Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
‘Yer ayağımın altından kayıyor gibi’ … – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

‘Yer ayağımın altından kayıyor gibi’ …

596
0
Paylaş:

“Dünyam sanki tersine döndü”, “Çevremdeki tüm nesneler hareket ediyor”, “Yer ayağımın altından kayıyor gibi”, “Midem bulanıyor, gözlerim istemsiz hareket ediyor, kulağımda dolgunluk ve basınç hissediyorum, sanki işitmem azaldı” …

Bu yakınmalar, her 100 kişiden üçünde gelişen baş dönmesi, tıbbi adıyla ‘vertigo’nun en sık yol açtığı sorunlardan bazıları. Öyle ki hastalar her an başları dönecek kaygısıyla sokağa çıkamıyor, hatta evde tek başına kalmaktan bile korkuyorlar. Genellikle kulak kristallerinin yerinden oynaması sonucu oluşsa da, aslında pek çok etken vertigoya neden olabiliyor.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Feyzi Elez, vertigoya karşı şu önemli uyarı ve önerilerde bulundu.

*Aşırı sıcaklar iç kulak sıvılarını azaltarak vertigoyu tetikleyebiliyor. Güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği 10:00-16:00 saatleri arasında mümkünse dışarıya çıkmayın.

*Bol su içmek iç kulaktaki sıvı dengesi açısından önemli. Susamayı beklemeden bol bol su içmeyi asla ihmal etmeyin.

*Suda yapılan ters hareketler kulak sağlığımızı olumsuz etkileyebiliyor. Suya hızla atlamak ve taklalar atmak gibi hareketler kulak kristallerinin dökülmesine bağlı gelişen vertigoya zemin hazırlayabiliyorlar.

*Aşırı yorgunluk ve araç kullanma stresi de iç kulak hastalıklarını tetikleyebiliyor.

*Stres, özellikle iç kulaktaki damarlar üzerinde etkili oluyor. Strese bağlı damarlarda oluşan daralmalar iç kulaktaki sıvı basıncını değiştirerek vertigoya sebep olabiliyor.

*D vitamini seviyesinin en yüksek olduğu yaz aylarında D vitamini desteği için günün uygun saatlerinde güneşten faydalanıp D vitamini takviyesi de alabilir, kalsiyum içeren gıdalardan yaralanabilirsiniz.

*Kalsiyum içeriği yüksek süt, peynir ve yoğurt tüketimini arttırın. Kalsiyum alımı kristal yapısının daha sağlıklı olmasına katkı sağlıyor.

*Yürüyüş aktivitelerinde bulunun. Yürüyüş denge rehabilitasyonu açısında önemli. Sabah ve akşam 30 dakika kadar yapılan yürüyüşün denge sorunlarını çözmekte faydası büyük.

*Kafein içeren yiyecek ve içecekleri sınırlı tüketin. Ayrıca, denge sistemini doğrudan olumsuz etkilediği için alkollü içeceklerin de sınırlı tüketilmesi çok önemli.

*Karides, kalamar, midye gibi derin deniz ürünlerini sınırlı tüketin. Bu ürünler içerdikleri ağır metaller, organik ve inorganik bileşikler nedeniyle aşırı tüketildiklerinde baş dönmesini tetikleyebiliyor. (Cumhuriyet Sağlık)

Paylaş:

Yorum Bırak