte toplumda bir farkındalık yaratılmasını önerdi.

Türkiye Görme Engelliler Derneği temsilcisi Metin Polat ise, Milas Kent Konseyi’nde ya yürütme kurulu üyesi ya da Engelliler Meclisi başkanı olarak görev almak istediğini söyledi.

 

9 Eylül Üniversitesi ile çalışma gerçekleştirilecek!

Jeoloji Mühendisleri Odası Milas Temsilcisi Azmi Peker, Milas’ın depremselliği hakkında ‘ek bilgi vermek amacıyla’ yaptığını belirttiği konuşmasında, ilçemizde deprem üretebilecek üç fay olduğunu ancak bu fayların kimliğini, yani geçmişte ne yaptığı, bugün ne durumda olduğu ve neler yapabileceğini bilmediğimizi belirtip deprem olduktan sonra değil deprem öncesi yapılabileceklerin yapılması bakımından bu fayların tanınıp-tanımlanıp ilçemizdeki yapılaşmanın buna göre gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Tekrar söz alan Başkan Tokat, depremin değil çürük ya da ‘yanlış yerde yapılan’ binaların öldürdüğü gerçeğini yineleyip 9 Eylül Üniversitesi ile planlanan ve gerçekleştirilecek olan bu çalışmanın yapılmasının bölgemizdeki sıcak su kaynaklarının da ortaya çıkarılmasını sağlayacağını dile getirdi.

1957 depremi* …

Gazipaşa-Firuzpaşa Mahalleleri Muhtarı Recep Panay, 24-25 Nisan 1957 tarihinde, henüz 9 yaşında bir çocukken Milas’ta da güçlü bir şekilde hissedilen ‘Fethiye Depremi’ ile ilgili hatırladıklarını anlattı.

Depremde Hacıilyas Camisi’nin minaresinin yıkıldığını, depremle ilgili bölgemizde ziyaretler yapan dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakan Adnan Menderes’in 15 Mayıs 1957’de Milas’a da geldiklerini söyleyen Panay, kolonu eğilmiş bir binanın önünde Celal Bayar’ın “Adnan, içeri girme tehlikeli!” uyarısını dinlemeyen Menderes’in binaya girdiğini anlattı ve konuyla ilgili olarak daha fazla vakit kaybetmeden önlemler alınmasını, bu anlamda da inşaatların çok dikkatle-titizlikle yapılmasını sözlerine ekledi.

(* 24 Nisan 1957 gecesi saat 21.17’de 6.2 şiddetinde, 25 saniye süren, merkezi Fethiye olan deprem; Marmaris, Köyceğiz, Rodos, Muğla, Kaş, Bodrum, Milas, Yatağan, Acıpayam, Tefenni, Finike, Aydın, Isparta, Burdur, Ödemiş, Nazilli, Denizli, Symi ve Kos’ta da hissedilmiş, bu sarsıntıdan yaklaşık 7 saat sonra, 25 Nisan sabahı saat 04.26’da 7.1 şiddetinde ve 60 saniye süren ikinci bir sarsıntı yine aynı bölgede etkili olmuştu. 67 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bu depremlerde 3 bin 796 ev, 20 okul binası, 3 cami, 23 resmi bina, 124 işyeri tamamen yıkılmış ya da büyük zarar görmüştü …)

Genel kurulda son konuşmayı Milas Yörük Obaları Derneği Temsilcisi Ayşegül Turhan Gezgin yaptı ve Milas Kent Konseyi ile ortak çalışmalar yapmak istediklerini belirterek başarı dileklerini dile getirdi.

Başkanlık seçimi …

Genel kurulda daha sonra Milas Kent Konseyi Başkanlığı seçimine geçildi. Başkanlık için tek aday olarak gösterilen Dr. Çağlayan Üçpınar, oybirliği ile seçildi.

Seçilmesinin ardından bir teşekkür konuşması yapan Üçpınar, “Zor bir görev olduğunu düşünüyorum. Elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Önerilen konular üzerinde ilgili çalışma grupları ile çalışmalar yürüteceğiz. Hep birlikte yapacağız, desteklerinizi bekliyorum” dedi ve kongre üyelerine teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Bu arada söz alan Başkan Tokat da Dr. Çağlayan Üçpınar’ı kutladı ve başarılar diledi.

 

Yürütme Kurulu seçimi …

Milas Kent Konseyi genel kurulunda daha sonra 7 kişilik Yürütme Kurulu üyelikleri içini konsey tarihinde ilk kez kapalı oyla seçim yapıldı.

14 kişinin aday olduğu ve tümü geçerli 89 oy kullanılan seçimde Cemil Zeybek (Milas Belediyesi), Serap Türker (Makina Mühendisleri Odası), Sevgi Akyol (Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası), Ali Avcı (İnşaat Mühendisleri Odası), Cihan Uyanık (Jeoloji Mühendisleri Orası) ve Aydın Can (Milas Muhtarlar Derneği) Yürütme Kurulu asil üyeliklerine seçilirken yedek üyeliklere de şu isimler seçildi:

Coşkun Efendioğlu (Muğla Gazeteciler Cemiyeti), Metin Polat (Türkiye Görme Engelliler Derneği), Ayşegül Turhan Gezgin (Milas Yörük Obaları Derneği), Metin Şahin (Harita Mühendisleri Odası), Ali Gökten (Mimarlar Odası), Murat Yıldırım (Milas Avcılar ve Atıcılar Derneği) ve Berkan Cengiz (Milas Sanatçılar Derneği).

Paylaş:

Yorum Bırak