Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
“Kadına yönelik şiddet konusunda farkındalığın artırılmasına katkı sağlamak!” – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

“Kadına yönelik şiddet konusunda farkındalığın artırılmasına katkı sağlamak!”

583
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / Ayşegül KAŞKAR –

Ülkemizde son yıllarda hızla artan kadına yönelik şiddet konusunda farkındalığın artırılmasına katkı sağlamak amacıyla Muğla Sinema ve Fotoğraf Sanatı Derneği (MUSFOD) ile İdyma Çağdaş Sanat Derneği (İÇSD) tarafından Kısa Film Senaryo Yarışması düzenleniyor.

Her sene farklı konularda düzenlenmesi planlanan ‘İdyma Kısa Film Senaryo Yarışması’nın ilkine katılan senaryoların değerlendirilmesinde; kan, vahşet, cinayet, silah gibi olumsuz öğeler yerine, daha çok düşünmeye, sorgulamaya, şiddetten çok sorunun çözümüne odaklanmış, zekice kurgulanmış olan senaryoların tercih edileceği bildirildi.

15 Ağustos – 15 Eylül 2020 tarihleri arasında başvuruların kabul edileceği yarışmanın jüri üyeleri arasında, sinema ve tiyatro oyuncusu Derya Alabora ve Deniz Çakır, İÇSD Dernek Başkanı, tiyatro oyuncusu ve rejisör Kazım Akşar, MSKÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Tülay Akkoyun, MUSFOD Dernek Başkanı ve yönetmen Ali Murat Günay yer alacak.

Yarışma ile ilgili açıklama yapan İdyma Çağdaş Sanat Derneği (İÇSD) Başkanı Kazım Akşar, “Ülkemizde gerek politik, gerek eğitimsizlik, gerek sosyolojik olarak yıllardır yaşanmakta olan kadına şiddet ve eşitsizlik konuları, artık ne yazık ki sıradanlaştırılarak önü alınamaz bir hale gelmiştir.  Bu topraklar üzerinde yaşayan kadın ve erkek, şiddete maruz kalsın ya da kalmasın herkesin, içinde yaşamak zorunda kaldığı bu öfkeye karşın, söylemek istediği cümleleri olduğuna inanıyorum. Bu yarışma; işte bu cümlelerin bir platformu olsun ve biz yine sanat ile haykıralım” dedi.

Muğla Sinema ve Fotoğraf Sanatı Derneği (MUSFOD) Başkanı Ali Murat Günay ise yaptığı açıklamada, “Özellikle son dönemde iyice artan kadın cinayetleri konusunda sivil toplum kuruluşları olarak bizlerin de bir şeyler yapması gerekiyordu. İki sanat derneği olarak, iki gün sonra unutulup giden kınama cümleleri yerine kalıcı eserler ortaya koymayı daha doğru bulduk. Umarım tüm halkımız ve yetkililer, ülkemizin bu önemli sorununa gereken hassasiyeti gösterirler. Projemizde yer alarak destek veren tüm sanatçı dostlara çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kazanan senaryo 15 Ekim 2020 tarihinde, yarışmanın: https://www.facebook.com/idyma.kisa.film.senaryo.yarismasi sosyal medya sayfasından duyurulacak ve 7 Kasım 2020 tarihindeki ödül törenine kadar, RGB FİLM YAPIM sponsorluğunda çekim ve kurgusu gerçekleştirilecek. Bu filmin aynı zamanda ‘Avrupa Birliği İnsan Hakları Kısa Film Yarışması 2020’ye katılımının da sağlanacağı bildirildi.

Paylaş:

Yorum Bırak