Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Koronavirüsle mücadelede yeni önlemler … – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Koronavirüsle mücadelede yeni önlemler …

2975
0
Paylaş:

Melih KAŞKAR –

Aralarında ilimiz Muğla’nın da bulunduğu toplam 31 şehre; kara, hava ve deniz yolu ile giriş-çıkışlar yasaklandı …

Dün saat 20:30’da koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında alınan son önlemleri açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün saat 00:00 itibariyle, 30 büyükşehirle birlikte -göğüs hastalıklarının yaygın olduğu- Zonguldak ili dahil toplam 31 şehre araç giriş-çıkışlarının yasaklandığını söyledi. İlk etapta 15 gün uygulanacak bu önlemlerin süresi, gelişmelere göre uzatılabilecek.

Açıklamasında, 20 yaş altındakilere de (1 Ocak 2000 ve üzeri doğumlular) sokağa çıkma yasağı getirildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dışarı çıkmak zorunda olan vatandaşlarımız için de yeni bir uygulama başlatıyoruz. Pazar yerleri ve marketler gibi, insanların toplu bulunduğu alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır. Tüm bunlara ilave olarak, Türkiye genelinde insan hareketliliğini azaltmak için gereken tedbirleri almayı sürdüreceğiz. Gereken ilave tedbirler illerde alınıp uygulanabilecektir. İkazlara uymayanlara gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacaktır” dedi.

Can kaybımız 425’e yükseldi

Dün ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada ise, son 24 saatte 16 bin 160 kişiye test yapıldığı, 2 bin 786 pozitif vaka tespit edildiği, böylece toplam vaka sayısının 20 bin 921’e yükseldiği ve 69 vatandaşımızın daha yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybımızın 425 olduğu, 484 hasta vatandaşımızın da iyileştirerek taburcu edildikleri bildirildi.

Muğla’ya giriş ve çıkışlar 15 gün süreyle durduruldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı bu açıklamadan sonra Muğla Valiliği’nden saat 23’te yapılan açıklama ise şöyle:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs tedbirleri kapsamında yapmış olduğu açıklama ve İçişleri Bakanlığının yazıları kapsamında Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda, aralarında Büyükşehir statüsündeki Muğla’nın da bulunduğu 30 il ile Zonguldak ili için kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç, yaya vb.) yapılacak tüm giriş ve çıkışlar 03.04.2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren 15 günlük bir süre için durdurulmuştur.

Bu kapsamda Muğla İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında şu tedbirlerin alınması kararlaştırıldı: Muğla il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren 15 günlük bir süre için geçici olarak durdurulacaktır.

Muğla’da yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca illerinde kalmaları esas olacaktır.

Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.

Belirtilen amaçlarla kısıtlanan illere giriş yapanlar, giriş amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar teslim ilinden ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecektir. Bu şekilde giriş/çıkışı sınırlandırılan illere giren ticari araç sürücüleri, seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorundadırlar.

Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanların giriş-çıkış yasağı getirilen ilimizden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecektir. Bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları, belirtilen illerde zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklardır.

01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmaları 03.04.2020 tarihi saat 24:00’den itibaren geçici olarak yasaklandı.

İl merkezi ve ilçelerimizde pazar yeri, market ve toplu olarak çalışılan işyerlerine vatandaşlarımız ve çalışanlar maske ile gireceklerdir. Maske takma zorunluluğu pazarlarda satıcılar için de geçerli olacaktır.

İl merkezi ve ilçelerimizde meydanlarda, sokak ve caddelerde; vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmeyecek, yan yana yürüyen vatandaşlarımızın ise yine sosyal mesafeyi gözeterek (en az 3 adım uzaklıkta) yürümelerine dikkat çekilecektir.”

Paylaş:

Yorum Bırak