Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
“8 bin geçici orman işçisi daimi kadroya alınsın!” – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

“8 bin geçici orman işçisi daimi kadroya alınsın!”

1148
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / A. Kemal KAŞKAR –

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Orman Genel Müdürlüğü’nde 5 ay 29 gün süreyle geçici işçi pozisyonunda çalışan 8 bin orman yangın söndürme işçisinin süre uzatımı beklediğini belirterek, sorunun köklü olarak çözülmesi için işçilere daimi kadro verilmesi çağrısı yaptı.

Girgin, TBMM genel kurulunda yaptığı konuşmada, “2020 için işçilerimizin alımları Ocak ayından itibaren başlamıştır. İlk alınan işçilerin süreleri Haziran ayı itibariyle dolacaktır. Bu aylarda ülkemizde yoğun orman yangınları yaşanmaktadır. Orman yangınları ile mücadele eden işçilerimizin süre uzatımının yapılmaması, yangınlara karşı zafiyetimizi arttıracaktır. Daha önceki yıllarda 4 aylık süre uzatımı yapılmıştı” dedi ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a, “Bu yıl da 8 bin geçici orman işçisine daimi kadro vermek için süre uzatımı yapılacak mıdır?” diye sordu.

2019 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ödenek yetersizliği yazısı nedeniyle orman yangınlarının en yoğun olduğu dönemde işçilerin iş akitlerinin Orman Genel Müdürlüğü tarafından sonlandırılmaya başlandığını ve sonrasında tekrar süre uzatılmasına gidildiğini belirten Girgin, “2020 yılı için de 5 ay 29 günlük sürenin dolmak üzere olmasına rağmen henüz süre uzatma kararının çıkmaması geçici orman işçilerini ve ailelerini tedirgin etmektedir. Ne yazık ki ‘geçici işçilik’ kavramı toplum algısında, her yerel ve genel seçim döneminde seçim yatırımı olarak adlandırabileceğimiz uygulamalardan biri olarak yer edinmiştir. Bu mevcut algı, sosyal devlet ilkesinin ciddiyeti bakımından kamu vicdanını ciddi anlamda yaralamaktadır” dedi ve konunun takipçisi olacağını sözlerine ekledi.

Paylaş:

Yorum Bırak