Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Güneşte 20 dakika çok kıymetli! – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Güneşte 20 dakika çok kıymetli!

583
0
Paylaş:

Koronavirüs salgını dünyada etkili olmaya başladığından bu yana virüsün yaz aylarında sıcaklıkların artmasına bağlı olarak etkisini kaybedip kaybetmeyeceği tartışılıyor.

Bu konuda bilim insanları tarafından birbirinden farklı görüşler dile getiriliyor.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Virüsün dış ortamlardaki yaşama süreci ısıya bağlı olarak azalıyor. Sıcak havalarda daha inaktivite oluyor” diyor ve şöyle sürdürüyor:

“Sıcaklığın artması, nemin azalması ve güneş ışığındaki ultraviyole virüsün bulaşmasını zorlaştıracaktır. Yine D vitamini sentezi artacak, bu da bağışıklık sistemimizi daha da güçlü kılacaktır. Virüsün dış ortamlardaki yaşama süreci ısıya bağlı olarak azalıyor. Sıcak havalarda daha inaktivite oluyor. Güneş ışığındaki ultraviyole, virüsün bulaşmasını zorlaştırıyor. Sevindirici üç gelişme var: 1- Isı artıyor, 2- Nem azalıyor, 3- Ultraviyole artıyor.”

Prof. Dr. Tevfik Özlü, bir noktaya daha dikkat çekiyor, o da D vitamini.

Vücut direncimizi arttıran D vitamini sentezinin güneş ışığında çok hızlı olduğunu söylüyor Özlü ve ‘Ne kadar süre yeter’ sorusunu ise, ‘20 dakika bile çok kıymetli’ diye yanıtlıyor. (Birgün Sağlık)

Paylaş:

Yorum Bırak