Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Arkadaşlık ömrü uzatır! – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Arkadaşlık ömrü uzatır!

506
0
Paylaş:

Arkadaşlarla zaman geçirmeyi herkes sever… İyi dostların faydalarını artık bilimsel araştırmalar da onaylıyor!

Hayat arkadaşlarla güzel! Ailemizde ya da iş arkadaşlarımızda yaşayamadığımız yakınlığı bulduğumuz dostlarımız; hayatı yalnızca daha eğlenceli kılmıyor, sağlığımızı da iyileştiriyor. Northwestern Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, arkadaşlarla zaman geçirmenin beyin sağlığı üzerindeki etkilerini araştırmışlar. Araştırma sonuçlarına göre arkadaşlar, beynimizi güçlendirerek psikolojik ve fiziksel sağlığımızı da oldukça olumlu etkiliyormuş.

Araştırma, kendisinden 20-30 yaş genç olan kişilere kıyasla hafızası daha iyi olan, iyi anılara sahip ve 80 yaş üzerindeki Super Agers (Süper Yaşlılar) olarak adlandırılan kişilere odaklanmış. Araştırmaya katılan 31 Süper Yaşlı, ortalama bilişsel yetilere sahip aynı yaşlardaki 19 kişi ile karşılaştırılmış. İki gruptan da kişisel gelişimleri, yaşam amaçları ve insanlarla ilişkileri hakkında sorular içeren 42 soruluk bir anketi doldurmaları istenmiş.

Araştırma sonuçlarına göre yaşamı boyunca iyi arkadaşlara sahip olmuş ve çevresindekilerle pozitif ilişkiler geliştirmiş olan kişilerin bilişsel yeteneklerinin, diğerlerine göre gözle görülür biçimde daha iyi olduğu ortaya çıkmış.

Ruh sağlığımız için sağlıklı ilişkiler kurmanın önemini biliyoruz ancak bu yeni araştırma, iyi arkadaşlığın fiziksel sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerini de kanıtlamış oluyor. Hayatı boyunca iyi ilişkilere sahip olmuş insanlarda bilişsel gerileme, kognitif bozukluk (dikkat dağılması, algısal bozukluk) ve hatta bunama belirtileri bile önemli ölçüce az görülüyor.

İyi arkadaşların faydaları şöyle;

*Yalnızlık hissini azaltarak veya engelleyerek psikolojik sağlığı olumlu etkiler.

*Özellikle zor zamanlarla baş etmeyi kolaylaştırarak hayattaki olumsuz deneyimlerin sağlığımızı da olumsuz etkilemesini engeller.

*Güvendiğimiz insanlarla deneyimlerimizi paylaşmak ve onların fikirlerini almak, özgüvenimizi artırdığı gibi karar verme mekanizmalarımızın da iyileşmesini sağlar.

*İyi arkadaşlıklar, uzun vadede yaşlılığa bağlı görülen bunama, kognitif bozukluk gibi çeşitli nörolojik bozuklukların engellenmesini sağlar. (HT Hayat)

Paylaş:

Yorum Bırak