Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
‘Gıdanı Koru’ kampanyası yaygınlaşıyor – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

‘Gıdanı Koru’ kampanyası yaygınlaşıyor

1428
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / A. Kemal KAŞKAR –

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katılımıyla Birlik üyesi 365 oda ve borsa başkanıyla video konferans yöntemiyle bir toplantı yaptı.

MİTSO Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı ‘Gıdanı Koru’ kampanyasının yaygınlaştırılması amacıyla yapılan toplantıda konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, gıda israfı, gıda kaybı ve gıda güvenliği gibi kavramların günümüzde daha fazla önem kazandığını belirterek, “Dünyada 821 milyon insan açlıkla mücadele ediyor. Buna karşılık dünyada üretilen gıdanın üçte biri ise israf ediliyor. TOBB olarak 365 oda ve borsamız, 1 buçuk milyon üyemizle birlikte ülke çapında ve tüm yerel mecralarda çalışacağız” dedi.

Video konferansa katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise, FAO ile başlattıkları “Gıdanı Koru” kampanyasının gıda kayıp ve israfıyla mücadelede dünyaya örnek olacak bir proje olduğunu belirterek, “Bu proje için bir buçuk yıldır FAO, kamu kurumları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörle uzun süren çalışmalarımız oldu. Türkiye’de gıda kayıp ve israfı en fazla yaş meyve ve sebzede görülüyor. Bunu hazır yemek ve ekmek takip ediyor. Meyve ve sebzelerde en fazla kayıp hasat, depolama, işleme, nakliye ve satışta gerçekleşiyor. Hazır yemek sektöründe ise hastaneler, okul yemekhaneleri, oteller, lokantalar, kamu kurum yemekhaneleri gibi toplu tüketim yerlerinde yaşanıyor. Ekmek ise özellikle satış aşamasında israf ediliyor” dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Oda üyelerine gıda israfı konusunda dikkatli olmaları için çağrı yapacaklarını belirterek, “Dünyanın pek çok bölgesinde açlık çekilirken insanların gıda üretimi ve tüketimi sürecinde çok özenli davranması gerekiyor. Biz de 2 bin üyemize gıda israfı konusunda dikkatli davranmaları, tutumlu olmaları için çağrıda bulunacağız. Üyelerimiz, gıda israfında dikkatli davranırlarsa, mutlaka artacak gıda maddelerini ihtiyacı olanlarla paylaşabilirler” dedi.

Paylaş:

Yorum Bırak