Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
“Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin talepleri karşılanmalıdır” – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

“Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin talepleri karşılanmalıdır”

494
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber –

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesiyle küresel koronavirüs salgını nedeniyle açıklanan paketin muhasebeci ve mali müşavirlere yönelik herhangi bir önlemi içermemesini Meclis gündemine taşıyan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “Türkiye’de siyaset ‘Tek Adam’ın iki dudağı arasına kilitlendi. Biz CHP Milletvekilleri olarak, her ne kadar iktidar kulaklarını tıkasa da, halkımızın sorunlarını dile getirmeyi, demokratik bir toplum perspektifini ayakta tutmayı görev biliyoruz. Bunun için meclisin bütün imkanlarını sonuna kadar kullanacağız. ‘Tek Adam’ın küresel koronavirüs salgını ile mücadelesi de demokratik bir yaklaşımdan uzak. Koronavirüs salgını sürecinin başından beri bir toplumsal uzlaşı ile yönetilmesi gerektiğini vurguladık, vurgulamaya devam ediyoruz. Bu süreç başta Türk Tabipler Birliği olmak üzere tüm meslek örgütleri, sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin aktif katılımıyla yürütülmelidir.

Dün (20 Mart) muhasebeci ve mali müşavir arkadaşlarımız seslerinin duyulması için kendilerini Hazine ve Maliye Bakanlığı’na zincirlediler, ne yazık ki gözaltına alındılar. Arkadaşlarımızın temel talebi şuydu: Koronavirüs salgını nedeniyle Beyanname ve Bildirgelerin ertelenmesi.

Bu zor günleri aşmak için toplumsal uzlaşıya, şeffaflığa ve demokratik kültüre ihtiyacımız var.

Bakanlıkların kendi paydaşları için aldıkları önlemleri serbest muhasebeci ve mali müşavirler açısından da gündeme alması gerekir. Devletin vergi elçileri olan Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin talepleri karşılanmalıdır” dedi.

 

3 soru yöneltti

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, konuyla ilgili olarak verdiği soru önergesinde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

1- Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi, Konaklama Vergisi, Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi gibi uygulamaların bu süreçte acilen ertelenmesi ya da beyan dönemlerinin yeniden düzenlenmesi için bir çalışmanız var mıdır?

2-Defter beratlarının yüklenmesi, Ba/Bs bildirimleri gibi kamu finansmanı ile doğrudan bağlantılı olmayan tüm beyan ve bildirimlerin ertelenmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?

3-Salgının yayılım durumuna göre, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 13. maddesi uyarınca, salgının mücbir sebep ilan edilmesi, bu mümkün görülmez ise aynı kanunun 17. maddesi uyarınca tüm ülke genelinde geçerli olmak üzere vergi muamelelerine ilişkin ödevlerin yerine getirilmesi için süre uzatılması yönünde bir çalışmanız var mıdır?

Paylaş:

Yorum Bırak