Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Bodrum’da, Kadınlara ‘Acil Yardım Hattı’! – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Bodrum’da, Kadınlara ‘Acil Yardım Hattı’!

472
0
Paylaş:

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Acil Yardım Hattı protokolü için bir araya geldi. Bodrum Belediyesi sorumluluk alanı içinde, şiddete veya istismara uğrayan kişilerin maruz kaldıkları olaylarla mücadelede hukuki ve psikolojik destek – danışmanlık ihtiyaçlarının ücretsiz karşılanabileceği Acil Yardım Hattı protokolünün imzalanması öncesinde konuşan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, “Bu Acil Yardım Hattı protokolünü imzalamaya büyükşehirlerle başladık. Turizm alanındaki ilk imzamız Bodrum oluyor, bu önemli. Çünkü sadece turizm gözüyle bakmak değil yerelin kültürünü, değişen gelenekle onu bütünleştirmesi, onu daha çağdaş ve demokratik hale getirmesi çok önemliydi. Masanın bir tarafında sivil toplum örgütü diğer tarafında Kadın Belediye Başkan Yardımcısı. Bunlar organizmanın tamamlanmasını gerektiren unsurlar. Buna doğru bir bakışla, bir belediye başkanının masasında buluşuyorsak, geleceğe umutla bakmamız için gereken her şey var demektir” dedi.

Güllü, 0 212 656 9696 ve 0 549 656 9696 numaralı Acil Yardım Hattında, deneyimli, mağduru nereye ne şekilde yönlendireceğini bilen ve gerektiğinde takibini yapabilen, mağduriyetin giderilmesi için hukuki, psikolojik ve danışmanlık hizmeti veren kişilerin çalıştığını söyledi.

Bodrum’da yapılan çalışmaların Türkiye çapında da karşılık bulduğuna dikkat çekerek konuşmasına başlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise “Sivil topum örgütlerinin bu tür çalışmaların ilerlemesinde çok büyük emekleri var. Kamu kurum ve kuruluşları belirli kalıplar içinde kalan oluşumlardır. Belirlenen kalıpların dışına kolay kolay çıkamazlar. İşte o kalıpların dışına çıkmak ve toplumsal gelişimi sağlamak da tamamen sivil toplum kuruluşlarının misyonudur. Ben buna çok inanıyorum, o yüzen bu konuda ilk adımı Bodrum Kadın Dayanışma Derneği ve Kent Konseyi Kadın Meclisimizle beraber attık. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanımızın Ankara’dan buraya kadar gelmesi bizim için ve çalışmaları yürüttüğümüz bütün arkadaşlarımız için çok anlamlıdır. Bu çalışmalar bizleri de çok önemli yerlere taşıyor” dedi.

Kadın Belediye Başkan Yardımcıları Emel Çakaloğlu ve Ummahan Yurt’a, ‘toplumsal eşitlik birimi’ kuruluş çalışmalarında gösterdikleri özverili çalışmaları için teşekkür eden Başkan Aras, sözlerini şöyle sürdürdü: “Beni en çok tatmin eden çalışmalardan biri bu oldu. Belediye Başkan Yardımcısı arkadaşlarım çok iyi çalışıyorlar, bu çok önemli bir şey. Benden sonra da inşallah kadın bir belediye başkanına burayı teslim edeceğiz. Buna çok inanıyorum.”

Kadınlara yönelik çalışmalar kapsamında daha önce ‘Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı’nı da imzaladıklarını belirten Aras, konuşmasının son bölümünde, “Protokol ile devreye alınacak olan Acil Yardım Hattında, Kadın Dernekleri Federasyonu ile işbirliği içinde çalışacağız. Hattı arayan mağdur vatandaşlarımız, Federasyonunun görevlendirdiği uzman kişilere yönlendirilecekler. Bu adım manifestomuzun bir parçasıydı, elbette bundan sonra da atacağımız adımlar var. Kadın Danışma Merkezi ile ilgili çalışmamız devam ediyor. Kadın Sığınma Evi ile ilgili çalışmamızın yüzde 99’u tamamlandı” diyerek sözlerini tamamladı. (Bodrum Belediyesi)

Paylaş:

Yorum Bırak