Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
“Daha eşit ve özgür bir hayat için mücadele etmeye devam ediyoruz, edeceğiz!” – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

“Daha eşit ve özgür bir hayat için mücadele etmeye devam ediyoruz, edeceğiz!”

1054
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / Melih KAŞKAR –

Geçtiğimiz gün, ilçemizde market işleten Elif Gültekin’in işyerine giren bir saldırgan tarafından öldürülesiye dövülmesinin ardından yaşanan şiddete karşı tepkiler artarak devam ediyor. KESK, CKD, Milas Anatolie Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme kooperatifi, Milas Kadın Dayanışması Avukatları ve Milaslı Bağımsız Kadınlardan oluşan Milas Kadın Dayanışması üyeleri, Elif Gültekin’i ziyaret ederek bir basın açıklaması yaptılar.

Milas Kadın Dayanışması üyeleri, hemen hemen hergün bir çok kadının erkek şiddetine uğradığını, vahşice katledildiğini, darp edildiğini, gasp edildiğini ve hayatlarının yok edildiğini belirterek, “Özellikle son yıllarda gerici-baskıcı politikalarI ekseninde, mevcut yasaların uygulanmaması, suçluların cezasız kalması, neredeyse sırtlarının sıvazlanarak iyi hal indirimlerinin uygulanması, soykırım gibi neredeyse bir cins kırımına neden olmaktadır.

Hükümetin kadın politikaları, toplum mühendisliği maksatlı kadını aile içerisine sıkıştırarak kadını yok saymakta, eşitliği reddetmekte, kadın haklarını tırpanlayıp kadınları eve ve erkek egemenliğine hapsetmektedir. Sözde aileyi koruma söylemleri ile biz kadınlar çocuklarımızın gözleri önünde evlerde, sokaklarda, işyerlerinde hunharca katledilmekteyiz. Devletin asli görevi yurttaşların can güvenliğini korumak ve yaşam hakkını savunmaktır.  Başta kadınları ve çocukları olmak üzere şiddete uğrayan herkesi koruyan İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasının istenmesine yönelik bazı din sömürüsü yapan tarikatların sözlü saldırılarını devlet yetkililerinin durdurmak yerine onları savunur şekildeki söylem ve tutumları kabul edilemez.

Gün geçmiyor ki;  çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddete dair bir haber duymayalım.  Daha bu son bir iki ay içerisinde sadece Muğla’da ve Milas’ta bir çok kadın şiddeti ve cinayet olayları duyduk. Çocuk istismar haberleri aldık. Akyaka’da Pınar Gültekin Özgecan Aslan gibi hunharca katledildi. Daha bu hafta Milas’ta Elif Gültekin işyerine giren bir saldırgan tarafından öldürülesiye dövüldü. Yine Milas’ta  83 yaşındaki H.G. adlı yaşlı bir kadın tecavüze uğradı ve hala yaşam mücadelesi veriyor.

Her yer şiddet mahalli… Biz kadınlar, dayanışma ile hiç bir kadının, çocuğun şiddete karşı yalnız kalmaması için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Hiç bir suçun cezasız kalmaması, saldırganların elini kolunu sallayarak, keyfice bir başkasının canını yakmaması için örgütlü bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir çok defa gördük ki özellikle biz kadın örgütlerinden ve sosyal medyada kamu oyundan tepki oluşmadıkça, saldırganlar ifadeleri alınır alınmaz serbest bırakılıyorlar. Elif Gültekin’e saldıran Kürşat Zabun da ilk ifadesinden hemen sonra serbest bırakıldı. Kamu oyu tepkisi sonrası çıkarılan yakalama kararıyla Adana civarlarında yakalandı. Biz Milas Kadın Dayanışması olarak Elif Gültekin’e manevi ve hukuki destek için ziyarette bulunduk. Hem Elif Gültekin’in,  hem hiçbir kadının yalnız olmadığını, biz kadınların kadını sindirmeye, yok etmeye yönelik saldırılara karşı yalnız yürümeyeceğimizi herkesin bilmesini istiyoruz.

Hayatı var eden biz kadınlar; önce iktidara sonra tüm herkese sesleniyoruz. Hayatı biz var ediyoruz. Biz doğuruyor, biz besliyor, biz bakıyor, biz seviyor, biz sarıyoruz. Bizi yok saymaya, yok etmeye, sözümüzü kesmeye, canımızı yakmaya, bize efendilik yapmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. İkinci sınıf olmayı reddediyoruz. Bize dayatılan ataerkil yapılara izin vermiyoruz. Daha eşit ve özgür bir hayat için mücadele etmeye devam ediyoruz ve edeceğiz” dediler.

Paylaş:

Yorum Bırak