Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin: “İktidar, ne yapılmaması gerekiyorsa hepsini bir bir yapıyor!” – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin: “İktidar, ne yapılmaması gerekiyorsa hepsini bir bir yapıyor!”

721
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / A. Kemal KAŞKAR –

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, iktidarın 16 Nisan Perşembe günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na getirdiği ve aynı gün genel kurulda görüşülen torba yasada sendikal örgütlenmelerin askıya alınması ve taşeron işçilerin hak kaybına neden olacak olan düzenlemeyi ve komisyonda yapılan değişiklik sonrası genel kuruldan geçen metin hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Geniş tanımlı işsiz sayısının 8 milyonu geçtiği, kayıt dışı çalışmanın % 30’un üzerinde, asgari ücretin açlık sınırının altında, toplu iş sözleşmesi yapan işçi sayısının da toplam işçi sayısının % 1’i düzeyinde olduğu ülkemizde, göz göre göre tarihin en büyük krizine gittiğimiz günümüz koşullarında işverenlere işçileri ücretsiz izne çıkarma yetkisi verilemeyeceğine, toplu iş sözleşmelerinin askıya alınamayacağına ve kayıtlı işçilerin düzenli gelir desteği alabilmeleri için aralarında ayrım yapılamayacağına dikkat çeken Girgin, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“Tarihimizin en büyük krizinin arifesinde ne yapılmaması gerekiyorsa hepsini iktidar bir bir yapıyor… İktidar ne zaman dara düşse gözünü işçinin hakkına dikiyor. Plan ve Bütçe Komisyonuna getirilen yasa teklifi ilk haliyle toplu iş sözleşmesine ilişkin tüm işlemlerin yasaklanması, Cumhurbaşkanınca bu yasaklamanın 3 ay daha uzatılarak 6 aya çıkarılması önerisidir. Bu haliyle yasalaşsaydı şu anda 40-50 gündür görüşmeleri yürütülen ve belki de uzlaşılabilecek bir noktada olan görüşmeler 6 ay yasaklanmış ve 6 ay sonrasında kaldığı yerden görüşmelere başlanacak ve işçilerin Toplu Sözleşme süreci yaklaşık 9-10 ay uzamış olacaktı. Belediyelerde ve diğer kamu kurumlarında taşeron işçisi olarak çalışmakta iken sendikaların mücadelesi ve Genel Başkanımızın sürekli bu konuyu gündeme getirmesinin sonunda yarım yamalak da olsa işçiler kadroya geçmişti. Bu süreçte belediyelerde ve diğer kamu kurumlarında taşeron işçisi olarak çalışmakta iken kadroya geçirilen ve çalıştıkları işyerlerinde uygulanmakta olan toplu iş sözleşmelerinden yararlandırılmaları yerine Yüksek Hakem Kurulunca sadaka zamlarına mahkum edilen işçiler de tam yeni bir toplu iş sözleşmesi yapabilme umudu taşırken bu süreç yeniden kesintiye uğrayacaktı. Bu nedenle bu maddelerin yasa tasarısından çıkarılması esas olmalıydı, ancak bu yapılmadı. Yapılan görüşmelerin sonunda plan bütçe komisyonunda bir miktar iyileştirme yapılarak sözleşme yapılamaz noktasından, sözleşme yapılabilir hale gelindi. Aynı işkolundaki taşeron işçilerin daha önceden ilan edildiği gibi intibaklarının yapılmasının ve sözleşme imzalamalarının önündeki engel kalkmış oldu.

Diğer yandan yeni örgütlenme çalışmalarında yetki tespitinin yapılması, sözleşme süreci ve itiraz gibi konularda da süreç 3 ay uzamış oldu. Bakanlık 3 ay yetkiyi bekletebilecek.”

Paylaş:

Yorum Bırak