Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Bodrum Ortakent 3. Acı Ot Festivali yarın başlıyor – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Bodrum Ortakent 3. Acı Ot Festivali yarın başlıyor

473
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / Ayşegül KAŞKAR –

Bodrum Belediyesi’nin desteğiyle Ortakent Yahşi Güzelleştirme Derneği-OYDER tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan Acı Ot Festivali 14-15 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Festival açılışı yarın saat 11’de Ortakent Köyiçi mevkiinde yapılacak. Bölgemizin yöresel lezzetlerini, el emeği göz nuru yöresel tasarım ve ürünlerinin sergileneceği ve Bodrum’da baharı müjdeleyen festivalde bu yıl 250’nin üzerinde yöresel lezzet standı kurulacağı, “Mis Gibi Müsgebi” sergisi açılacağı bildirildi.

Acı Ot Festivali’nin bu yılki etkinlikleri kapsamında Alp Kırşan’ın moderatörlüğünde konuk şefler Zekeriya Yıldırım, Özlem Mekik, Rafet İnce, Hasan Paydaş, Nihat Değirmenci, Ayvaz Akbacak, Eyüp Kemal Sevinç ve Mehmet Yalçınkaya yemek gösterileri yapacak.

Bodrumlu sanatçı Reha Ergene ile Rasim Eriş ve ekibi türküleriyle, Uğurcan Helvacı zeybek oyunlarıyla, Karya Çiçekleri Spor Kulübü, Uğur Koleji Halk Oyunları ekibi ve Doğa Koleji Bandosu da yöresel ezgiler ve halk oyunları gösterileri ile festival programında yer alacaklar. Festival programında ayrıca 14-15 Mart tarihlerinde saat 14’te Müsgebi Kültür Gezileri de düzenlenecek.

Festival süresince yapılacak olan “Goca Gave Söyleşileri” ise şöyle:

Yarın saat 13’te Süleyman Yıldırım ile “Ege Mantarları”, saat 14’te Öncel Erkal ile “Dededen Toruna Organik Zeytinyağı Sabun Yapımı”, saat 14.30’da Genç Girişimci Aslı Aksoy ile “Genç Tarım Yatırımcılığı”, saat 15.30’da Slow Food ile “Dudukız Duman ile Bodrum Desti Peyniri” yapım atölyesi, saat 17’de Funda Şentürk’ün “Probiyotik Bakterilerle Laktofermente” atölyesi Goca Gave’de festival konuklarını ağırlayacak.

Festivalin ikinci günü olan 15 Mart Pazar günü saat 13.00-13.30 arası Süleyman Yıldırım’la “Arıcılık ve Bal Üzerine”, saat 14.00-14.30 arası Erman Aras ile “Narenciye Ürünlerinden Katma Değerli Ürünün Ekonomiye Katkısı”, saat 15.00-16.00 arası yöresel lezzetler eşliğinde ‘Slow Food Hareketi Nedir’ konulu sunum ve saat 16.30-17.00 arasında da Pelin Dumanlı ile “Bodrum’un Yerel Lezzetlerini Daha İyi Nasıl Tanıtırız” …

Paylaş:

Yorum Bırak