Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100’üncü yılında ‘23 Nisan’ı ‘sokağa çıkmadan’ coşkularla kutladık! – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100’üncü yılında ‘23 Nisan’ı ‘sokağa çıkmadan’ coşkularla kutladık!

1250
0
Paylaş:

A. Kemal KAŞKAR –

Milas’ta da TBMM’nin 100’üncü yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, koronavirüs salgınıyla mücadele koşullarında ‘sokağa çıkmadan’ kutladık …

 

‘Evlerden katılımlı’ kutlama programı

Covid-19 salgınıyla mücadele önlemleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama programı ilimiz Muğla’nın tüm ilçelerinde gün boyunca eş zamanlı olarak evlerden katılım ekseninde gerçekleştirildi. İlçelerde 09:00’da az katılımla Atatürk anıtlarına çelenk sunumlarıyla başlayan resmî kutlama programlarında İl / İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelenkleri anıtlara sunulup saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal marşımız okundu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 23 Nisan mesajının okunmasının ardından, ses kaydı yoluyla öğrencilerin okuduğu şiirler ile 23 Nisan 100. Yıl Marşı ve çocuk şarkıları dinlendikten sonra program tamamlandı.

 

“23 Nisan Evimde”

Okul bina ve bahçelerinin, ilçemiz cadde ve meydanlarının bayraklandırılması ve rengarenk süslenmesinin yanı sıra “23 Nisan Evimde” temasıyla evlerin balkonlarına, pencerelerine asılan bayraklar ve kutlama dövizleriyle TBMM’nin 100’üncü yılına özgü çok özel görüntüler ortaya çıktı. 13.00 – 15.00 saatleri arasında merkezi duyuru sistemlerinden “23 Nisan 100. Yıl Marşı” ve “Çocuk Şarkıları” çalındı. Muğla Valisi Esengül Civelek, Menteşe’de, fiziksel-sosyal mesafe kuralına uygun olarak ziyaret edip bayramlarını kutladığı çocuklara evlerinin önünde hediyeler sundu, “23 Nisan Evimde” temasıyla Temel Eğitim 1. ve 2. kademede görev yapan öğretmenler öğrencileriyle çevrimiçi görüşmeler gerçekleştirip bayramlarını kutladılar. Ayrıca, çocuklarımızın evlerinde çektikleri 23 Nisan 100. Yıl temalı görüntüler arasından seçilen 100 video & fotoğraf  23 Nisan Evimde başlığı ile Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okul Evimde Portalı’nda ve sosyal medya hesaplarında yayınlandı.

 

Milas Atapark’ta …

İlçemiz Milas’ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları saat 9’da Atapark’ta düzenlenen ‘sembolik’ resmî törenle başladı. Koronavirüs salgınıyla mücadele önlemleri kapsamında ‘sokağa çıkma kısıtlaması’ uygulaması nedeniyle sınırlandırılmış protokol katılımıyla gerçekleştirilen törene çocuklar ‘sesleriyle’ katıldılar. Çocukların okudukları şiirlerden oluşan ses kayıtları alandaki ses düzeni aracılığıyla yayınlandı.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Hayrullah Yapar, Milas Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas İlçe Emniyet Müdürü Erman Akkaya, Milas İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri ve okul yöneticilerinden oluşan yaklaşık 50 kişilik bir topluluğun katılımıyla yapılan tören Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal tarafından Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal marşımız okundu ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un mesajı okundu.

Koronavirüs salgınıyla mücadele önlemleri kapsamında başta maskeli ve ‘fiziksel-sosyal mesafe’ kuralına uygun olarak gerçekleştirilen ‘sınırlı katılımlı çocuksuz tören’e çocuklar şarkılarıyla, sesleriyle katılabildiler. Alana kurulan ses düzeniyle çocuk şarkıları ve Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinin okudukları 23 Nisan şiirleri dinletildi … Bu arada, ilçemiz Milas’ta da Muğla Büyükşehir ve Milas Belediyelerinin cadde ve sokaklarda gezen araçlarından çocuk şarkıları yayını yapıldı.

Ve saat 21’de …

Ve nihayet dün saat 21’de ülkemiz genelinde çok özel bir kutlama gerçekleştirildi. İlçemizde de Milas Belediyesi duyuru sisteminden yapılan yayınla saygı duruşunda bulunulmasının ardından ülkecek hep birlikte evlerimizin balkonlarında, pencerelerinde, kapıların önünde İstiklal marşımızı okuduk.

İlk kez yaşanan bu kutlama etkinliği, Kovid-19 salgınıyla mücadele günlerinde tüm yurttaşlarımız için etkili bir moral desteği oldu, oluşturdu.

İstiklal marşımızın okunmasının sonrasında Belediye duyuru sisteminden 23 Nisan şarkıları çalındı ve o anlar, renkli anılar olarak yüzlerde oluşturduğu gülümsemelerle belleklerdeki yerini aldı …

Mesajlar … Mesajlar …

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla gazetemize ulaşan mesajlar şöyle …

Muğla Valisi Esengül Civelek

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun ve milli egemenliğimizin bütün dünyaya ilan edilişinin 100. yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutlamanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz.

Milletimizin ortak düşünce ve değerlerde buluştuğu, TBMM çatısı altında birleştiği 23 Nisan 1920 tarihi, milli mücadelede zafere ve Cumhuriyetin kuruluşuna giden yolda en önemli dönüm noktasıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, ülkemizin aydınlık geleceğe kavuşması için büyük mücadele vermiş ve tarihimizi yeniden şekillendirmiştir.

Büyük Önder Atatürk’ün, TBMM’nin açılmış olduğu bu günü “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak ilan etmesi, geleceğimizin teminatı çocuklarımıza duyulan sarsılmaz güvenin, sevginin ve inancın bir ifadesidir. Tüm çocukları kucaklayan ilk ve tek çocuk bayramı olan 23 Nisan, çocuklarımız için şölen, milletimiz için gurur günüdür.

Sevgili Çocuklar, gelecek sizlerin ellerinde şekillenecektir. 23 Nisan’da nasıl Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temeli atılıp yeni ve ileri bir Türkiye kurulmuşsa, bugünün çocukları da ülkemizi daha da ileri götüreceklerdir.

Her biriniz 23 Nisan’ın anlamını ve önemini kavramış, temel insani ve ahlaki değerlerle donanmış, araştırma, sorgulama, eleştirel düşünme, problem çözme ve karar verme becerileri geliştirmiş, hayat boyu öğrenen, insan haklarına saygılı, yeniliğe ve değişime açık bireyler olarak geleceğin büyük ve güçlü Türkiye hedefini gerçekleştireceksiniz.

Bu duygu ve düşüncelerle 23 Nisan’ı çocuklara bayram olarak armağan eden başta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Başkanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve ilk meclisteki tüm milletvekilleri olmak üzere, vatan uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimiz ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmetle, minnetle, saygıyla yâd ediyor, tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir

Aziz milletimizin, kurtuluş destanını bağımsızlığıyla taçlandırdığı 23 Nisan 1920 tarihinin 100’üncü yıldönümüne ulaşmanın büyük heyecanını yaşıyoruz. Milletimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz liderliği altında toplanarak gerek savaş meydanında gerekse diplomasi sahasında büyük bir kurtuluş mücadelesi vermiş, bundan yüzyıllar geçse de nesilden nesle gururla anlatılacak kahramanlık destanı yazmıştır.

Ülkenin içinden geçtiği zor koşullarda bile Büyük Önder, demokrasiye olan inancını göstererek, milletvekillerini Büyük Millet Meclisi’nde toplamayı başarmıştır. Gazi Meclisimiz, o günden bugüne millet egemenliğinin sarsılmaz bir iradesi olmuştur. Kıymetli hemşerilerim adına ben de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) bir temsilcisi olmaktan büyük bir kıvanç duymaktayım.

Cumhuriyet idaresinin de kurucusu olacak meclisimizin açılış günü, Büyük Önder tarafından kıymetli çocuklarımıza armağan edilmiştir. Ulusal egemenlik gibi böylesine önemli bir gün, çocuklarımıza ithaf edilen dünya genelindeki tek resmi bayram olma özelliğini sürdürmektedir. Çocuk; gelecek, özgürlük, neşe, mutluluk kaynağı demektir.

Bu yıl, üzülerek Milli Egemenliğimizin 100’üncü Yılı’nı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tüm dünyada etkisini gösteren salgın hastalık nedeniyle meydanlarda kutlayamıyoruz. Milli egemenliğimize olan bağlığımızı daha da yükselterek bu önemli günde kıymetli hemşerilerime çağrım, çocuklarımızla birlikte bayramın ruhunu daha iyi yaşayabilmek için 23 Nisan akşamı saat 21’de İstiklal marşımızı hep bir ağızdan balkonlarımızdan, pencerelerimizden söyleyerek bağımsızlığımıza olan sevdamızı haykırmaktır. Muğlalılar olarak bu coşkuyu hep birlikte yaşayalım.

Bu vesileyle, gözbebeğimiz çocuklarımızın bayramlarını en kalbi duygularımla kutluyor, Milli Mücadelemizin kahramanları, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bugüne kadar milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını veren şehitlerimiz, gazilerimiz, hayata veda etmiş milletvekillerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan

Türkiye Büyük Millet Meclisi demokrasinin, milli iradenin, milli egemenliğin bir tecelligahı olarak 23 Nisan 1920 tarihinde  açılmıştır ve bugün 100. Yıldönümünü  kutlamaktayız. TBMM, milletimizin verdiği kurtuluş mücadelesinin içinde doğmuş ve dünyada eşi benzeri olmayan bir kurtuluş öyküsü olarak tarih sahnesine altın harflerle yazılmıştır. Böylece, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir anlayışıyla demokrasimizin ve cumhuriyetimizin de tеmеllеri atılmıştır.

Ulusal еgеmеnliğimizin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş gününü Gazi Mustafa Kemal Atatürk bir bayram olarak kabul еdеrеk, çocuklara gösterdiği değeri ve önemi, milletine duyduğu inancını ve sevgisini bir kez daha göstermiştir. TBMM, Türk Milleti olarak vatanımıza, hürriyetimize, bizi biz kılan mukaddes değerlere bağlılığımızın da bir timsalidir.

TBMM’nin 100. açılış yıldönümünü millet olarak büyük bir gurur ve heyecanla idrak ediyoruz. Ancak bütün dünyayı esir alan virüs tedbirleri nedeni ile yaptığımız tüm coşkulu kutlama programlarımızı ertelemek durumunda kaldık. İnşallah virüs günlerinden kurtulup normale döndüğümüzde 100. yıldönümünü daha geniş kapsamlı ve coşku ile 100. yılımıza yakışır bir programla kutlayacağız.

Ancak şu iyi bilinmelidir ki her türlü musibetlere karşı bayram coşkumuzu kaybetmedik ve hiçbir zaman da kaybetmeyeceğiz.

23 Nisan akşamı saat 21’de evlerimizde, balkonlarımızda İstiklal marşımızı okuyarak bu özel ve manalı günümüzü kutlayacağız. Tüm hemşerilerimi de bu kutlamaya katılmaya ve evlerini balkonlarını ay yıldızlı bayrağımızla süslemeye davet ediyorum.

Kadim Türk tarihinde ve 100 yıl önce de defalarca karşılaştığımız iç ve dış tehditlere, son dönemde yaşadığımız fetö terör örgütünün darbe girişimine rağmen sarsılmadık, yıkılmadık ve yıkılmayacağız da.

100 yıl önce her taraftan işgale uğramış, yokluklar içinde bir kurtuluş savaşı vermiş ve yeni bir devlet kurmuş bir geçmişe sahibiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde kenetlenen necip milletimiz adeta küllerinden yeniden doğmuş ve modern Türkiye Cumhuriyetini inşa etmiştir.

Bizler de atalarımızdan devraldığımız şanlı bayrağımızı daha yükseklere çıkartmaya kararlıyız. Yüce Türk Milleti olarak her zamankinden daha güçlüyüz. Birlik beraberlik içerisinde ay yıldızlı bayrağımızı sonsuza kadar dalgalandıracağız ve minarelerimizden 5 vakit ezanlarımız okunmaya devam edecektir. Hiç bir terör örgütü ve tehditler bizi kutlu yürüyüşümüzden asla alıkoyamayacaktır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de isabetle ifade etiği gibi muasır medeniyetler seviyesi ana hedefimizdir. Liderimiz, Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da hedef olarak belirlediği 2023 vizyonu ile ülkemizi ve milletimizi parlak bir gelecek beklemektedir. Yaşadığımız virüs tehdidine karşı hükümetimizin yerinde ve zamanında aldığı tedbirlere kararlılıkla uyalım ve kendi sağlığımız ve sevdiklerimizin sağlığı için evde kalmaya devam edelim. Bu şekilde kurallara uyarak bu zorlu günleri de başarı ile atlatıp normalleşeceğimiz günler yakındır.

Bu vesile ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının sevincini yaşamamızı sağlayan TBMM’nin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, birinci Meclisimizin kahraman üyelerini ve bu uğurda canlarını ortaya koyan şehit ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

Evde Kal Muğla. Evde Kal Türkiye.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün

23 Nisan Bayramı tüm dünya çocuklarının, 100 yıllık gurur hepimizin.

23 Nisan 1920’den sonra artık egemenlik halkındır ve halk kulluktan yurttaşlığa, ümmetten millet olmaya geçerek hür iradesiyle karar verebilir hale gelmiştir. Cumhuriyet’e giden yolda en büyük adımı TBMM ile atan Atatürk bu özel günü tüm dünya çocuklarına armağan ederek Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet ettiği evlatlarına en büyük hediyeyi ve sorumluluğu vermiştir. 100 yılda aldığı kararlarla özgürlüğümüzü, demokrasimizi her şeyimizi borçlu olduğumuz TBMM’nin kuruluşunu ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı bu yıl biraz buruk kutluyoruz.100. yıl coşkusunda sokaklarda, statlarda, okullarda, meydanlarda olamasak da evlerimizi, işyerlerimizi Türk bayrakları ile donatarak bu büyük coşkuya ortak olmalıyız. Bayram çocuklarımızın, 100 yıllık bu gurur hepimizin.

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyen Türkiye Büyük Millet Meclisimizin 100. yaşını, tüm dünya çocuklarının bayramı 23 Nisan’ı büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyor, bizlere bu gururu yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm mebus arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyorum.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat

Ulusal egemenliğimizin tüm dünyaya ilan edildiği 23 Nisan, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına bayram olarak armağan edilmiştir. 23 Nisan, Türk Milletinin kendi geleceğini “Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” ilkesiyle belirlediği, egemenliğin millet iradesine geçtiği ve milletin özgürlük ve bağımsızlığının tüm dünyaya ilan edildiği, Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından biridir.

Ulusal egemenlik vurgusunun ve kararlılığının yanında dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayram vardır ki o da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramıdır. 23 Nisan Çocuk Bayramı milletimizin en değerli varlığı, aydınlık yarınlarımız, geleceğimizin teminatı tüm çocuklarımıza armağan edilmiştir. Çünkü geleceğimize sahip çıkacak nesil ‘bugünün küçüğü yarının büyüğü’ çocuklarımızdır. Sevginin, masumiyetin, umudun, kardeşliğin ve aydınlık yarınların temsilcileri olarak, dünyaya en anlamlı gözlerle bakan, bizlere geleceğe dair umutlar veren tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bir kez daha kutluyorum.

Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ülkemizin bölünmez bütünlüğü ve bağımsızlığı için canlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

Sevgili çocuklar, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün siz çocuklara armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı bu yıl ilk kez evlerimizde kutlayacağız.

Bugün, yeni bir Türk Devleti’nin kurtuluşunun ve kuruluşunun gerçekleşmesini sağlayan günün üzerinden tam 100 yıl geçti. Böylesine anlamlı bir günü öğretmenleriniz ve arkadaşlarınızla birlikte meydanlarda kutlamak, şarkılarla, marşlarla o coşkuyu hep birlikte yaşamak istediğinizi biliyorum. Ancak içinde bulunduğumuz bu dönemde, sağlıklı kalmak için bir süre daha evlerimizde kalmak durumundayız.

Sizler, şartlar ne olursa olsun coşkunuzu, neşenizi ve umudunuzu asla kaybetmeyin sevgili çocuklar. Unutmayın ki siz Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran neslin çocuklarısınız. 100 yıllık meşalenin aydınlığı, huzurun ve geleceğimizin teminatısınız.

Ben inanıyorum ki güzel günler çok yakın. O güne dek lütfen sağlıklı ve mutlu kalın.

Coşkuyla kutlayacağımız nice 23 Nisanlarda buluşmak dileğiyle her birinizi tek tek gözlerinizden öpüyorum. Bayramınız kutlu olsun.

Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran

Yaşanmakta olan bu zor günleri dayanışma ve yan yana durarak aşacağımıza olan inancımızla tüm eğitim ve bilim emekçilerini, öğrencilerimizi ve değerli halkımızı saygıyla selamlarız. 23 Nisan günü halkın ülke yönetiminde söz sahibi olmasının, eşit, özgür ve demokratik cumhuriyetin temel adımlarının atıldığı, emperyalizme karşı sürdürülen Kurtuluş Savaşı koşullarında dahi meclisin işlediği ve tüm kararların Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alındığı, tebaa olmak değil yurttaş olmanın yaşama geçirildiği tarihi bir gündür.

Eğitim Sen olarak eşitliğin, özgürlüğün, barışın ve kardeşliğin egemen olduğu, tüm çocukların eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanabildiği, çocuk ve gençlerimizin gelecek kaygısı duymadan barış içinde kardeşçe yaşayabileceği, tek bir kişinin değil gerçek anlamda halkın egemen olduğu bir ülke için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimiz bilinmelidir.

Çocuklarımızın karşı karşıya olduğu tüm tehditlere, onların haklarına yönelik her türlü saldırıya ve yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen, çocuklarımızın düşlerinin gerçeğe dönüştüğü günleri birlikte yaratma umudu ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yılını kutluyoruz.

Paylaş:

Yorum Bırak