Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Akyaka Ortaçağ Kalesi ve İdyma Antik Kentinde incelemelerde bulunuldu – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Akyaka Ortaçağ Kalesi ve İdyma Antik Kentinde incelemelerde bulunuldu

406
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber –

Muğla Valisi Orhan Tavlı, Ula Akyaka’daki Ortaçağ Kalesi ve İdyma Antik Kentinde incelemelerde bulundu. İncelemeleri sırasında Vali Orhan Tavlı’ya Ula Kaymakamı Baha Başçelik, Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Öğretim Üyesi ve Yüzey Araştırmacısı Doç. Dr. Abdulkadir Baran, Müze Müdürü Gülnaz Savran, Uzman Arif Küçükçoban ve Dr. Nil Dirlik eşlik ettiler.

Valilik Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, yüzey araştırmaları yapan MSKÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulkadir Baran, Akyaka Ortaçağ Kalesi hakkında Vali Orhan Tavlı’ya bilgiler vererek, Akyaka Ortaçağ Kalesi’nin antik yerleşim yeri üzerine yapıldığını, kaleden Azmağa inen ve iyi durumda olan bir dehliz bulunduğunu ve bugüne kadar kalede herhangi bir restorasyon ve kazı çalışması yapılmadığını, kalenin büyük bir kısmının toprak ve taş dolgu altında olduğu, toprak ve taş dolguların temizlenmesi ile kalenin ortaya çıkarılmasının mümkün olacağını söyledi.

Akyaka Ortacağ Kalesinin kültür turizmine kazandırılması amacıyla temizlik ve kazı çalışmaları yapıldıktan sonra rölevesinin çıkarılarak restorasyon projesinin hazırlanmasının mümkün olacağı ve Ula Kaymakamlığı tarafından ışıklandırma projesi olduğu belirtildi.

Akyaka Ortaçağ Kalesi’nin ardından Fethiye-Marmaris yolu üzerinde bulunan kaya mezarlarında incelemelerde bulunan Vali Orhan Tavlı, daha sonra İdyma Antik Kentini ziyaret etti.

Akyaka Ortaçağ Kalesinde çevre düzenlemesi ve kazı çalışmalarına bir an önce başlanması konusunda talimat vererek, tarihi ve kültürel değerlerin restore edilmesi ve korunması için yoğun bir çalışma dönemi içinde bulunacaklarını belirten Vali Orhan Tavlı, “Muğla, tarihi yapılar ve doğal güzellikler bakımından eşsiz bir coğrafyaya sahip. Bu nedenle sahip olduğumuz kültürel değerlerimizin kültür turizmine kazandırılması ve bozulmadan gelecek kuşaklara aktarılması sürdürülebilir turizm için oldukça önemli” dedi.

Paylaş:

Yorum Bırak