Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
462 milyon öğrenci suyu olmayan okula gidiyor! – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

462 milyon öğrenci suyu olmayan okula gidiyor!

552
0
Paylaş:

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, “Dünya genelindeki okulların yüzde 43’ünde el yıkama imkanı bulunmazken 698 milyon çocuğun okullarında ise temel temizlik hizmeti bulunmuyor” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, gerçekleştirdiği video konferansta, dünya genelinde okulların yeniden açılmasının önündeki en büyük engel olarak ‘okullarda el yıkama imkanlarının olmaması’na  dikkat çekip “Dünyadaki beş okuldan ikiden fazlası temel el yıkama imkanlarından yoksun ve bu, tahminen 818 milyon çocuğu olumsuz etkiliyor. Bu, okulların açılmasında başlıca engel” dedi.

Ghebreyesus, okulların çoğunun temiz su ve tuvaletinin olmadığının altını çizerek Covid-19 salgınında durumun öneminin arttığını belirtti ve sözlerini  “Okullar da dahil olmak üzere tüm ortamlarda enfeksiyonları etkili şekilde önleme ve kontrol için suya, sanitasyona (*) ve hijyen hizmetlerine erişim çok önemli” diye sürdürdü.

 

Okulların yüzde 43’ünde el yıkama imkanı yok

DSÖ tarafından açıklanan rapora göre, 2019’da dünya genelinde okulların yüzde 43’ünde Covid-19’dan korunmak için hayati tedbirler arasında yer alan ‘su ve sabunla el yıkama imkanı’ bulunmuyor. 335 milyon öğrenci ise suya erişimde değil ama sabuna erişim konusunda sıkıntı yaşıyor. 462 milyon öğrenci ise su ya da musluğun olmadığı okullara gitmek zorunda kalıyor. Bunun yanı sıra, dünya çapındaki okulların üçte birinde içecek su kısıtlı var ya da hiç yok. 698 milyon çocuğun okullarında ise temel temizlik hizmeti bulunmuyor.

(*) Hijyen için gerekli olan koşulların sağlanması ve korunması (Cumhuriyet Sağlık)

Paylaş:

Yorum Bırak