Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Sitare-Osman Menteşe Çiftliği ile Kairos Zeytinevi’ne alkışlar! – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Sitare-Osman Menteşe Çiftliği ile Kairos Zeytinevi’ne alkışlar!

875
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / A. Kemal KAŞKAR –

Milas’tan iki ‘coğrafi işaretli’ zeytinyağı markası, dünyanın en iyi 500 zeytinyağı listesinde yer almayı bir kez daha başardı …

Dünyanın en saygın ‘Zeytinyağı Değerlendirme Kuruluşu’ olan Flos Olei’nin dünyadaki 53 zeytinyağı üreticisi ülkenin zeytinyağı markaları arasında yaptığı değerlendirme sonucunda 5 kıtada 22 ülkeden 2020 yılının en iyi 500 zeytinyağı markası açıklandı. Dünyanın en iyi tadım uzmanlarından oluşan bir jürinin, geçen yıl Nisan ayına kadar teslim edilen zeytinyağlarını 5 ay süren incelemelerinin ardından açıklanan dünyanın en iyi 500 zeytinyağı arasında, Marmara Bölgesinden 5 ve 2’si ilçemiz Milas’ta, Memecik türü zeytinlerden erken hasat-soğuk sıkım yöntemiyle elde edilmiş zeytinyağı olmak üzere Ege Bölgesinden de dört olmak üzere ülkemizden 9 zeytinyağı markası bulunuyor.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, ilçemiz Milas’tan Sitare – Osman Menteşe Çiftliği ile Kairos Zeytin Evi dünyanın en iyi 500 zeytinyağı listesine girerek büyük bir başarı kazandılar.

Latincede anlamı “çiçek” ve “en iyi kısım” olan “flos” ile “yağ” anlamına gelen “olei” sözcüklerinden oluşan ve “En iyi zeytinyağı” anlamındaki ‘Flos Olei’nin son 10 yılda yaptığı değerlendirmelere göre Sitare – Osman Menteşe Çiftliği 9 kez, Kairos Zeytin Evi ise 5 kez dünyanın en iyi 500 zeytinyağı arasına girmeyi başardılar.

İtalyan gazeteci, gıda eleştirmeni, şarap ve zeytinyağı tadımcısı Marco Oreggia’nın uzman tadımcı Laura Marinelli ile birlikte zeytinyağına gereken önem ve ilginin verilebilmesini sağlamak, dünyada kaliteli zeytinyağı üretimini teşvik etmek amacıyla başlattıkları bir organizasyon olan Flos Olei’nin 2020 yılının en iyi zeytinyağı değerlendirmesine 5 kıtadaki 22 ülkeden yüzlerce zeytinyağı markası katıldı.

2010’dan bu yana yapılan Flos Olei listesine -2017 yılı dışında- girmeyi başaran Ağaçlıhöyük köyümüzdeki Sitare-Osman Menteşe Çiftliği zeytinyağının yanısıra, Kairos Zeytin Evi de Şenköy’de erken hasat-soğuk sıkım yöntemiyle elde ettiği zeytinyağları ile 2013 yılından bu yana -o da 2017 yılı dışında- listede yer alma başarısı gösteriyor.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, daha düne kadar ‘dökme yağ’ olarak işlem gören Milas zeytinyağının kalitesinin bugün için tüm dünyada kanıtlanmış olduğunu belirterek, Flos Olei’nin dünyanın en iyi 500 zeytinyağı arasına girmeyi başaran Sitare-Osman Menteşe Çiftliği ile Kairos Zeytin Evi’ni kutladı.

Milas zeytinyağının çok kısa sürede çok daha büyük başarılar kazanacağını belirten Özer, “Milas zeytinyağının kalitesini dünyaya kabul ettiren Sitare-Osman Menteşe Çiftliği adıyla zeytinyağı üretimi yapan Ali Osman Menteşe ile Kairos Zeytin Evi adıyla çok kaliteli zeytinyağı üretimi yapan sayın Zeynep Çelikoğlu ve Cem Çelikoğlu’nu kutluyorum. Milas zeytinciliği adına, Milaslılar adına kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Paylaş:

Yorum Bırak