Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Market alışverişi yaparken – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Market alışverişi yaparken

744
0
Paylaş:

Tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve ‘gizemli virüs’ olarak adlandırılan koronavirüsün farklı yüzeylerde günlerce kalabildiği biliniyor. Dolayısıyla market alışverişi yaparken ve gıdaları temizlerken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Arzu Güntürk Yalçın, pek çoğumuzun markete gitmek dışında evden çıkmadığı bugünlerde güvenli alışveriş için şu tavsiyelerde bulunuyor …

Öncelikle liste yapın

– Alışverişe gitmeden önce ihtiyaç listenizi belirleyin. Bu sayede zaman kaybetmeden ihtiyaçlarınızı alabilir, mekan ve kişilere bağlı bulaş riskinizi azaltabilirsiniz.

– Herhangi bir solunum yolu hastalığınız varsa markete gitmeyin. Birinden destek isteyin ya da on-line alışverişi tercih edin. 60 yaş üzerindeki kişilerin de tek başına alışverişe gitmesine izin vermeyin.

– Alışverişe mümkün olduğunca tek kişinin gitmesini sağlayın.

Bez torba kullanın

– Mümkünse en az 2 gün önce kullanıp havalandırdığınız bez alışveriş torbalarını tercih edin.

– Markete giderken mutlaka maske takın.

Ambalajları atın

– On-line yaptığınız siparişlerinizde paketleri kesinlikle evin içine almayın.

– Dışarıdan yemek siparişi verdiğinizde paketleri eldivenle açıp ürünü çıkarın. Isıttıktan sonra tüketin.

– Derin dondurucular virüsü öldürmek için güvenli ortamlar olmadığı için dondurulmuş ürünleri tercih etmeyin. Satın alırsanız da mutlaka ambalajından çıkarın.

– Tüm işler bittikten sonra ellerinizi su ve sabunla dezenfekte edin.

Tenha saatlerde gidin

– Alışveriş için mümkün olduğunca marketin daha tenha olduğu saatleri tercih edin. Düzenli temizliğin yapıldığı marketlerden alışveriş yapmaya dikkat edin.

– Market kapılarını dirseğiniz ile açın.

– Alışverişe başlamadan önce mutlaka elinizi ve kullanacağımız market arabası ya da sepetin sapını dezenfekte edin.

– Bulunduğunuz reyondaki kişilerle aranızdaki iki metrelik mesafeyi koruyun. Mümkünse aynı anda aynı raftan alışveriş yapmayın, geri durun reyon boşalınca yaklaşın.

Naylon poşet uyarısı

– Satın aldığınız ürünlerin, ihtiyacınız yoksa ve mümkünse bir süre havalanmasını sağlayın. Poşetleri hiçbir şekilde mutfağın içine sokmayın. Sonrasında ellerinizi su ve sabunla iyice yıkayın.

– Virüs karton kutuların üzerinde 24 saate yakın kalabildiği için mümkünse ürünleri karton ambalajından çıkararak saklayın. Cam ya da plastik gibi yıkanabilir ambalajları yıkayın, diğerlerini sabunlu bezle sildikten sonra yerleştirin. Poşetli ekmekleri ambalajından çıkarın.

– Sebzelerinizi el değmeden buzdolabına temiz bir buzdolabı poşetiyle yerleştirin. Meyveleri ise sirkeli suda beklettikten sonra tek tek yıkayın. (Sözcü Sağlık)

Paylaş:

Yorum Bırak