Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
“Virüsten değil ekonomik darboğazdan aracımızı çalıştıramaz hale geldik!” – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

“Virüsten değil ekonomik darboğazdan aracımızı çalıştıramaz hale geldik!”

1116
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / A. Kemal KAŞKAR –

Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nurol Paskal, koronavirüs salgınıyla mücadele günlerinde şehir içinde de ‘normal’in yarısı kadar yolcu taşıyabilen şoför esnafının dayanacak gücünün kalmadığına ve ‘normal döneme ilişkin fiyatlar’la bu hizmetin sürdürebilmesinin imkansız hale geldiğine dikkat çekti …

“Virüsten değil ekonomik darboğazdan aracımızı çalıştıramaz hale geldik!”

Milas Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Nurol Paskal, Covıd-19 salgınıyla mücadele kapsamında şehir içi taşımacılığı yapan araçların kapasitesinin ancak yüzde 50’si kadar yolcu taşıyabildiğini belirterek, ‘normal’e dönünceye kadar taşıma fiyatlarında düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Yaklaşık 2 aydır hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak kamu hizmeti sürdürmeye çalışan Milaslı şoförlerin artık virüsten değil yaşadığı ekonomik sıkıntıdan dolayı direksiyon başına geçemez duruma geldiğine dikkat çeken Paskal, bu konuda Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nce (UKOME) bir an önce düzenleme yapılmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Paskal’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

“Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından, koronavirüs sürecini fırsata çevirip fahiş fiyat uygulayanlar için getirilen tavan fiyat uygulamasını olumlu buluyor ve destekliyoruz. Ancak bu süreçte sadece şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan şoför esnafı akla gelip kendi şehrinde ilçeler arası ve şehir içi taşımacılık yapan şoförler adeta unutuldu. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerde uygulanan şartların daha fazlası şehir içinde yolcu taşımacılığı yapan minibüs ve otobüslerde de uygulanıyor. Şu anda 16 kişilik minibüsü ile en fazla 8 kişi taşıyabilen esnafın eski fiyatlarla bu hizmeti sürdürebilmesi artık imkansız hale gelmiştir.

Birçok sıkıntısına rağmen şoför esnafı yaklaşık 2 aydır tedbirler kapsamında kapasitesinin en fazla yarısı kadar yolcu ile seyri seferini sürdürebiliyor. Süreç kapsamında düştüğü her türlü zorluğa rağmen görev ve hizmetini hiç aksatmadan sürdüren ilçemizdeki şoför esnafının da artık dayanacak gücü kalmadı. Bu nedenle Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin bir an önce toplanıp pandemi dönemine ilişkin yeni fiyat belirlemesini talep ediyoruz. Aksi durumda şoför esnafı virüs nedeniyle değil düştüğü ekonomik darboğazdan dolayı aracını çalıştıramaz hale gelecek.

İlgili bakanlıklar nasıl alınması gereken tedbirleri açıklayıp ülke genelinde kapasite kısıtlamasına gidiliyorsa, yine aynı şekilde tek merkezden açıklanacak bir genelge ile süreç kapsamında şehir içi taşıma ücretlerinde de oran düzenlemesi yapılabilir. Hem tüm illerde UKOME toplantısı yapılmamış olur hem de şoför esnafının sıkıntısı tek merkezden çözülmüş olur. En fazla yarı kapasitesi kadar yolcu taşıyabilen şoför esnafı bir an önce bu düzenlemenin yapılmasını bekliyor.”

Paylaş:

Yorum Bırak