Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Bodrum’da Dünya Barış Günü etkinliği – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Bodrum’da Dünya Barış Günü etkinliği

649
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / Ayşegül KAŞKAR –

Fransız Sanatçı Loulou Dedola, Atatürk’ü anlatan şarkılarını Antik Tiyatro’da seslendirdi …

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Fransız Sanatçı Loulou Dedola Bodrum’da konser verdi. Ülkemizdeki ilk konserini gerçekleştiren Dedola, sözlerini kendisinin yazdığı ve Atatürk’ü anlatan şarkılarını Antik Tiyatro’da Bodrum izleyicisi için söyledi.

Bodrum Belediyesi tarafından 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Antik Tiyatro’da düzenlenen etkinliğe Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Tutkun, Emel Çakaloğlu ve Ummahan Yurt, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, sanatçı Bedri Baykam, şair Ahmet Selçuk İlkan, tatilciler ile Bodrumlu yurttaşlar katıldı.

Etkinlik, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın Milli Takım’a seçilen Bodrum Dans Kulübü sporcularına sertifikalarını vermesiyle başladı. Başkan Aras, Bodrum Dans Kulübü Başkanı Fatih Özvezneci ve ekibine, Bodrum’da dans sporuna kazandırdıkları sporcular, uluslararası ve ulusal yarışmalarda Bodrum’a kazandırdıkları başarılar için teşekkür etti.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından Atatürk kıyafetleri defilesi gerçekleşti. Katılımcıların ilgiyle izlediği defile sonunda mankenler uzun süre alkışlandı. Daha sonra sahneye çıkan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’da kimliği, fikirleri, dili, dini ne olursa olsun bütün insanları aynı sevgi ve aynı hoşgörüyle kucaklamaya devam edeceklerini belirterek şunları söyledi:

“Bir gün önce, çok daha mütevazi bir etkinlikle tarihimizin en büyük zaferini kutladık. Bugün de barışı çoğaltmak, barışı yüceltmek için bir araya geldik. 30 Ağustos Zaferi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ ilkesinin temel taşıydı. Ömrü cephede geçen bir Başkomutan bu sözüyle, milletine ve tüm dünyaya barış nasihati vermişti. Yurtta Barış, Dünyada Barış; Mustafa Kemal Atatürk’ün insanlığa bıraktığı en büyük ve en anlamlı mirastı. Bizler o mirası en temel ilkemiz olarak benimsemeye, barış için çalışmaya, barış için ter dökmeye ve barış şarkıları söylemeye devam edeceğiz. Çünkü barışa emek verenler, barış söylemleriyle dünyayı güzelleştirenler hayatı çoğaltır.

Barış ve güzellik, Bodrum’un toprağında, havasında, suyunda ve mayasında vardır. Kadim kültürümüzle zenginleşen bu coğrafyanın en büyük özelliği budur. Biz de bu düşünceden hareketle, Dünya Barış Günü’nü çok özel ve anlamlı bir etkinlikle kutlamak istedik. Fransız müzisyen ve yazar Loulou Dedola birazdan sahnede olacak. Yaptığı müzikle, yazdığı kitaplarla Atatürk aşkını yansıtan çok özel bir sanatçı. Kendisine davetimizi karşılıksız bırakmadığı ve Bodrum’a geldiği için teşekkür ediyorum.

Savaşların, hastalıkların, terörün, şiddetin olmadığı, çocukların yatağa aç girmediği, çevrenin ve doğanın korunduğu, ayrım gözetmeden herkesin eşit ve özgür yaşadığı bir dünya için, umuda, sevgiye ve barışa sarılmaya devam edeceğiz.”

Gecede yaptığı konuşmada, Fransız Kemalist Yazar ve Rock Müzisyeni Loulou Dedola’yı tanıdığı için çok mutlu olduğunu ifade eden Ünlü ressam Bedri Baykam da, Dedola ile nasıl tanıştığını ve Türkiye’ye davet serüvenini anlattı. Loulou Dedola’nın Atatürk kitabının Türkçe’ye çevrildiğini belirten Baykam, Dedola’nın Atatürk sevgisine hayranlık duyduğunu da sözlerine ekledi.

Bu konuşmaların ardından sahneye çıkan Dedola, seslendirdiği şarkılarla geceye katılanları coşturdu. Zaman zaman Türkçe de konuşan Dedola sempatik tavırlarıyla Bodrum izleyicisinin beğenisini kazandı. Konserin sonunda sahneye çıkan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Loulou Dedola’ya Bodrum’a geldiği için teşekkür ederek kendisine Atatürk ve Türk Bayrağı rozeti ile bir Atatürk Portresi hediye etti. Başkan Aras, ardından geceye sponsor olan firma yetkililerine de teşekkür plaketi verdi.

Koronavirüsle mücadele kapsamında gerekli önlemler alınarak gerçekleştirilen halka açık, ücretsiz etkinlik yaklaşık 3 saat sürdü.

Paylaş:

Yorum Bırak