Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
İhtiyaç sahibi vatandaşlara evde bakım hizmetleri sürüyor … – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

İhtiyaç sahibi vatandaşlara evde bakım hizmetleri sürüyor …

945
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / Melih KAŞKAR –

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Evde Bakım Hizmetleri ve Kırsaldaki Çınarlar projeleri ile ihtiyaç sahibi vatandaşların evlerine misafir olan Büyükşehir Belediyesi ekipleri birçok konuda ihtiyaç sahibi vatandaşlara hizmet veriyor.

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) tedbirleri kapsamında evlerinden çıkamayan yaşlı ve yatağa bağımlı vatandaşlara, Evde Bakım Hizmetleri ile Büyükşehir Belediyesi uzman ekipleri tarafından pansuman, yatak yarası bakımı, serum takılması, enjeksiyon, sonda takılması ve şeker tansiyon ölçümü gibi hizmetler veriliyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, Kurban Bayramı öncesinde salgınla mücadele önlemlerine uygun olarak çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, saç tıraşı gibi hizmetlerle de ihtiyaç sahibi vatandaşların yanında oluyor. İhtiyaç sahibi vatandaşların bayram tıraşı ihtiyacını da düşünerek örnek bir uygulamaya imza atan Büyükşehir Belediyesi ekipleri, maske, eldiven ve galoşlar ile bütün hijyen tedbirlerini alarak vatandaşları tek tek tıraş ediyor. Bu kapsamda Türkiye’de 11 Mayıs 2020 tarihinde Berber, Güzellik Salonu ve Kuaförlerin açılmasından sonra Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından 333 ihtiyaç sahibi vatandaşa 715 saç tıraşı hizmeti verildi.

Büyükşehir ‘Kırsaldaki Çınarlar’a da sahip çıkıyor 

Muğla Büyükşehir Belediyesi, yaşlı vatandaşların rahat, huzurlu ve kaliteli bir yaşlılık dönemi geçirebilmesi için başlattığı “Kırsaldaki Çınarlar Projesi”ni yaygınlaştırarak devam ettiriyor. 2017 yılı Haziran ayında hayata geçirilen proje ile kırsalda hayatını devam ettirmekte zorlanan vatandaşlara evlerinde hizmet veriliyor. Proje kapsamında, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler, önceden randevu alınan evlere gidip tüm temizliği yapıyor, camlar siliniyor, mutfak-banyo yıkanıyor, yerler koltuklar temizleniyor, ev toparlanıp çöpler atılıyor. Temizlik işlerinin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi ekipleri, evlerin merdiven basamaklarına kaymaz bant yapımı, baston altı lastiklerin yenilenmesi gibi düşmeyi önleme çalışmaları, musluk değişimi, TV kanallarının ayarlanması, küçük boya işlerinin yapılması, ampul ve perde takılması gibi küçük tamiratlar da yaparak yaşlı vatandaşların hayatını kolaylaştırmaya çalışıyor. İlk olarak Menteşe, Ula, Yatağan, Kavaklıdere ve Milas ilçelerinde hizmet vermeye başlayan ekipler, 26 Eylül 2019 tarihinden itibaren 13 ilçeye de hizmet vermeye başladı. Bugüne kadar 393 aile 4 bin 258 defa bu hizmetten yararlandı.

“Büyükşehir Belediyesi ekiplerine çok teşekkür ederiz”

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Evde Bakım Hizmetinden dedesi Abdülkadir Kümüş’ün yararlandığını ifade eden Güliz Aydın adlı yurttaş, “Büyükşehir Belediyesi’nin evde bakım hizmetlerinden oldukça memnunuz. Dedemin bakım gerektiren bir hasta olması nedeniyle berbere gitme gibi bir imkanı yok. Muğla Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin düzenli olarak saç tıraşı için gelmesi bizim için son derece olumlu bir durum. Evde Bakım Hizmetleri nedeniyle Büyükşehir Belediyesi ekiplerine çok teşekkür ederiz” dedi.

Bu bir ‘aile dayanışması’

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, konuyla ilgili açıklamasında Muğla’da büyük bir aile olduklarını, kırsaldan kıyısala hizmetleri ile tüm vatandaşları kucakladıklarını söyleyerek, “Evde bakım, kırsaldaki çınarlar, kısa mola ve daha birçok hizmetimizle vatandaşlarımızın yanındayız. Bu hizmetlerimiz sadece bir sağlık hizmeti değil aynı zamanda sevgiyle, hoşgörüyle, güler yüzle hemşehrilerimizin evlerine misafir olup hal hatır sorduğumuz bir aile dayanışması. Bazen sağlık, bazen kişisel bakım bazen de kırsalda ihtiyaç sahibi hemşehrilerimizin evlerine misafir oluyor, tıraşından bakımına, ev tamirinden musluk değişimine kadar yanlarında oluyoruz. Çünkü biz birlikte aileyiz, birlikte Muğlayız” dedi.

Paylaş:

Yorum Bırak