Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
‘Kuruluşun ve Kurtuluşun Partisi CHP 97 yaşında!’ – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

‘Kuruluşun ve Kurtuluşun Partisi CHP 97 yaşında!’

1111
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / A. Kemal KAŞKAR –

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 97’nci kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yapan CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘en büyük 2 eseri’nden birinin Türkiye Cumhuriyeti diğerininse Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu söylediğini belirtip “CHP, kuruluşunun 97. yılında halkımızın huzura, refaha, barışa erişme özlemini örgütleyecek politik güce, tarihi birikime ve somut iradeye sahiptir” dedi.

Zeybekoğlu’nun açıklaması şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, anti-emperyalist bir özgürlük mücadelesinin ardından insanlığın ortak politik birikiminin en yüksek ifadesi olan Cumhuriyet’in bu topraklarda hayat bulmasıdır.

Bu politik atılımın ardında Cumhuriyet Halk Partisi ve onu kuran kadroların Kurtuluş Savaşı’nda edindiği deneyim ve birikim vardır.

CHP, Anadolu insanının kurtuluş kavgasını, Mustafa Kemal’in önderliğinde, anti-emperyalist bir politikayla harmanlayarak özgürlüğü Cumhuriyetimizin harcına katmıştır. “Ya İstiklal Ya Ölüm” bunun devrimci ifadesidir.    

Partimiz İçişleri Bakanlığı’na verilen bir dilekçe ile kağıt üstünde izin alarak kurulan bir parti değildir. Sivas Kongresi’nde bir araya gelen, Anadolu’da direnişi örgütleyen halkın siyasi iradesidir. O nedenle Sivas Kongresi partimizin ilk kongresi kabul edilir. Ne mutludur ki, Mustafa Kemal Atatürk, en büyük 2 eserinden birinin Türkiye Cumhuriyeti, diğerinin Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu söyleyerek CHP’nin önemini her seferinde vurgulamıştır.

Böyle bir tarihin içinden süzülüp gelen CHP bugün yine hayati bir görevle karşı karşıyadır: Ülkenin bütün kaynaklarını birkaç müteahhite, medya baronuna ve finans spekülatörüne peşkeş çeken Saray’dan kurtulma ve Cumhuriyeti demokrasiyle harmanlayacak bir güçlendirilmiş parlamenter sistemi, halkımızın istisnasız bütün kesimlerini kucaklayan bir Anayasa ile kurmaktır.

37. Olağan Kurultayımızda kabul ettiğimiz “2. Yüzyıla Çağrı Beyannamesi” bu görevi tarifleyen politik yönelimimizdir. İşçimizi, memurumuzu, çiftçimizi, emeklimizi, esnafımızı düze çıkaracak; ülkemizi yeniden saygın bir ülke konumuna getirecek, “Yurtta Barış Dünyada Barış” ilkesini hayata geçirecek, tüm anti-demokratik uygulamalara son verecek politikalar bütünüdür.

CHP, kuruluşunun 97. yılında halkımızın huzura, refaha, barışa erişme özlemini örgütleyecek politik güce, tarihi birikime ve somut iradeye sahiptir.

Yaşasın Demokrasi! Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi!

“Atatürk’ün izinde daha nice onurlu, gururlu 97 yıllara ulaşacağız.”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 97’nci kuruluş yıldönümü dolayısıyla ilçemizde de çelenk sunma ve kutlama etkinliği düzenlendi. CHP Milas İlçe Başkanı ilgin Göktepe, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Benim iki büyük eserim vardır; biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’dir!” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde daha nice onurlu, gururlu 97 yıllara ulaşacaklarını belirterek, “Kurtuluş’tan Cumhuriyet’e, Cumhuriyetten Demokrasiye geçişimizi simgeleyen Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Çağdaş Türkiye’nin teminatı Cumhuriyet Halk Partimizin 97.kuruluş yıl dönümü kutlu olsun” dedi.

Çelenk sunma töreninin ardından ilçe binasında pasta kesilerek kuruluş etkinliği sona erdi.

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan:

“Partimizi, ilk seçimde iktidara taşıyıp ülke sorunlarını çözeceğiz!”

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Suat Özcan, 9 Eylül 1923 tarihinde kurulan CHP’nin 97’nci kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Özcan’ın açıklaması şöyle:

“97 yıl önce Ulusal Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal ve mücadele arkadaşlarının kurduğu partimizi, kuruluş değerleri ve ilkelerimiz ile ülkemizi çağdaş uygarlığa taşıyacak programımızla ilk seçimde iktidara taşıyıp ülke sorunlarını çözeceğiz. iktidarımızda yurttaşlarımızı, ‘az zamanda çok işler başaran’ rehberimiz Atatürk’ü örnek alıp herkesin mutlu yaşayacağı bir geleceğe ülkemizi taşırken, dünyanın en saygın ve güçlü ülkeleri arasında ülkemizin yer alması için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Bu vesileyle partimizin 97. kuruluş yıldönümünü kutluyor, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun şahsında, bugüne kadar her kademesinde görev yapmış sade üyesinden parti kurullarına kadar tüm örgütümüze sağlık, esenlik ve başarılar diliyorum. Partimize oylarıyla sahip çıkan tüm yurttaşlarımıza teşekkürü borç biliyorum. Partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve kuruluşundan günümüze partimize her kademede katkıda bulunmuş ve yaşamlarını yitirmiş olan parti büyüklerimizin önünde saygıyla eğiliyor, şükran duygularımı sunuyorum.”

Paylaş:

Yorum Bırak