Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Yaratıcı çocuklar için ‘Sanat’! – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Yaratıcı çocuklar için ‘Sanat’!

349
0
Paylaş:

Bazıları sanat eğitimini bir lüks olarak görse de, basit yaratıcı aktiviteler çocuk gelişiminin yapı taşlarındandır.

Peki, sanat çocukların gelişiminde ne gibi faydalar sağlıyor, onlara kısaca bakalım …

 

Motor becerilerini geliştirir- Bir boya fırçası tutmak veya karalamak gibi sanat yapma ile ilgili hareketlerin çoğu, küçük çocuklarda ince motor becerilerinin gelişmesi için gereklidir.

Hatalardan öğrenmelerini sağlar- Bazen, belirli bir renk veya araç, çocuğunuzun istediği etkiyi vermemeye başlar. Bu durumda, çocuğunuz kendi hatalarından öğrenir ve farklı yaklaşımlar denemeye başlar.

Karar verme becerileri katar- Amerika’da sanat ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre, sanat eğitimi problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerini güçlendiriyor. Sanat yaratma sürecinde karar verme ve seçimler yapma deneyimi, hayattaki diğer alanlarda da daha sağlıklı karar almaya katkı sağlıyor.

Görsel öğrenme yeteneklerini güçlendirir- Çizim yapmak, kil ile heykel yapmak, ipe boncuk dizmek görsel beceri gelişimi için oldukça önemlidir. Kuzey Illinois Üniversitesi Sanat ve Tasarım Eğitimi Bölüm Başkanı Dr. Kerry Freedman, “Çocuklar dünya hakkında, metin ve sayılar aracılığıyla öğrenebileceklerinden daha fazlasını bilmelidirler. Sanat eğitimi, öğrencilere yorumlamayı, eleştirmeyi, görsel bilgiyi nasıl kullanacaklarını ve ona göre nasıl seçimler yapılacağını öğretir” der.

Yaratıcılıklarını geliştirir- Çocuklar kendilerini ifade etmeye teşvik edildiklerinde ve sanat yaratmada risk aldıklarında, ileriki yaşamlarına fayda sağlayacak inovasyon (yenilikçilik-yenilik) duygusu geliştirirler. Toplumun ilerlemesini sağlamak için ihtiyaç duyulan, sadece yol izleyen bireyler değil, yeni yollar ve iyileştirmeler arayan yaratıcı bireylerdir. Sanat, süreci ve düşünme deneyimini desteklemek ve işleri daha iyi hale getirmenin bir yoludur.

Okulda başarılı olmalarını sağlar- Yapılan çalışmalar, sanat ile diğer başarı arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Amerika’da yapılan bir diğer araştırmada, sanatsal etkinliklere düzenli olarak katılan çocukların (1 yıl boyunca, haftada 3 gün, 3 saat) bu tür aktivitelere katılmayan çocuklara oranla akademik anlamda dört kat daha başarılı olduğu saptanmıştır. (Çocuklar Keşifte)

Paylaş:

Yorum Bırak