Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Çok acı bir kayıp … Diş Hekimi Mustafa Oral yaşamını yitirdi – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Çok acı bir kayıp … Diş Hekimi Mustafa Oral yaşamını yitirdi

3825
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / Melih KAŞKAR –

İzmir Diş Hekimleri Odası Kurucu Başkanı Mustafa Oral, koronavirüs salgınına yenik düştü.

1952 yılında Bodrum Çömlekçi köyünde doğan ve uzun yıllardır İzmir’de Diş Hekimliği yapan Mustafa Oral, 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi’nde 1 haftadır koronavirüs tedavisi görüyordu.

TDB Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı olan Mustafa Oral, 31 Mart Salı günü vefat etti.

İzmir’in Üçyol semtinde muayenehanesi olan Diş Hekimi Mustafa Oral, koronavirüs vakalarının artması sonrası diş hekimlerinin hizmete ara vermeleriyle muayenehanesini kapatarak Güvercinlikte çok sevdiği evine, memleketine geldi. 1 hafta önce rahatsızlanan 68 yaşındaki Oral, Milas’ta hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı.

İzmir Diş Hekimleri Odası’nın 1988-1994 yılları arasında kurucu başkanlığını yapan Mustafa Oral, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildikten sonra yaşamını yitirdi. Oral’ın vefatı, kendisi gibi Diş Hekimi olan oğlu Onur Oral’ı, akrabalarını, tüm sevenlerini ve diş hekimleri camiasını yasa boğdu.

Önemli görevlerde bulundu …

1952 yılında Bodrum Çömlekçi Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokul ve liseyi Milas’ta bitirdi. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1976 yılında mezun oldu. Öğrenci olduğu yıllarda ilçemizde de Diş Hekimi İzzet Yalçınkaya’nın yanında çalışarak tecrübe edindi.

Mesleğini, mezuniyetinden itibaren 43 yıldır kendi muayenehanesinde serbest olarak sürdürürken, mezun olduğu tarihten itibaren de Türk Diş Hekimleri Birliği çalışmaları içinde yer aldı.

3224 sayılı Yasa çıkıncaya kadar İzmir’deki dernek çalışmalarına katıldı. Yasanın çıktığı 1986 yılından itibaren de odada görevler aldı. 1986-1988 yılları arasında İzmir Diş Hekimleri Odası kurucularından biri olarak Yönetim Kurulu Üyeliği ve yazı işlerinden sorumlu üye olarak İzmir Odası Dergisi’nin yayımını başlattı.

1988-1994 yılları arasında İzmir Diş Hekimleri Odası Kurucu Başkanlığını yaptı. 1992 yılında gerçekleştirilen TDB 1.Uluslararası Kongresinin ev sahipliğini üstlendi. Sosyal projelere emek verdi. Kongreler Yönergesinin ilk halinin hazırlanması, bugün ülke çapında uygulanan Tüketici Haklarının ilk taslak hazırlığı ve ilk uygulayıcısı sorumluluklarında bulundu.

Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) 14. ve 16. Dönem Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği, Kongre ve Fuar Komisyonu üyeliği, 20. Uluslararası Kuşadası Kongresi sorumluluğu, 23. Uluslararası İstanbul Kongresi sorumluluğu, 4 dönem Etik Kurul Üyeliği, 2 dönem TDB Etik Kurul Sorumluluğu, TDB Tütün Kontrolü Çalışma Grubu sorumlulukları ve üyeliği, Genel Sağlık-Ağız Diş Sağlığı Çalışma Protokolünün hazırlanması, aynı komisyonun sorumluluğu ve üyelikleri, TADSE Komisyonu sorumluluğu ve Engelsizler Grubu sorumluluğu görevlerinde bulundu.

TDB’nin ve İzmir Diş Hekimleri Odası’nın birçok konuda temsilciliklerini yerine getirdi. Diş Hekimliği cihazlarının standardizasyonu, ‘Diş Hekimliği Muayenehanesi Yönetim Sistemi’ ve ‘Diş Hekimlerinin ağız ve diş sağlığı ürünlerine bakış açısı’ konularında çalışmalar yaptı.

Oral aynı zamanda TDB’nin yüksek disiplin kurulu başkanlığını yapıyordu.

Çömlekçi Köyü’nde toprağa verildi

Diş Hekimi Mustafa Oral dün, alınan tedbirler eşliğinde görevliler, Köy Muhtarı, oğlu Diş Hekimi Onur Oral ve gelini Diş Hekimi Sevgi Oral ile çok sevdiği köyü Çömlekçi’de toprağa verildi.

Başsağlığı

Değerli büyüğümüz Mustafa Oral’a Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Paylaş:

Yorum Bırak