Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
SGK prim ödemeleri Kasım ve Aralık aylarına ertelendi – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

SGK prim ödemeleri Kasım ve Aralık aylarına ertelendi

908
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / A. Kemal KAŞKAR –

Sosyal Güvenlik Kurumu, koronavirüs salgınını ‘mücbir sebep’* sayarak sigorta primlerinin ödenmesini erteledi. Buna göre, 65 yaş üstü olduğu veya kronik hastalığı olduğu için evden çıkamayanlarla faaliyetleri durdurulan işkollarında, herhangi bir talepte bulunulmasına gerek kalmaksızın 2020 Mart ayına ait sigorta primlerinin son ödeme süresi 2 Kasım 2020 tarihine, 2020 Nisan ayına ait sigorta primlerinin son ödeme süresi 30 Kasım 2020 ve Mayıs 2020 tarihine ait sigorta primlerinin ödenmesi de 31 Aralık 2020 tarihine gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmayacak şekilde ertelendi.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, koronavirüs salgınından etkilenen ve kronik hastalığı ya da 65 yaşın üstünde olanlarla faaliyeti durdurulan işkollarının ödemeleri gereken SGK primleri ertelendi.

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, koronavirüs salgınının ‘mücbir nedenler’ arasında sayılarak ertelemenin yapıldığı bildirildi.

Açıklamada, Bakanlık ve Maliye Bakanlığınca müştereken belirlenen vaka, afet veya mücbir sebep hallerinde bu gibi olayların meydana geldiği tarihi takip eden üç ay içinde kuruma verilmesi gereken her türlü belge ve bilgilerin veya yapılması gereken başvuruların, mücbir sebebin meydana geldiği tarihi takip eden üç ay içinde kuruma verilmesi veya ödemenin yapılması halinde, süresinde verilmiş ve yapılmış sayılacağı belirtildi.

Açıklamanın devamında İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine faaliyetlerine ara verilmesine karar verilen işyerlerinin bulunduğu sektörlerde faaliyetlerde bulunan mükelleflerin koronovirüs salgını nedeniyle durumlarının 1 Nisan ile 30 Haziran tarihleri arasında ‘mücbir sebep’ kapsamında değerlendirileceği ifade edildi. Ortaya çıkan durumda Mart, Nisan ve Mayıs aylarına ait sigorta primleri son ödeme sürelerinin gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaksızın Kasım ve Aralık aylarına ertelendi.

İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler uyarınca 65 yaşını doldurmuş veya kronik rahatsızlığı bulunması nedeniyle sokağa çıkma yasağı kapsamına giren gerçek kişi işverenler ile isteğe bağlı sigortalılar hariç, diğer sigortalılardan 22 Mart 2020 tarihi ile mücbir sebep döneminin sonuna kadar 65 yaşını doldurmuş olanların herhangi bir talebe bağlı olmaksızın mücbir sebep dönemi boyunca tahakkuk edecek sigorta primlerinin, sokağa çıkma yasağının sona ereceği günü takip eden 15’inci günün sonuna kadar ödenmesi halinde ödemelerin süresi içinde yapılmış sayılacağı belirtildi.

SGK Yönetim Kurulu tarafından alınan kararla ve Hazine ve Maliye Bakanlığınca mücbir sebep hali kabul edilen ticari, zirai veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi  mükellefi olanlar, gelir vergisinden muaf olup esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı olanlar ile tarımsal faaliyette bulunup zirai kazanç elden edenler veya Hazine ve Maliye Bakanlığınca mücbir sebep hali kabul edilen sektörlerde  yer alan mükelleflere ait işyerlerine ait sigorta primleri, gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaksızın ve herhangi bir talep olmaksızın otomatik olarak ertelendi.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Memnunuz”

Konuyla ilgili açıklama yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, “Salgından etkilenerek işyerlerini geçici olarak kapatmak zorunda kalan işyerlerinin ve sokağa çıkmalarına izin verilmeyen işletmecilerin SGK primlerinin ertelenmesi için girişimlerde bulunulmasını TOBB’den talepte bulunmuştuk. Bu sadece MİTSO olarak bizim değil, diğer pek çok oda ve borsa ile korona önlemlerinden etkilenen pek çok işletmecinin de talebiydi. Sonuçta, koronavirüs salgını Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında ‘mücbir sebepler’ arasında sayıldı. Böylece, üyelerimizin Mart, Nisan ve Mayıs aylarına ait sigorta primleri Kasım ve Aralık aylarına ertelenmiş oldu. Memnunuz” dedi.

*Bu hukuk kavramı, kişilerin, kurum ve kuruluşların görevlerini, taahhüt ve sorumluluklarını yerine getirmelerine engel oluşturabilecek derecede etkisi olabilecek ölüm, iflas, hastalık, tutukluluk ve benzeri durumları ifade eder.

 

Paylaş:

Yorum Bırak